Projekt (FoMoBi) ma na celu pokazanie społeczności naszego kraju walorów przyrodniczych naturalnego wybrzeża, podkreślenie wartości przyrody i jej zmienności w czasie. Badania w projekcie są realizowane, tylko w rejonach, gdzie można jeszcze obserwować naturalne procesy rozwoju wydm nadmorskich. W rejonach tych jest widoczne duże bogactwo roślin i licznych gatunków zwierząt, od zamieszkujących wydmy po żyjące na plaży. Wśród nich wiele jest gatunków będących pod ochroną lub znajdujących się na Czerwonej Liście gatunków zagrożonych.
Dotychczas nikt w Polsce nie realizował badań w tym środowisku w tym samym czasie i we wszystkich miejscach, gdzie ono występuje. Projekt finansowany przez NCBiR umożliwił rozpoczęcie takich badań.
Z naukowej strony ma opisać zmiany środowiska wydm nadmorskich polskiego wybrzeża - odcinków akumulacyjnych, czyli tych gdzie polskie wybrzeże przyrasta obecnie.
Dwa główne zadania to:
1.Pozyskanie z badań terenowych aktualnych, wiarygodnych danych o środowisku wydm przednich
2.Rozpropagowanie wiedzy na różnych szczeblach użytkowników od władz gmin, instytucji zarządzających po mieszkańców i odwiedzających wybrzeże turystów.
Wiedza ta przyczyni się do lepszego zrozumienia znaczenia naturalnych siedlisk wydm przednich i potrzeby jego właściwego zarządzania. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach prestiżowego programu LIDER. Kierownikiem projektu jest dr. Tomasz Łabuz, pracownik naukowy US Wydziału Nauk o Ziemi.
Na podstawie materiałów przygotowanych przez dr. T. Łabuza, Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
UM Międzyzdroje
Gdyby park miał służyć ochronie naturalnych procesów to nie prowadzono by zarobkowego pozysku drewna na jego terenie. Coś zbyt często widziałem panów z pilarkami na terenie WPN.
"warszaty"... skad ja to znam. Wódka się poleje strumieniami, tego możemy być pewni ;)
WD 40 po to jest park narodowy aby chronić naturalne procesy a nie betonować klif, jak zapewne być chciał, piszesz te komentarze nie wiadomo po co, chyba dla pieniactwa bo aż porażają wiadomo czym
WD 40 powtarzasz się.
dr Łabuz jest świetnym naukowcem i zapewne rozumie ten jak i inne teksty czytane :) Dziwne, że zwykli zjadacze chleba mają z tym problem... a i Wydział nie wzbogaca się na tych badaniach :) i już na pewno nie zatrudnia pseudonaukowców
A klif odkąd przejął go Woliński Park Narodowy obsuwa się coraz bardziej i to szczególnie przy Międzyzdrojach, , , , No ale dyr. Lewicki nic sobie z tego nie robi bo ma plecy w warszawce...
Super projekt! Mam nadzieje że Wasze prace przyczynią się do lepszego zrozumienia ekosystemu Bałtyku i ochrony wydm przed zabetonowaniem. Pozdrawiam serdecznie i życzę udanych warsztatów!
A gdzie bedą te warsztaty? można sie zapisac?
jest to tak naukowo napisane że podejrzewam że sam Pan Łabuz nie bardzo wie o co chodzi a co dopiero my zwykli zjadacze chleba
Gość • Wtorek [18.09.2012, 16:09] • [IP: 89.174.73.**] ty potrafisz czytać w ogóle ze zrozumieniem?" ... w ramach prestiżowego programu LIDER. Kierownikiem projektu jest dr. Tomasz Łabuz, pracownik naukowy US Wydziału Nauk o Ziemi."
ten doktor pracuje w UM Miedzyzdroje?
Pseudonaukowcy z pseudobadaniami. chcą tylko wyciągnąć kasę