POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [14.10.2012, 08:43:40] • Świnoujście

25 lat ORP „WICKO”

25 lat ORP „WICKO”

fot. Arkadiusz Szwajda

12 października 1987 roku pierwszy raz podniesiono banderę na trałowcu ORP „WICKO”. Od tego momentu okręt ten pełni zadania w strukturach 12. „Wolińskiego” Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Rocznica podniesienia bandery na okręcie jest dla załogi świętem i okazją do podsumowań. W tym dniu na okręcie-jubilacie podniesiona została wielka gala banderowa.

Obchody 25. rocznicy pierwszego podniesienia bandery na pokładzie ORP „WICKO” rozpoczęto uroczystą zbiórką. Po podniesieniu wielkiej gali banderowej, zastępca dowódcy okrętu por. mar. Krzysztof DĄBROWSKI odczytał rozkaz okolicznościowy, w którym wyróżnieni zostali zasłużeni członkowie załogi. W uroczystości uczestniczyli także zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się dotychczasowi dowódcy okrętu oraz byli członkowie załogi a także obecnie służący dowódcy grup 12. Dywizjonu.

25 lat ORP „WICKO”

fot. Arkadiusz Szwajda

ORP „WICKO” jest jednym z 12 trałowców służących w „Wolińskim” Dywizjonie. Podobnie jak pozostałe trałowce projektu 207 P zbudowany został w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest jednostką małomagnetyczną, przeznaczoną do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych, postawionych w zagrodach minowych lub pojedynczo. Poprzez zastosowanie w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo-szklanego ograniczono pole magnetyczne okrętu, co ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo wykonywania typowych dla tej jednostki zadań. Podczas swojej służby pod polską banderą ORP „WICKO” brał udział w wielu ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. Wielokrotnie uczestniczył w akcjach ratowniczych oraz realizował zadania wydobycia niewybuchów z dna morza i ich neutralizacji, wnosząc swój wkład w zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi.

Źródło: kpt. mar. Monika Trzcińska, 8.FOW


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Gość • Niedziela [20.03.2016, 15:31:29] • [IP: 188.146.68.***]

andrzej felga ma nieregulaminowy mundur

Gość • Poniedziałek [15.10.2012, 13:43:23] • [IP: 79.184.203.***]

zgodzę się z przedmówczynia mniam :)

Gość • Poniedziałek [15.10.2012, 11:00:29] • [IP: 178.238.250.**]

ale ciacho ten pan porucznik :)

Gość • Niedziela [14.10.2012, 21:37:22] • [IP: 164.127.170.***]

Ludzie co jest wart okret wojenny ktory ma 25 lat?

Gość • Niedziela [14.10.2012, 20:58:02] • [IP: 83.21.189.***]

Pan wygląda bardzo sympatycznie

Gość • Niedziela [14.10.2012, 16:51:00] • [IP: 62.73.210.**]

chyba 250 lat... tak czy siak pozdrowienia dla Marynarki! czołem!

Gość • Niedziela [14.10.2012, 11:54:55] • [IP: 46.169.155.***]

Żołnierze ! Najważniejsza jest zaprawa !

Gość • Niedziela [14.10.2012, 10:38:39] • [IP: 83.8.171.***]

25-cio letni złom - do muzeum.

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ 08:00 dnia 06.04.2026 do godz. 21:00 dnia 06.04.2026. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach od 70 km/h do około 85 km/h, z północnego zachodu. Uwagi: Z uwagi na dynamiczną sytuację stopień ostrzeżenia może zostać podniesiony ■ Spotkania wojewodów dla mieszkańców w każdym powiecie, scenariusze zajęć dla uczniów i seniorów oraz lekcje o bezpieczeństwie i urzędzie wojewódzkim połączone ze zwiedzaniem – wszystko po to, aby każdy w regionie wiedział, jak należy się zachować w przypadku powodzi, zatrucia wody, przerwy w dostawie prądu czy sytuacji wojennej. - Przechodzimy do kolejnego etapu realizacji ustawy o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej – mówi wojewoda Adam Rudawski. – W ubiegłym roku przeszkoliliśmy z zakresu ustawy wójtów, burmistrzów i prezydentów z regionu. W tym roku zorganizujemy dla nich zajęcia przypominające, ale naszym głównym celem na najbliższe miesiące jest edukacja mieszkańców. Zależy nam, aby każdy wiedział, jak należy się zachowywać w przypadku różnego rodzaju kryzysów. Najważniejsze jest bowiem opanowanie i spokój, a te będą nam towarzyszyć tylko wtedy, kiedy będziemy mieć odpowiednią wiedzę ■