POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [26.09.2012, 09:30:14] • Międzyzdroje

Współpraca przeciwlotników z miastem Międzyzdroje

Współpraca przeciwlotników z miastem Międzyzdroje

fot. Monika Trzcińska

We wtorek (25.09) podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy 8. Dywizjonem Przeciwlotniczym a Miastem Międzyzdroje. Podczas uroczystej sesji rady miasta, w obecności zaproszonych gości, porozumienie podpisali: burmistrz Międzyzdrojów Leszek Tomasz Dorosz oraz dowódca 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego kmdr por. Roman Jadanowski.

Współpraca oparta na podpisanym w dniu dzisiejszym porozumieniu obejmować będzie takie obszary działań jak promowanie obronności państwa i kształtowanie świadomości obronnej mieszkańców Międzyzdrojów, wspólną organizację i uczestnictwo w uroczystościach o charakterze państwowym, patriotyczno – religijnym i wojskowym, wspólną organizację imprez o charakterze sportowo – obronnym i kulturalnym a także popularyzowanie idei służby wojskowej oraz promowanie służby wojskowej w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Na uroczystość podpisania porozumienia zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych grup społecznych: służb mundurowych, byłych żołnierzy 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz młodzieży gimnazjalnej z Międzyzdrojów. Wśród gości obecni byli także dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirał Krzysztof Teryfter oraz pierwszy dowódca 8. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej kmdr por rez. Kazimierz Osowski.

8. Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej sformowany został w 1974 roku. Na miejsce jego dyslokacji wyznaczono kompleks koszarowy „Janogród”, niedaleko Międzyzdrojów. Od początku istnienia jednostki nawiązała się bliska współpraca z miastem Międzyzdroje oraz jego mieszkańcami. Owocem tej współpracy był sztandar, który dywizjon otrzymał w 1981 roku. Fundatorem sztandaru było miasto Międzyzdroje. Marynarze z 8. Dywizjonu wielokrotnie pomagali mieszkańcom regionu podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych a także organizowali wspólnie uroczystości państwowe i kulturalne. Uhonorowaniem zasług przeciwlotników dla Pomorza Zachodniego było nadane w 1981 roku odznaczenie „Gryfa Pomorskiego”. W 1998 8. Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej po raz drugi otrzymał sztandar, którego fundatorem były Międzyzdroje. W 2003 roku jednostka przeformowana została w 8. Dywizjon Przeciwlotniczy i przeniesiona do Dziwnowa. Nie zatarło to jednak związków z Międzyzdrojami o czym świadczy nadany jednostce w 2006 roku tytuł „Zasłużony dla Międzyzdrojów”. Silne związki z miastem wyrażają się także poprzez odznakę pamiątkową jednostki, której elementem jest herb miasta Międzyzdroje.


8. Dywizjon Przeciwlotniczy jest pododdziałem taktyczno – ogniowym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przeznaczony jest do bezpośredniej osłony przeciwlotniczej głównych sił i obiektów flotylli a także stałych i ruchomych elementów zabezpieczenia logistycznego. Jednostka dysponuje sprzętem o dużym stopniu zaawansowania technologicznego pozwalającym na wykonywanie zadań. Systematyczne nabywanie nowoczesnego sprzętu powoduje stałe podnoszenie kwalifikacji przez marynarzy – przeciwlotników. Daje im też możliwość szkolenia w warunkach nie odbiegających od wymogów współczesnego pola walki. Na wyposażeniu jednostki znajduje się m. in. Wóz dowodzenia zestawem artyleryjskim WD-95 BLENDA, zautomatyzowany wóz dowodzenia ŁOWCZA-3K-N, stacja radiolokacyjna wstępnego poszukiwania celów NUR-22 a także zmodernizowane armaty przeciwlotnicze S-60 MB oraz przenośne zestawy rakietowe GROM.

Źródło: kpt. mar. Monika Trzcińska, 8.FOW


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Czwartek [27.09.2012, 03:17:07] • [IP: 78.131.222.*]

Najlepiej pieniążki tobie dać na fury, dziwki i koks.

Gość • Środa [26.09.2012, 21:55:56] • [IP: 83.8.130.***]

Rozumiem burmistrza, boi się nalotów, służb CBA ABW i innych. A ile to ma kosztować ?

Gość • Środa [26.09.2012, 21:04:36] • [IP: 93.94.190.**]

Promocja niedostatku w wojsku! statków nadających się na żyletki. kolejne marnotrawienie pieniążków podatników. strata czasu pieniędzy jak to w PL

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■