Umowa pomiędzy Bankiem Ochrony Środowiska S.A. a Kamieńskim TBS sp. z o.o. podpisana została 31 grudnia 2012 r. – jest to kolejna umowa na realizację inwestycji miejskiej w ramach Inicjatywy JESSICA Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
Kamieńskie TBS sp. z o.o. realizuje projekt „Rewitalizacja zespołu kamienic z XIX w. i odtworzenie historycznej zabudowy Kamienia Pomorskiego poprzez utworzenie kwartału handlowo-usługowego w kwartale ulic Żwirki i Wigury - Żeromskiego - Obrońców Warszawy – Okrzei”, którego wartość wynosi 15 215 815,80 zł; pożyczka ze środków Inicjatywy JESSICA wynosi 6 326 482,83 zł. Dodatkowo BOŚ S.A. udzielił finasowania uzupełniającego w formie Umowy Kredytu Nieodnawialnego w kwocie 2 437 422,88 zł.
Projekt dotyczy rewitalizacji zespołu kamienic z XIX w. i odtworzenia historycznej zabudowy Kamienia Pomorskiego poprzez utworzenie kwartału handlowo-usługowego w centralnej części miasta, które ze względu na występowanie na nim negatywnych zjawisk o charakterze społecznym, gospodarczym i przestrzennym uznano za obszar zdegradowany (kryzysowy). Celem projektu jest nadanie temu obszarowi nowej jakości funkcjonalnej i stworzenie warunków do jego rozwoju, poprzez uczynienie go bardziej atrakcyjnym zarówno dla mieszkańców jak i turystów odwiedzających miasto.
Projekt zlokalizowany jest w zabytkowej części miasta, a jego realizacja jest konieczna dla zachowania cennych walorów tego obszaru, bowiem stan zabudowy w chwili obecnej wpływa negatywnie na wizerunek tej reprezentatywnej części miasta, obniżając możliwości rozwoju gospodarczego, społecznego oraz turystycznego całego regionu. Teren, na którym planowana jest inwestycja znajduje się w ścisłym centrum Kamienia Pomorskiego.
- Bardzo się cieszę, że jestem w Kamieniu Pomorskim, ponieważ ostatnio bywam tutaj z okazji bardzo pozytywnych zdarzeń: albo podpisujemy umowy, albo oddajemy nowe inwestycje – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. – To dowód jak wiele się dzieje i zmienia w Kamieniu Pomorskim. To wszystko zadania zarówno realizowane bezpośrednio przez Gminę, bądź przez gminne spółki lub podmioty podległe Urzędowi Marszałkowskiemu. Mam na myśli m.in. oddaną niedawno do użytku drogę do Dziwnowa, łączącą Kamień Pomorski z morzem. Dzisiejsza umowa to kolejny krok do uatrakcyjnienia miasta; po marinie - powszechnie chwalonej przez żeglarzy – rozpoczynamy rewitalizację kwartału w centrum miasta, tym samym realizując drugą w województwie inwestycję w ramach Inicjatywy JESSICA. Rewitalizacja to moim zdaniem jedno najtrudniejszych wyzwań stojących przed miasteczkami i miastami Pomorza Zachodniego – życzę sukcesu wszystkim zaangażowanym w ten projekt stronom, aby wasz inwestycja skutecznie przywróciła niegdysiejsze uroki Kamienia Pomorskiego – gratulował podpisanej umowy marszałek Olgierd Geblewicz.
- To bardzo skomplikowany projekt, ale w moim przekonaniu będzie modelowym przedsięwzięciem realizowanym w ramach Inicjatywy JESSICA nie tylko w kraju, ale i w Europie. Jest unikatowy i – nie boję się tego powiedzieć – wybitny; będzie perełką wśród Jessicowych projektów – mówił Dyrektor Centrum Korporacyjnego Banku Ochrony Środowiska S.A., Piotr Podębski.
Renata Mamzer, sygnatariuszka umowy i Prezes Kamieńskiego TBS Sp. z o.o., nie kryła radości z podpisanego dokumentu: - Kamień Pomorski posiadał niepowtarzalny urok, który został zatracony. Nasz projekt to odbudowa nie tylko budynków, ale przede wszystkim tkanki ludzkiej – społeczeństwo będzie współtworzyło ten kwartał, mieszkańcy będą uczestnikami tego procesu – mówiła.
