Artyści z zespołu, który od lat z powodzeniem kultywuje i upowszechnia regionalny folklor zaprezentowali ludową muzykę, piosenki, instrumenty, stroje z motywami nadmorskimi, przedmioty używane dawniej w wiejskich gospodarstwach domowych oraz dali pokaz dawnych zajęć mieszkańców wsi. Spotkanie z werwą prowadziła Pani Lidia Dziobak aktywnie wspierana przez wszystkich członków zespołu. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały i używały przywiezionych eksponatów, poznały nazwy dawnych sprzętów, podziwiały piękne stroje ozdobione haftem przedstawiającym nadmorskiego mikołajka. Barwne ubiory zostały uszyte i ozdobione przez jedną z ludowych artystek Panią Stanisławę Krzysztofik. W trakcie całego występu dzieci słuchały skocznych ludowych piosenek, poznały ich słowa i śpiewały razem ze „Stawniankami”. Pogodne, nietrudne do zapamiętania teksty napisała Pani Kazimiera Woźniak. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą uczniów i artystów w rytm ludowych piosenek, które wszystkich uczestników wprawiły w doskonały nastrój.
Uczniowie i pracownicy szkoły długo i z sympatią będą wspominać tą oryginalną lekcję regionalnej kultury i tradycji przeprowadzoną przez pełen pozytywnej energii zespół „Stawnianki”.
Co się stało?
Szkole w Wysokiej to już nawet Stawnianki nie pomogą załatwiła sprawą Pastrykowa, Bednarzowa i Żurawski wsyd i jeszcze raz wstyd!!
Nie powiedziałam, że jesteś nikim Droga 45 latko ale wczytaj się w moją wypowiedź, że bez korzeni i przeszłości jesteś, -jesteśmy nikim.Taki był sens mojej wypowiedzi. Razi mnie, że najlepsze pierogi są z firmy P. a nie z kuchni mamy czy babci.A śmietanka najlepsza z podskakującej krowy a pani z reklamy doi śmietankę z kartonika.Tym karmią nasze pociechy, skąd mają wiedzieć o kulturze ludowej kuchni czy polskich zwyczajach jak nie od rodziny i z ciekawych spotkań z pasjonatami kultury ludowej.Jeszcze niedawno" chełpiliśmy się" tym, że na ziemiach zachodnich nie ma zwyczajów ludowych, żadnej gwary itp itd. W nas, potomkach ludzi zepchniętych przymusowo na te tereny w pierwszym powojennym pokoleniu, drzemią niesamowite siły, Polacy potrafią się organizować, działać wspólnie i chwała za to, że na sukniach nie ma mieszanki łowickiego pasiaka z haftem góralskim a jest mikołajek nadmorski, roślina stąd, bo my w drugim, trzecim i czwartym pokoleniu już jesteśmy stąd ale nie zapominajmy o swoich korzeniach. Pozdrawiam
do 07.44 i 08.30:na pewno jesteś miłą kobietą, nikt Cię tu źle nie potraktował.Uszczypliwe uwagi są efektem Twoich krytycznych wypowiedzi na temat folkloru.Pozwól myśleć o Tobie z sympatią.:)))
Zespół nazywa się" STAWNIANKI'nie stawianki czytać ze zrozumieniem :)
ludzie!!skąd w Was tyle jadu??!!z zazdrości??czy Te kobiety robia Komuś coś złego??tym, ze promują kulturę wsi??opowiadaja jak kiedyś żyła Polska wieś??pracują, spełniają się w ty co lubią, w tańcu, w spiewie!zawsze uśmiechnięte, energiczne..lepiej siedzieć przy piecu i biadolic??
Pochwalam działalność zespołu a krytykom życzę więcej wyobrażni i otwarcia się na innego człowiek wówczas to łatwiej im będzie zrozumieć działalność zespołu STAWIANKI i docenić ich dotychczasowe osiągnięcia.
kultura nie polega w tym regionie tylko na stawiankach czy innych zespolach ludowych i cale szczęście nikt nie ma prawa twierdzić ze osoba przeciwna jest nikim jest kims innym po prostu a wiadomo ze bronicie się nawzajem znam was panie wszystkie lubie i szanuje ale nie podoba mi się takie traktowanie ludzi
Podobacie mi się Stawianeczki i to co robicie.Mam do was prośbę:żeby wam nie przyszło do głowy wziąć w swoje szeregi tego żałosnego p...ca z M.O.Już kiedyś z wami śpiewał na Kamieńskich Błoniach podczas festiwalu.Ten facet jest z innego folkloru i musiał by demonstrować odmienny od waszego ubiór i inne sprzęty których dawniej używał.
nie jestem kobieta tak mam 45 lat jestem zadowolona z tego ale w bramie piwa jeszcze nie pilam bo wogóle tego nie pijam a ta muzyka jest dla ludzi z pasją >?? tak no szkoda ze nie wiedzialam lecz moje pasje sa inne i inna muzyka nigdy mi to sie nie podobalo ani muzyka ani taniec i nie daj bóg te przebieranki nie i juz
Takie spotkania odbywają się często. Szkoła w Wysokiej się spóźniła, że zaprosiła dopiero teraz.
Interesuje mnie z jakiego programu euro- Stawianki robią szkolenie folkloru ? Jaki to koszt, bo miała bym dla nich prace w regionie??
Szanowne i kochane panie Stawianki:) to co robicie i jak śpiewacie jest godne podziwu.Pozdrawiam serdecznie
Nie tylko w Wysokiej dzieje się coś ciekawego. Takie spotkanie odbędzie się też w przyszłym tygodniu w gimnazjum w Kamieniu. Czekamy na" Stawnianki" :)
folk i baba-pozdrowienia od spidermana.
baba - już Cię lubię..:))) 0 0
WYSOKA GÓRĄ
Masz 45 lat, udajesz, że nie wiesz skąd jesteś a wydaje ci się, że wiesz dokąd idziesz. Bez korzeni, bez przeszłości, niestety-jesteś nikim. Kultura nie jest martwa, dzieci uczą się szacunku dla przeszłości i kultury. Popieram takie działania.
"Stawnianki" rules.Spiderman dobrze mówisz.
Jak zwykle pani Kazia wypadła najlepiej - jak walić w bęben to z mocą!
Ta ładna pani niech okularki zmieni na inne, będzie jeszcze bardziej ładniejsza.
Masz 45 lat. To znaczy, że się chwalisz czy żalisz bo nie wiem. Ciekawe jakie ty masz pasje. Picie browara w bramie ?
DAJCIE SPOKOJ KOGO TO INTERESUJE ??MAM 45 LAT I NIE CIERPIE TEGO I TYCH ICH TAŃCÓW SZOK GŁUPOTA
Jak zwykle w szkole w Wysokiej dzieje się coś ciekawego. A Stawnianki wiadomo, że super!