W dniu 22 września 2012 r. na przystani w Wolinie Uczniowski Klub Sportowy ALBATROS obchodził wielką uroczystość 15-lecia swojej działalności.
Uroczystość rozpoczęto oficjalnym zakończeniem sezonu żeglarskiego opuszczając flagę, po czym zaproszono wszystkich na nabrzeże przystani aby obejrzeć przygotowany przez WOPR Wolin pokaz ratownictwa. Po chwilach emocji, szczęśliwie i sprawnie zakończonej akcji oraz oklaskach przystąpiono do kolejnego punktu uroczystości. Prezes pani Grażyna Laskowska oficjalnie powitała przybyłych gości i przedstawiła bogatą historię działalności UKS ALBATROS. Podziękowała ona wszystkim, którzy wspierali działalność Klubu oraz wyróżniła najbardziej zasłużonych.
Wśród nich znaleźli się pani Lucyna Choma, pani Katarzyna Strzelczyk, pani Joanna Prachnio, pan Marek Matys, pan Sławomir Mruczkiewicz, pan Andrzej Herbaczewski, pan Krzysztof Skrzyński, pan Zbigniew Wróblewski, pan Leszek Kuszyński, pan Kazimierz Przydryga, burmistrz Wolina pan Eugeniusz Jasiewicz, jego zastępca pan Ryszard Mróz, sekretarz Gminy pan Stanisław Łaszcz, przewodniczący Rady Miejskiej pan Jan Frankowski wraz z całą Radą. Wyróżnieni oraz goście otrzymali pamiątki związane z rocznicą 15-lecia UKS Albatros.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolinie w imieniu swoim oraz Burmistrza Wolina wręczył paniom Prezes i Wiceprezes podziękowania, kwiaty oraz drobny upominek. Wyróżnieni zostali również pozostali członkowie Zarządu oraz osoby mocno związane z działalnością Klubu.
Po części oficjalnej przy ciepłym posiłku kawie, herbacie i słodkościach zebrani wspólnie wspominali bogatą historię działalności UKS Albatros.
A było to tak:
W 1974 roku rozpoczęła działalność sekcja żeglarska przy Ludowym Klubie Sportowym „Wiking”. W 1975 roku oddany został do użytku budynek przystani. Sekcja zajmowała się działalnością regatową dzieci i młodzieży w klasach Optimist, Cadet, Ok-ding i Latający Holender.
W 1988 roku przy LKS WIKING powstało koło przyjaciół TZN (Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii), które od tej pory finansowało działalność sekcji żeglarskiej. Ze względu na przestarzały sprzęt zanika działalność regatowa łodzi sportowych, natomiast organizowanych jest wiele rejsów, obozów rehabilitacyjnych dla młodzieży zagrożonej narkomanią głównie po zalewie szczecińskim i kamieńskim. Z bazy Klubu korzystała młodzież z innych oddziałów TZN i ośrodków resocjalizacyjnych z całej Polski.
W 1997 z inicjatywy Lucyny Choma powstaje przy Towarzystwie Zapobiegania Narkomanii nowy klub zwany Uczniowskim Klubem Sportowym ALBATROS. W oparciu o profilaktykę klub przyjmuje otwarty charakter swej całorocznej działalności żeglarskiej zarówno szkoleniowej, edukacyjnej i sportowej z dziećmi i młodzieżą. W działalności Klubu pomagają przede wszystkim rodzice, którzy jednocześnie wchodzą w skład Zarządu. Od początku istnienia UKS prezesem jest Grażyna Laskowska.
W 1999 r. Klub reaktywuje sekcję regatową jej trenerem jest Lucyna Choma, a w 2001 r. przy pomocy finansowej UMiG Wolin pozyskuje nowy sprzęt klasy optymist. Przy współpracy
i wspólnym porozumieniu klubów UKS z Dziwnowa i Kamienia Pom. w 2000 r po raz pierwszy organizowane były Międzygminne Regaty Ligi Opty, a w roku 2003 do rywalizacji dołączył UKS Keja Przytór- Świnoujście, liga opty działała do 2007 r.
Nasze jednostki z załogami młodzieżowymi rywalizują również na innych regatach między innymi: Dni Morza Świnoujście i Szczecin, Etapowe Regaty Turystyczne, Pożegnanie Lata – Dziwnów, Regaty Gminne Stepnica – Nowe Warpno, Regaty Winogronowe – Kamień Pom.
Jednym z wielu sukcesów Klubu było przyczynienie się do wygrania promocji Miasta Wolin na najlepszą gminę na XXXVIII Etapowych Regatach Turystycznych promowaną w Polskim Radio Szczecin.
UKS pozyskuje wielu sponsorów – między innymi: Ministerstwo Sprawiedliwości i prywatnych Regina i Jurgen Weber, którzy przez wiele lat przypływali do Wolina na s/y Moby Dicku.
Od 1999 r. Klub bierze udział w szczecińskim programie edukacji morskiej. Nasza młodzież zostawała wielokrotnie laureatami konkursów: wiedzy morskiej, literackiego, plastycznego, gdzie w nagrodę uczestniczyła w rejsach bałtyckich.
Członkowie UKS byli reprezentantami naszego regionu w The tall ship races (Operacja Żagiel)
w latach 1999-2011.
Klub od 1999 jest organizatorem Regat Międzymieliźnianych na stale wpisanych w kalendarz imprez ZOZŻ.
W 2003 roku rozpoczęła działalność Drużyna WOPR.