W wyniku realizacji inwestycji odbudowany zostanie historyczny kompleks mieszkalno-usługowy. Odbudowane zostaną co najmniej cztery obiekty budowlane, w tym budynek Muzeum Ziemi Kamieńskiej, który pozwoli na ekspozycję wszystkich cennych historycznie eksponatów z regionu, a także 2 kamienice zawierające lokale użytkowe i lokale mieszkalne oraz parking naziemny.
Projekt przyczyni się do poprawy estetyki przestrzeni w centrum miasta oraz umożliwi utworzenie atrakcyjnych miejsc wypoczynku i rekreacji na dziedzińcu wewnątrz kwartału. Przedsięwzięcie ma na celu również stworzenie uporządkowanej przestrzeni kwartału miejskiego poprzez odbudowanie kompleksu mieszkalno-usługowego dzięki wyburzeniu niewielkich obiektów będących w złym stanie technicznym oraz formą i estetyką nieprzystających do otaczającej zabudowy, wykonaniu uporządkowanych ciągów komunikacyjnych (chodniki, ścieżki, dojścia do klatek, dojazdy), zwiększeniu udziału terenów zielonych poprzez stworzenie nowych trawników, klombów, nasadzenie roślinności niskopiennej i drzew, montaż elementów małej architektury takich jak ławki i kosze na śmieci, uzupełnienie dziedzińca o elementy małej architektury umożliwiające zabawę, rekreację i wypoczynek.
Ciekaw jestem z czego Burmistrz chce spłacać następny kredyt. Wielka pompa o to, że zakładamy sobie stryczek na szyję. Fakt radni podnieśli nam znacznie podatki, ale myślę że to za mało. Niech podnoszą dalej to przedsiębiorcy wyniosą się do gmin bardziej przyjaznych rozwojowi.
Kamieńska" Tkanka ludzka"jest zgorzkniała i trudna do odbudowania co widać po komentarzach.
Czekamy ne wystawienia ocen na półrocze dzieci jesteśmy spakowani i niemamy poco wracać.
Koło poczty był kościół ewangelicko-luterański Christuskirche. Zniszczony w okresie wyzwolenia miasta a w latach 60 wyburzono resztki murów. Powstał tam budynek KPGR i komunikacji/kolegium obecnie posiadłość prywatna.
Mało rzeczy wypisywanych na forach jest w stanie mnie zadziwić, ale pisanie, że praca na emigracji to zdrada ojczyzny to już szczyt głupoty. Autora postu zgłaszam do tytułu" idioty roku"
Gość • Poniedziałek [14.01.2013, 23:21] • [IP: 195.205.28.*] ludzie skończcie już temat tego cmentarza. Koło poczty był kościół ewangelicki z cmentarzem. W parku na górce był cmentarz. dziś spacerując po parku deptamy czyjeś groby. W centrum miasta koło Śteński był cmentarz żydowski zlikwidowany w 60 tych latach (swoją drogą ciekawy temat dla Muzeum). Cmentarz wytrzymał hitlerowskie Niemcy a potem został usunięty. Bawiąc się w Seńce lub robiąc zakupy w jubilacie deptamy cmentarz. Nie chcesz chodzić po cmentarzach? Lataj 30 cm nad ziemią:)
Do muzeum to nasza władza się nadaję wraz z piekną JESSIKĄ.
A sprawdził pan Karpiński czy nikt się nie upomni o te kamienice po zakończeniu ich budowy.Bo w POLSCE wszystko się oddaje obco krajowcom a własny naród się wyrzuca na ulice. PYTAM KOMU TEN PREZENT ROBIMY.
Teren parkingu kościelnego to też dawny cmentarz brrr !
Popieram pomysł wyburzenia sklepu Neptun - jest to bardzo brzydka buda w centrum miasta.
18.40... szkoda mi Ciebie, bo nie potrafisz przyjąć do wiadomości mądrych argumentów... Kamień naprawdę ginie...Porównaj nie tylko do Goleniowa...
