POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [26.10.2012, 15:00:42] • Międzyzdroje

Zabytkowe cmentarze oczami podróżnika Michała Rembasa

Zabytkowe cmentarze oczami podróżnika Michała Rembasa

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Na kolejne spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach 25 października (czwartek) zaproszenie przyjął Pan Michał Rembas, podróżnik, historyk, dziennikarz. Pan Michał po raz drugi przyjechał na spotkanie z międzyzdrojskimi czytelnikami, tym razem, by opowiedzieć o swojej największej pasji, jakimi są nekropolie często położone na uboczu, zapomniane i zniszczone.

O cmentarzach autor pisze w swoich publikacjach „Zachodniopomorskie tajemnice”, „Szczecin i okolice przewodnik rowerowy”. Największym marzeniem Pana Rembasa jest, aby ludzie przychodzący na jego wykłady, poszli w te miejsca, które jego wprawiły w zachwyt. Według naszego gościa „na cmentarzu jest życie, przejawia się to w roślinności, historii sztuki, regionu, wrażliwości i emocjach”.

Cmentarze to nie tylko oryginalne pomniki, fachowo wykonane nagrobki, fascynujące grobowce, ale przede wszystkim to historie ludzi, niekiedy bardzo nostalgiczne i zadziwiające. Na cmentarzu, jak wyznał pisarz, jest przede wszystkim „życie” i dlatego warto czasem zatrzymać się w miejscu i pomyśleć o ludziach, obok których przechodzimy – o katolikach, ewangelikach, prawosławnych, Żydach, o ich życiu pełnym tragizmu, miłości, walki.

Spotkanie Pan Michał rozpoczął od przedstawienia kilku cmentarzy w całej Polsce. Szokujące wizerunki wyryte na grobowcach przedstawiające m. in. pochowane dzieci w powijakach, czaszka przez, którą przechodzą węże albo młodzieniec z rozprutymi wnętrznościami. Podczas prezentacji zdjęć fascynację budziły anioły przedstawiające młode, piękne kobiety, anioły milczenia, anioły zemsty, jak również aniołki puszczające bańki mydlane, w myśl sentencji „życie jest bańką mydlaną”. Autor przyznał, że na cmentarzach odgrywa się prawdziwy teatr, można zobaczyć przeróżne sceny z życia ludzi, niestety nie są one oznaczone tabliczkami, co uniemożliwia ludziom poznanie ich historii, odczytanie symboli.

Pan Michał Rembas ciekawie opowiadał o symbolice cmentarnej niekiedy mrożącej krew w żyłach, niekiedy metaforycznie opisującej życie zmarłej osoby. Swój wykład urozmaicił dziesiątkami zdjęć przystawiającymi na nagrobkach m.in. kaduceusz, śmigło samolotu, gołębie, latarnię, statek, chłop z pługiem… Szczególną uwagę wzbudził sarkofag gen. Józefa Bema wznoszący się na sześciu korynckich kolumnach znajdujący się w Parku Strzeleckim w Tarnowie na specjalnie usypanej wyspie.

Po omówieniu cmentarzy w Polsce, Pan Rembas zaczął opowieść o cmentarzu Centralnym w Szczecinie, gdzie można zobaczyć m. in. neoromańską kaplicę cmentarną z 1902 roku, gaj urnowy, „bramę śmierci” – pomnik rodzin Hindrischedt i Ziegler, bardzo nowoczesny, pomimo upływu lat, pomnik nagrobny Gertrudy Ziegen – Ruecker z 1920 roku. Niesamowite wrażenie na czytelnikach zrobiła fotografia nagrobku rodzinnego Riessów, na którym znajdują się czterej nadzy chłopcy. Autor zachęcił przybyłych gości do odwiedzenia zachodniopomorskich cmentarzy i zobaczenia niesamowitych zabytków, które na pierwszy rzut oka nie robią wrażenia, ponieważ są niekiedy zniszczone, porośnięte chaszczami.

Pan Michał zaczarował przybyłych gości swoim darem opowiadania, mógłby godzinami gawędzić o nekropoliach, przedstawiając coraz to ciekawsze historie ludzi. Postanowił jednak zachować coś na kolejne spotkanie w bibliotece w Międzyzdrojach, co było zapowiedzią, że autor na pewno powróci ze swoimi niezwykłymi opowieściami i znów przeniesie czytelników w niezwykły świat podróży.

Źródło: Biblioteka w Międzyzdrojach


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Czwartek [22.11.2012, 23:33:19] • [IP: 83.14.53.**]

Dziękuję..Do Dziwnowa Chętnie się wybiorę, ale niech ktoś tam mnie zaprosi...Do zobaczenia. Michał Rembas

Gość • Sobota [27.10.2012, 18:56:04] • [IP: 195.205.28.*]

A nie wybiera się czasem do Dziwnowa? Daleko nie jest, a fajnie byłoby go posłuchać...

Gość • Piątek [26.10.2012, 22:29:37] • [IP: 89.174.73.**]

Spotkanie rewelacyjne. Pozdrawiam Pana Rembasa i czekamy na obiecaną wycieczkę

Gość • Piątek [26.10.2012, 20:16:53] • [IP: 46.169.164.**]

W Kamieniu nieopłacone groby idą do likwidacji więc nie ma szans aby zachował się zabytkowy nagrobek.

Gość • Piątek [26.10.2012, 18:37:18] • [IP: 83.8.210.**]

Fantastyczne spotkanie, tak szybko czas upłynął dzięki ciekawemu wykładowi. Napewno będę na następnym też. Dziękuję bardzo Panu Michałowi i Paniom z naszej biblioteki.

Gość • Piątek [26.10.2012, 18:03:57] • [IP: 83.21.38.***]

byłam.świetne zdjęcia, facet naprawdę jest pasjonatem.buźka dla personelu :)))

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Przerwa w dostawie prądu – Świerzno. Ze względu na prace konserwacyjno-modernizacyjne w dniu 23 kwietnia 2025 r. nastąpi planowana przerwa w dostawie energii elektrycznej od godziny: 09:00 do 13:00 w miejscowości Świerzno, ulice: Długa (nr 1–11) Cicha (nr 1–9) Radosna (nr 5–13) oraz Straż i Urząd Gminy. Kontakt w sprawie przerwy: 991 ■ Informujemy, że w związku z ogłoszeniem 26 kwietnia 2025 roku dniem żałoby narodowej w Polsce po śmierci papieża Franciszka, zaplanowana na ten dzień Ekologiczna Gra Miejska zostaje odwołana. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do udziału w innych naszych wydarzeniach w przyszłości. Z poważaniem, Organizatorzy ■