W 2006 roku zarząd podjął decyzję o przyznanie z własnych środków, wsparcia finansowego dla działającej nieformalnie sekcji zapaśników. W 2007 oficjalnie rozpoczęła się działalność sekcji zapaśniczej WIKING. Od początku swojej dzielności sekcja odnosiła sukcesy na szczeblu okręgu, województwa a obecnie na arenie międzynarodowej.
W 2010 roku przy UKS rozpoczyna działalność sekcja motorowodna.
Przez wszystkie lata działalności organizowano akcje letnie – obozy żeglarskie i zapaśnicze, wyjazdy weekendowe a od dwóch lat półkolonie.
Ponadto Klub organizował i organizuje kursy i szkolenia na stopnie żeglarskie, motorowodne
i ratownicze.
Wykształciliśmy instruktorów żeglarstwa, ratowników WOPR, sędziów zapaśniczych
i wspaniałych zawodników.
Członkowie naszego Klubu z miłości do wody byli uczniami szkół morskich a obecnie pływają po morzach i oceanach. Cieszy nas fakt że jako dorośli ludzie powracają do nas i pracują na rzecz klubu: Daniel Jusza, Nikodem Zieliński, Adam Laskowski, Joanna Prachnio, Aleskandra Bendek, Aleksandra Słowikowska, Piotr Kusio, Konrad Badalewski, Kordian Pukowski.
Przez wszystkie lata organizowaliśmy cykliczne imprezy środowiskowe:
1.Regaty Międzymieliźniane o puchar Burmistrza Wolina,
2.Etapowe Regaty Turystyczne,
3.Festiwal Zapasów w stylu Wolnym,
4.Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy o Puchar Burmistrza Wolina.
Największym sukcesem naszej działalności jest to, że działalność opieraliśmy na ludziach, którzy bezinteresownie przez tyle lat pracowali dla wspanialej idei jaka jest praca dla dzieci, młodzieży i lokalnego środowiska. Stworzyliśmy zespół, który przetrwał bardzo trudne chwile budowania klubu, pozyskiwania środków a przede wszystkim z sukcesem nawiązaliśmy współpracę z naszymi władzami Gminy Wolin: Radnymi i Burmistrzem. Bez tej współpracy byśmy sobie nie poradzili.
Od 1997 roku, kiedy został powołany Zarząd Klubu, stały trzon tworzyli od początku Grażyna Laskowska, Lucyna Choma, Sławomir Mruczkiewicz. Niektórzy członkowie się zmienili. Dzieci dorastały szły w świat i rodzice przestawali działać, niektórzy działacze odchodzili ale nie z własnej woli wspaniały żeglarz Janusz Choma „Ciupek”, czy zawsze pogodny i bardzo koleżeński woprowiec Krzysztof Szcześniak.
W 2002 r. dołączył do nas Marek Matys a w 2003 r. Kasia Strzelczyk i działają do dziś. Obecny Zarząd liczy 6 osób:
- Grażyna Laskowska,
- Lucyna Choma,
- Katarzyna Strzelczyk,
- Marek Matys,
- Sławomir Mruczkiewicz,
- Andrzej Herbaczewski.
Przez cały okres poszczególne Zarządy wspierane były przez rodziców, członków Klubu i sympatyków żeglarstwa.
Nasza codzienna praca wspierana była pomocą takich wspaniałych ludzi jak Jolanta Smardzewska, Krystyna i Waldemar Bendek, Barbara i Bratymir Szomańscy, Regina i Jurgen Weber.
Sławę zawdzięczamy naszym zapaśnikom. Dzięki wielkiemu poświęceniu i charyzmie Krzysztofa Skrzyńskiego i Zbigniewa Wróblewskiego. Sekcja zapaśnicza Wiking odnosi wielkie sukcesy.
Obecnie przy UKS Albatros działa:
- sekcja żeglarska,
- sekcja zapaśnicza,
- WOPR,
- sekcja motorowodna.
Źródło: Grażyna Laskowska, UM w Wolinie
a sekretarz Łaszcz za co? ze ma garaż naprzeciwko?
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
Oby tak dalej! Powodzenia
to ze 2007 ktos zalozy wiking to dobrze ale 2011 przez tego pana klubu by niebylo i tacy jak andrzej ten klub uratowali
Trzymajcie tak dalej! Powodzenia i dalszych sukcesów życzę.
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
Widzę, że czujesz się niedoceniony... he he z całą pewnością zasłużenie. A wam wszystkim działaczom-serdeczne dzięki za trud i zaangażowanie. Trzymajcie tak dalej.Powodzenia, a takimi łosiami nie ma co się przejmować
A co pan Herbavzewski morze i chce reszta ludzi zangazowanych jest w dzialalnosc klubu dziekujemy za to robicie to dla Wolina.Prosze nieprzypinac zaslug bo mieszkam wolinie i wiem a morze by ktos docenil innych.
Pan Herbaczewski robi bardzo dużo dla Wikinga. Jak nie masz pojęcia to nie wypisuj tych durnych bzdur tylko rusz tyłek i może sam coś zrobisz pożytecznego
Pani Lucyna Choma poswiecila sie dla tego klubu ale pan Herbaczewski to jak bys pan nie stanol to ani nic nie zrobiles tylko rodzinie lubicie sie pchac czyims kosztem wszyscy wiedza kto wy jestescie mosci panie.
GRATULACJE ! jesteście WIELCY ! tAK TRZYMAĆ !
Szanowna Pani prezes LASKOWSKA jak już się wymienia nazwiska to wypadało by wspomnieć o wszystkich np. kto w 2007 roku reaktywował wiking teraz to tylko laury potraficie zbierać a o ludziach którzy naprawdę coś zrobili ważnego to się zapomina ale WY to lubicie sobie medaliki przypinać jak w pegeerze pozdrawiam