A czy Bronek i Jessica pamiętać będą o miejscach parkingowych bo znowu się mówi o budowie mieszkań i usług z kulturą a jak przyjadą goście to nie ma gdzie zaparkować jak w koło Ratusza. I co ?, będą parkować na płatnym parkingu na terenie przykościelnym który był kiedyś miejskim ale ktoś wyciągnął łapkę i przejął za friko. Ciekawe czy ten parking na terenie osiedla kościelnego już jest czy w ramach rewitalizacji będzie budowany ze środków publicznych. I tak jak większość działań inwestycyjnych na terenie Kamienia najpierw fakty, pochwały a potem próba aby wszystko było legalne i zgodne z prawem. O którym sobie niektórzy przypominają na końcu jak potrzeba kwitów na legalność. bo trza rozliczyć przydzielone środki z kasy państwowej.
dzieki tym zdrajcom ojczyzny ta Polska jeszcze istnieje, bo to ich pieniądze, zarabiane gdzies tam, a wydawane tu przez ich rodziny ta gospodarkę napędzają, bo to ci zdrajcy moga sobie pozwolic nie tylko na zakupy w biedronce-mądralo
18: 40 koryto ci szykują
Przypominam o linii kolejowej do Dziwnówka.
Życie w stresie powoduje bardzo szybkie starzenie:(
Ty mieszkający za granicą zostań sobie tam i nie zabieraj głosu - zdrajco ojczyzny i raczej nieudaczniku skoro nie poradziłeś sobie w naszym pieknym kraju. Kto chce to prace znajdzie i tutaj i tutaj żyć umie
wygląda zdecydowanie gorzej niż na co dzień:-)
Najbardziej temu miastu jest potrzebne oczywiści Muzeum. Muzeum w tym miescie było i Biblioteka publiczna była i Biblioteka pedagogiczna i wreszcie Biblioteka dla dzieci. Wszystko My Naród wyremontowaliśmy własnymi rekami, a wy oddaliście kościołowi jako ich własność. Pytam się, kiedy te budynki były własnością Polskiego kościoła, powiedzcie kiedy?
Skoro dotacja jest tylko na budowę muzeum, to może pozostałej części kwartału przywrócić dawną funkcję cmentarną. Po co z katedry zasuwać z konduktem na szczecińską. Tutaj będzie bliziutko ?!
Pokażcie mi chociaż jedno zdjęcie naszego pięknego miasta lub tego kwartału odbudowywanego. Czy ta piękność nie jest wymyślona.
Prosze!!Najpierw i to szybko usuncie pawilon Neptun. Ten sklep byl kiedys chluba Kamienie. Dzisiaj wyglada, jak buda z kartonow. Obok wybudowana piekna kamienica z apteka, a do niej przyklejony karton. Co do pracy i kapitalu. Zobaczcie. Wiekszosc wojewodzkich miast poszlo do przodu. Szczecin to zadupie. Zadzil w nim Jurczyk, ktory powiedzial, ze nie sprzeda Szczecina obcemu kapitalowi. Polskie firmy 20 lat temu nie mialy tyle pieniedzy, zeby zainwestowac w miasto. Dzisiaj w Szczecinie jest prawie najwieksze bezrobocie.Miasto przy morzu i granicy z Niemcami. To samo jest z Kamieniem. Zobaczcie, co zrobil Goleniow. Tam ludzie ze Szczecina jezdza do pracy!! Mamy wiele ziemi wokol Kamienia. Mamy kolej. Mamy blisko granice. Blisko morze. Blisko do drogi nr.3. Jedna, czy dwie imprwzy z cyklu regat nie dadza ludzi pracy. Ja 10 lat mieszkam za granica i zal mi patrzec na Kamien, jak kazdego lata tutaj przyjezdzam.
Nie jest sztuką wydać kilka milionów. Sztukà jest je wydać tak, że lepiej się nie da. Panie burmistrzu jeżeli nie wie pan jak najlepiej wydać pieniądze tak żeby to było z KORZYŚCIĄ dla mieszkańców, to niech pan zrezygnuje natychmiast. Utwierdzam się tylko w przekonaniu, że pa nie zna problemów tego miasta, albo jest pan cynicznym draniem!
Do gościa [IP 83.21.190.] Nazywasz się Mańczak, czy może Masłowski?.
nie robi się żle! robi się żle! jak się narzeka to brak zajęcia! brawo Bronek rób swoje :)