ikamien.pl • Środa [14.11.2012, 11:29:55] • Międzyzdroje
Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Międzyzdrojach
fot. Krzysztof Sołtys
Tradycyjnie podczas Narodowego Święta Niepodległości, mieszkańcy Międzyzdrojów spotkali się przy pomniku Marynarza, aby uczcić poległych żołnierzy i oddać cześć walczącym o niepodległość.
W obchodach uczestniczyło Wojsko Polskie z Jednostki Wojskowej nr 1905 z Dziwnowa.
Pod pomnikiem Marynarza kompania reprezentacyjna zaprezentowała ceremoniał wojskowy oddając salwy honorowe. Wartę honorową pod pomnikiem pełnili żołnierze z jednostki wojskowej nr 1905 i zuchy z 44 Gromady Zuchowej w Międzyzdrojach. Przedstawiciele władz samorządowych, jednostek gminnych, stowarzyszeń oraz instytucji działających na terenie miasta złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
fot. Krzysztof Sołtys
Po złożeniu wieńców pod pomnikiem wszystkie delegacje przemaszerowały za kompanią honorową w kierunku kościoła p.w. Piotra Apostoła.
Przy kamieniu „ Duchowych Budowniczych Międzyzdrojów” odśpiewano hymn, nastąpiła chwila zadumy, następnie w kościele odbyła się msza za ojczyznę z udziałem przedstawicieli władz miejskich. Uroczysta msza w intencji ojczyzny odbyła się także w kościele w Lubinie.
W Międzynarodowym Domu Kultury odbyła się kolejna część uroczystych obchodów Dnia Niepodległości, o godz.16.00 została otworzona wystawa pod nazwą „65 lat harcerstwa w Międzyzdrojach”. Wystawę przygotowali harcerze oraz zuchy z 44 Gromady Zuchowej w Międzyzdrojach we współpracy z rodzicami.
fot. Krzysztof Sołtys
Wywieszono proporce i sztandary, przedstawiono bogatą kolekcję oznaczeń i odznak harcerskich, zbiory kronik drużyn harcerskich oraz harcerskiej literatury. W gablotach i na tablicach przedstawiono pokaźną liczbę zdjęć oraz pamiątek po kilku pokoleniach harcerzy mieszkających w Międzyzdrojach. Odwiedzający wystawę mogli obejrzeć mundury harcerskie drużyn funkcjonujących w Międzyzdrojach przez ostatnie dziesięciolecia.
fot. Krzysztof Sołtys
Wystawę otworzył drużynowy 44 GZ dh Tomasz Rychłowski, a uroczyście ciepłymi słowami wszystkich gości powitała dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury Jadwiga Bober. Kilka podniosłych słów powiedział również harcmistrz Marek Niewiarowski – instruktor ZHP z Hufca Ziemi Wolińskiej im. Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu oraz Pan Dariusz Trautt – prezes Oddziału PTTK w Międzyzdrojach, wręczając na ręce harcerzy tabliczkę okolicznościową z okazji „65 rocznicy utworzenia pierwszych drużyn harcerskich w Międzyzdrojach”. Serdecznie podziękowano za przybycie Pani Reginie Chmielowskiej, żonie harcmistrza Bronisława Chmielowskiego, założyciela pierwszych drużyn harcerskich w Międzyzdrojach.
fot. Marek Niewiarowski
Na otwarcie wystawy przybyli: Burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz, Zastępca Burmistrza Katarzyna Kutereba- Gnitecka, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Magda oraz Radni Miasta, Sekretarz Miasta Henryk Nogala, Kierownik Biblioteki Miejskiej Andżelika Gałecka, przedstawiciele szkół, stowarzyszeń i organizacji społecznych oraz wielu mieszkańców.
Zuchom sprawiono największą niespodziankę. Na salę wprowadzono ogromny tort urodzinowy z dedykacją.
Następnie zaproszono wszystkich gości na program artystyczny, który rozpoczął się o 17.00 w Sali Teatralnej. Swój program artystyczny przedstawił zespół „ Bryza” wspólnie z młodzieżą z Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach oraz zespół „Fale”. Wiele pieśni patriotycznych wykonywały zespoły razem z licznie przybyłymi mieszkańcami Międzyzdrojów. Wystawa w MDK otwarta jest do końca listopada 2012 r.
Wszystkim biorącym udział w obchodach uroczystości Dnia Niepodległości w naszym mieście składamy serdecznie podziękowania.
Źródło: Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą,
UM w Międzyzdrojach
co za ciołek kazał pas zakładać na" goratex"
niepodległościowy trolling
Polacy nie patrzą na starania ludzi, tylko na poglądy i cholerne pieniądze.
"Bleyss, weź się człowieku ogarnij i nie siej zamętu na portalach. Rzygać jadem każdy umie.Dla Ciebie nawet WSPÓLNE uczczenie tego święta przez ludzi o różnym światopoglądzie nie jest powodem do radości. Typowy hejter ! " - Czemu od razu jadem? A ile budżet samorządowy kosztuje odprawienie takiej mszy? Żaden czarny za" bóg zapłać" tego nie zrobi. To są pieniądze podatników które płacą wszyscy - też niewierzący i innowiercy!
'Postępowa lewica' czuwa..lub ten 'od palenia kotów'..ale w sumie dziś idą ramię w ramię, więc dylemat sam się rozwiązał.
Bleyss, weź się człowieku ogarnij i nie siej zamętu na portalach. Rzygać jadem każdy umie.Dla Ciebie nawet WSPÓLNE uczczenie tego święta przez ludzi o różnym światopoglądzie nie jest powodem do radości. Typowy hejter !
"do Bleyss: a co przeszkadza modlitwa za ojczyznę? Poza tym, to nie łączenie wbrew konstytucji (ale to trzeba umieć interpretować) - obecność na mszy dobrowolna, raz a dwa od kiedy, to kościół nie ma prawa organizować mszy w intencji ojczyzny?? Komentarz powielony z innego forum. Słabe. " - Owszem przeszkadza bo w tym kraju mamy też innowierców i osoby niewierzące. A władze miasta mogą sobie iść do kościoła prywatnie po uroczystościach, a nie jako przedstawiciele samorządu.
do Bleyss: a co przeszkadza modlitwa za ojczyznę? Poza tym, to nie łączenie wbrew konstytucji (ale to trzeba umieć interpretować) - obecność na mszy dobrowolna, raz a dwa od kiedy, to kościół nie ma prawa organizować mszy w intencji ojczyzny?? Komentarz powielony z innego forum. Słabe.
Tak niepoważny komentarz, że nie ma się jak odnieść. ~nierozczarowany_wyborca
Na pewno nie wieś
" następnie w kościele odbyła się msza za ojczyznę z udziałem przedstawicieli władz miejskich. Uroczysta msza w intencji ojczyzny odbyła się także w kościele w Lubinie." - A czy ktoś tu nie zapomniał o Konstytucji RP i rozdziale kościoła od państwa(też dotyczy władz samorządowych)
Pomarańczowa Pani Radna już NIE PAMIĘTA KTO JĄ WYBRAŁ ?