ikamien.pl • Środa [05.09.2012, 07:34:34] • Kamień Pomorski
Badania archeologiczne na terenie Dworu Kleista w Kamieniu Pomorskim

fot. Grzegorz Kurka
Mein Gott, nun ist es wieder Morgen (Mój Boże, teraz jest rano ponownie) – inskrypcja z XVIII wiecznego fajansowego talerza odkrytego podczas badań archeologicznych.
Chyba nie ma na Pomorzu Zachodnim bardziej interesującego stanowiska do badań dla archeologów niż teren Osiedla Katedralnego w Kamieniu Pomorskim, miejsca niezwykle ważnego dla historii Pomorza. To tutaj w stolicy biskupiej rozstrzygały się często losy Księstwa Pomorskiego. Dodatkowo „pikanterii” dodaje fakt, że prace archeologiczne prowadzone były przy Dworze Kleista - miejscu szczególnym dla historii elektryczności. Od 1722 roku w dworku mieszkał Ewald Jürgen von Kleist (1700 – 1747) i właśnie w tym budynku 11 października 1745 roku jako pierwszy na świecie dokonał udanej próby z butelka lejdejską – nazwaną tak niesłusznie, ponieważ tego samego odkrycia ponad 2 miesiące później dokonał Pieter van Musschenbroek w Lejdzie i bardzo szybko zdołał „opatentować” swój wynalazek. Tym bardziej chcemy przywrócić pamięć tego genialnego naukowca i już teraz prowadzone są m.in. bardzo intensywne poszukiwania zaginionej w 2008 roku oryginalnej butelki Kleista.

fot. Grzegorz Kurka
race ziemne przy dworze prowadzone były w związku z wykonaniem wzmocnienia fundamentów budynku. Roboty podzielone zostały na dwa etapy – pierwszy wykonany zostały w 2011, obecnie prace są kontynuowane, oczywiście przy ścisłym nadzorze konserwatorskim.
Zgodnie z wytycznymi Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków inwestycja zlokalizowana jest na terenie stanowiska archeologicznego zewidencjonowanego pod nr: Kamień Pomorski, stan. 3 (AZP 19-08/100), wpisanego do rejestru zabytków pod nr: 671 decyzją z dnia 16 grudnia 1970 r, znak : Kl.I.6801/44/70, ma terenie Starego Miasta w Kamieniu Pomorskim, wpisanego do rejestru zabytków pod nr: 66 decyzją nr: KI-V-0/48/55 z dnia 29 października 1955 r., oraz przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków jako dworek pod nr 776 decyzją z dnia 24 lipca 1976 r. decyzją nr K1.6801/8/76.
Ogółem w trakcie prac wykonano 4 wykopy – 2 po stronie wschodniej i 2 po stronie północnej budynku. W wykopie nr 1- o długości 30,4 metra, szerokości 0,60 metra, odkopano kamienne fundamenty dworku. W niektórych partiach spojonych zaprawą wapienną, nowożytną cegłą maszynową, jak również miejscami oryginalną cegłą gotycką. W trakcie prac ziemnych natrafiono również na dwie kamienne konstrukcje, prawdopodobnie pozostałość przypory i płaszcza (rdzenia) murów obronnych Osiedla Katedralnego. W wykopie nr 2, w odległości 1,38 m od ściany dworku – na głębokości około 1,5 metra odkryto ceglany mur spojony gliną. Posadowiony był na głazach narzutowych – przebiegał równolegle do Dworu Kleista. Długość odkrytego muru wynosiła 2 m, szerokość 0,38 m. Cegła wielkoformatowa, typowa dla gotyku, o wymiarach 27,5 (28) x 13 cm (wozówka) 13 x 9 cm (główka). Nieznana jest funkcja tego muru, być może powiązany jest z wcześniejszym dworem. W kolejnym wykopie nr 3 - wykonanym w północno-wschodnim narożniku budynku, o wymiarach 1,6 x 1,6 m, głębokość 1,3 m, natrafiono na szeroki na 1,3 m kamienny fundament, spojony zaprawą wapienną i miejscami gruzem ceglanym. Prawdopodobnie jest to zachowany fragment fundamentu muru Osiedla Katedralnego, na którym posadowiono w XVIII wieku Dwór Kleista. Ostatni wykop - nr 4 wykonany był w północno- zachodnim narożniku budynku - o wymiarach 1,6 x 1,6 m, głębokość 0,8 m. W miejscu tym natrafiono na ceglany gotycki mur, który ułożony został pod fundamentem obecnego dworu. Cegły o wymiarach 28 x 13 cm, mur spojony był zaprawą wapienną.
Prawdopodobnie był to fragment budynku spalonego w 1582 roku, lub 1630 roku. W wykopie nr 4 natrafiono na cenne zabytki. W przemieszanej warstwie gliny, piasku, cegieł odkryto fragment XVIII - wiecznej glinianej fajki, jak również porozbijanych butelek. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fajansowy talerz, tzw. „Sttetiner Ware”, na powierzchni którego umieszczony został interesujący napis: „Mein Gott, nun ist es wieder Morgen”. Jest to tekst z popularnej w XVIII wieku modlitewnika szkolnego, zaczerpniętego z tzw. Pierwszej Pieśni Porannej, która została zawarta w "Pieśniach Codziennych" (Alltagslied) Kaspara Neumanna (1648-1712).
Obecnie kontynuowane są badania przy Dworze Kleista i już teraz dostarczają one nowych wyników o których poinformujemy po zakończeniu prac.
Źródło: Grzegorz Kurka/ MHZK
Na tych ziemiach było Księstwo Pomorskie które de facto do Polski należało choć było przez nią traktowane po macoszemu. Przez wieki ziemia ta niestety częściej słyszała język niemiecki, duński czy szwedzki niż polski.
Mein Gott, nun ist es wieder Morgen (Mój Boże, teraz jest rano ponownie) - tłumaczenie dosłowne odbiera sens wypowiedzi i brzmi jak wymówka. Kontekst inskrypcji jest mniej więcej taki: dzięki Bogu doczekaliśmy kolejnego ranka/dnia i ma wydźwięk wdzięczności.
Pewnie da, ale powiedzą, że nie ma pieniędzy.
Z czysto technicznego punktu widzenia czy ten budynek da się jeszcze uratować?
Gość • Środa [05.09.2012, 22:04] • [IP: 79.175.195.**] :)
Nie są to ziemie niemieckie. Cofnij się dalej wgłąb historii tych ziem.
to są ziemie niemieckie i kiedyś wrócą we właściwe ręce
słuchajcie w Kamieniu Pomorskim nie sprzedaje się pamiątek charakterystycznych dla naszego miasta tak jak np w krakowie - smok, warszawa - syrena, kamień pomorski - butelka lejdejska z napisem kamień pomorski... co wy na to??
Romek, Kaziu i Konrad na zdjęciu :)
Monety były ??
Gość • Środa [05.09.2012, 08:02] • [IP: 95.40.190.**] Zgadzam się zupełnie. Pan Kurka zasługuje na szacune. Robi coś dla tego miasta a nie tylko narzeka.
a gdzie jest butelka lejdejska HAHAHA zgineła jak bus z silnikami z parkingu policji
POZDRAWIAM PANA KURKE UCZENNICA
Szacunek dla p. Kurki za to co robi.