ikamien.pl • Wtorek [15.01.2013, 10:43:30] • Świnoujście
Pożegnali marynarzy. Czernicki popłynął!

fot. Sławomir Ryfczyński
ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” z 60 z członkami załogi po południu opuścił świnoujski port i popłynął do Gdyni. Stamtąd popłynie na zachód. Nasz okręt stanie wkrótce na czele NATO-wskiego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej.
Na okręcie znalazła się także flaga Świnoujścia. Porozumienie o objęciu okrętu patronatem naszego miasta podpisali w poniedziałek prezydent Janusz Żmurkiewicz, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Krzysztof Teryfter oraz dowódca ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” kmdr ppor. Wojciech Paprotny i dowódca 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Miniowych kmdr ppor. Grzegorz Okuljar.
W porcie wojennym marynarzy żegnały rodziny. Nie obyło się bez łez. Wielu marynarzy podkreśla, że to właśnie rozłąka z najbliższymi jest najtrudniejsza.
Rejs potrwa 12 miesięcy. W tym czasie ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” będzie operował na Bałtyku i Morzu Północnym.
Jednostka przeszła wszystkie sprawdziany potwierdzające gotowość do misji.
Przygotowania do tej misji polegały głównie na prowadzeniu serii ćwiczeń na morzu, zarówno samodzielnie, jak i we współdziałaniu z innymi okrętami oraz lotnictwem morskim.