ikamien.pl • Wtorek [18.09.2012, 14:02:09] • Wolin
Polsko - Niemieckie Ottonowe Święto Plonów – Wolin 2012

fot. Urząd Miejski w Wolinie
Współpraca Gminy i Miasta Wolin z partnerem niemieckim Usedom rozpoczęła się w 2003 roku podpisaniem umowy partnerskiej. Współpraca ta rozwija się na różnych płaszczyznach. Są to zarówno przedsięwzięcia edukacyjne, rekreacyjno-sportowe, a także obchody świąt okolicznościowych, czy też związanych z tradycją i kulturą danego partnera. W ramach święta plonów współpracujemy z Usedom od 2009 roku, a od 2010 roku uczestnicy z Usedom występują w roli partnera „projektu dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania)”. W roku 2010 i 2011 autorem i realizatorem projektu, przy ścisłej współpracy z Gminą, jest Ośrodek Kultury Gminy Wolin.
Doroczne święto plonów rozpoczęła Msza Św. Dziękczynna w Kolegiacie wolińskiej. Ks. Prałat Jan Uberman, który odprawił mszę i wygłosił słowo boże, był świadkiem prezentacji wieńców dożynkowych. Wszystkich wieńców dożynkowych było 18, z czego dwa pochodziły z zaprzyjaźnionej gminy Golczewo i Świerzno, jeden wieniec przywieźli uczestnicy z Niemiec – Usedom. Po mszy, kolumna zabytkowych pojazdów rolniczych z Usedom, zabytkowy wóz konny Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolinie i zespoły ludowe Stawnianki, Stuchowianki i niezwykle barwny zespół ludowy z Rosji RUSSKIJ UGOŁOK, poprowadzili barwny korowód dożynkowy do amfiteatru w parku miejskim w Wolinie. W korowodzie oprócz burmistrza Wolina Eugeniusza Jasiewicza, przewodniczącego Rady Miejskiej p. Jana Frankowskiego, wiceprzewodniczącego RM p. Czesława Zielińskiego, radnych Rady Miejskiej w Wolinie, przedstawicieli ze strony partnera z Usedom z Jochenem Storrerem Burmistrzem na czele, przedstawicieli z zaprzyjaźnionej gminy ze Szwecji Staffanstorp, udział wzięli Starosta i Starościna dożynek Państwo Anna i Andrzej Rek, a także przedstawiciele sołectw gminy Wolin, placówek oświatowych gminy i miasta Wolin i jednostek podległych gminie. W amfiteatrze nastąpiło oficjalne powitanie uczestników, rolników i mieszkańców Wolina i okolic przez Burmistrza Wolina i Burmistrza Usedom.

fot. Urząd Miejski w Wolinie
Na czas dożynek amfiteatr i jego otoczenie nabierają, co roku rustykalnego charakteru. Oprócz wiejskiej rodziny ze słomy ucharakteryzowanej przez pracowników Ośrodka Kultury Gminy Wolin, zagrody ze zwierzętami organizowanej przez radnego Rady Miejskiej w Wolinie p. Wiktora Nowaka, parku zabytkowych maszyn rolniczych, zwiedzający mogli zakupić ciasta domowego wypieku, weki warzywne i owocowe z przydomowych upraw, wystawiane w przepięknie udekorowanych stoiskach . Atrakcją była degustacja śledzi zaproponowana przez Akademię Śledzia ze Szwecji. Akademia śledziowa w Scanii powstała w 1984 roku i jest związkiem ludzi zafascynowanych potrawami ze śledzi. Wolińskie dożynki były doskonałą okazją do zaprezentowania przez członków Akademii swoich umiejętności kulinarnych związanych z przygotowaniem śledzi w różnych postaciach. Przedstawiciele Akademii Śledzia ze Szwecji spotkali się również tego dnia z członkami Związku Emerytów i Rencistów Koło w Wolinie.

