Przed kilkoma tygodniami, dokładnie 14 sierpnia br. pan Czesław Lewandowski z Dziwnowa - miłośnik lokalnej historii, który jest również członkiem Sekcji Eksploracyjno – Poszukiwawczej działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Kamieńskiej – przekazał do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej siekierkę ze środkowej epoki brązu (1200 – 1000 p.n.e.). Zabytek znaleziony została 10 sierpnia br. w okolicy Kamienia Pomorskiego. Stan zachowania siekierki nie jest najlepszy, przede wszystkim w połowie wysokości jest przełamana – dwa fragmenty zostały znalezione w odległości około 20 metrów od siebie. Zabytek jest również mocno skorodowany. Podobny obiekt został znaleziony przed II wojną światową w okolicach Wrzosowa.
Jest to kolejny przedmiot z epoki brązu przekazany do muzeum. Wcześniej trafił do nas prawdziwy skarb, składający się z 10 krążków, tzw. guzów -krępulców, które tworzyły rodzaj ozdoby części rzędu końskiego. Poza tym w skład skarbu wchodziła siekierka o kształcie symetrycznym, grot włóczni z tulejką, miniaturowa siekierka z tulejką i uszkiem, 2 nóżki z brązu.
Zabytek przekazany przez pana Czesława Lewandowskiego zostanie w najbliższym czasie wyeksponowany w MHZK.
Zapraszamy do naszego muzeum, w którym zgromadzono już liczne, niezwykłe zbiory świadczące o bogatej historii tych ziem.
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej czynne jest od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10.00 do 17.00.
Pan czesław od kilku lat to lubi, tylko szkoda ze nikt nie dokłada tem panu na paliwo, kto wie gdyby mógł dalej pojechac co by znalas jest w tym dobry.
Następny raz czytam o tym panu, , myślę panie Kurka że mamy już pierwszego kandydata na anioła zasłużył swoimi wynikami dla muzeum i to jest głos społeczeństwa.Mam tylko nadzieję że pierwszego anioła nie dostanie jakiś brzuchacz z urzędu gminy albo ksiądz czy tym podobny.Pozdrowionka..
Te ziemie jeszcze dużo kryją różności. Sam mam niezłe miejsce, ale jakoś nie mam czasu szukać.
Wspaniała rzecz...zważywszy ze jest uszkodzony to i tak przedstawia wartość historyczną...