fot. Urząd Miejski w Wolinie
Oprócz bogatego, polsko-niemieckiego programu artystycznego, pokazów strażackich, w ramach dożynek przeprowadzone zostały liczne konkursy w tym:
GMINNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY DOŻYNKOWY WIENIEC (do konkursu wystawiono 15 wieńców)
I Miejsce - Sołectwo Mokrzyca Mała
II Miejsce - Sołectwo Koniewo
III Miejsce - Sołectwo Troszyn
MIĘDZYGMINNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY (do konkursu wystawiono 3 wieńce)
I Miejsce - Gmina Świerzno
II Miejsce - Gmina Wolin
III Miejsce - Gmina Golczewo
Nagroda specjalna - Gmina Usedom
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE STOISKO DOŻYNKOWE (w konkursie ocenianych było 10stoisk)
I Miejsce - Sołectwo Koniewo
II Miejsce – Warsztaty Terapii Zajęciowej
III Miejsce - Sołectwo Kodrąb
Ponadto podczas dożynek wręczone zostały nagrody dla laureatów konkursu pod patronatem Burmistrza Wolina „Piękna wieś Ziemi Wolińskiej”. W kategorii „Aktywne Sołectwo” kolejne miejsca zajęli: I miejsce – sołectwo Zastań, II miejsce – sołectwo Ostromice, III miejsce sołectwo Kodrąbek. Wyróżnienia: sołectwo Wiejkowo, sołectwo Zagórze, sołectwo Dobropole. W konkursie udział wzięły również sołectwa: Dargobądz, Chynowo, Unin, Skoszewo. Kategoria „NAJPIĘKNIEJSZA ZAGRODA WIEJSKA”: I miejsce – Państwo Halina i Karol Kowalewscy z Kodrąbka, II miejsce – Państwo Teresa i Paweł Osieleniec ze Skoszewa, III miejsce – Państwo Edyta i Daniel Raccy z Zagórza. Wyróżnienia: Państwo Czesława i Waldemar Kurczyńscy z Unina, Państwo Stanisława i Henryk Rękawek z Wiejkowa, Państwo Maria i Wiesław Sobańscy z Dargobądza.
Tegorocznym obchodom towarzyszyły również polsko-niemieckie zawody wędkarskie z udziałem 30 uczestników. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach. W kategorii juniorów I miejsce zajął Rafał Marzec z wynikiem 3,79 kg, II miejsce Kamil Szumiato 2,68 kg, II miejsce Seibt Olli 18,6 kg. W kategorii seniorów I miejsce zajął Waldemar Wrona z wynikiem 7,02 kg, II miejsce Jan Zieliński – 6,71 kg, III miejsce Stanisław Marzec – 6,25 kg.
Źródło: Ewa Grzybowska, Ośrodek Kultury Gminy Wolin
A cóż to się stało z sołtysem z Recławia -- nie zasłużył sobie na łaski pańskie?? Taka wielka wieś, tak się mizdrzyli Burmistrzowi i co ?? nawet wieńca nie zrobili??
nie liczy się wkład pracy ale efekt, tak jest i w życiu i w konkursach, dobry pomysł zawsze wygra z mozolną pracą
a kto powiedział, że wszystkie wieńce muszą być plecione - tradycyjne i dlaczego nie mogą być nowatorskie
Święta prawda, wieniec powinien zawierać wszystkie rodzaje zbóż a tymczasem golczewski miał tylko pszenicę i to przyklejoną byle jak, nie wiem za co wygrali ani kawałka plecenia.
Niewiem czy ten pan niby artysta plastyk i ta cala komisja jedna i druga która oceniała wieńce wiedzą ile trudu iczasu potrzeba żeby upleść wieniec z nowych kłosów, po tym jak ocenili to widać że nie mają o tym zielonego pojęcia, skoro uważaja że obsypanie styropianu kaszą to jest wieniec dożynkowy lub przyklejenie kilka kłosów na starym wieńcu to gratuluje rolnikom takiej komisji, sołtysi nie wysilajcie się nie warto. ...
Do Gość Wtorek [18.09.2012, 19:35] BRAAAWO Skoszewo za zrobienie tak solidnego wieńca, który przetrwał już DWA LATA :)
To prawda samemu trzeba zapracować na sukces. Brawo Świerzno i pani sołtys z Chomina. Studnia przepiękna.
ten wró to stary ubek on niema wstydu
Dziwnym trafem Mokrzyca Mała miała wieniec który dwa lata temu zrobiło Skoszewo, nie ładnie Wró, nie ładnie jak sam nie potrafisz robić wieńca to się nie wystawiaj a nie chwalisz się cudzym...