POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [08.08.2012, 12:03:53] • Kamień Pomorski

Kamień Pomorski: Gdzie diabeł nie może, tam babę z ORMO pośle

Kamień Pomorski: Gdzie diabeł nie może, tam babę z ORMO pośle

fot. archiwum

Nasi Czytelnicy wygrzebali w przepastnych archiwach dokument przedstawiający społeczną pracę „ormówek”. W roku 1965 w Kamieniu Pomorskim stacjonowała bardzo specyficzna jednostka ORMO. Była bowiem złożona z samych kobiet. Czuwały nad rodzinami zagrożonymi, występowały z wnioskami o zapomogi, kierowały alkoholików na leczenie, organizowały pomoc samotnym chorym.



Drużyna ORMO w sile 14 ludzi, czuwała nad spokojem dnia powszedniego i wieczoru. To o nich mówiło się: „gdzie diabeł nie może tam babę z ORMO pośle”. Miniaturowa gwardia podbiła miasteczko i próbowała trzymać pod pantoflem. Podejmowała czynności nie przewidziane żadnym regulaminem. Społeczna władza w spódnicach pojawiała się tam, gdzie jej najmniej oczekiwano.

Lektorem filmu jest Włodzimierz Kmicik W latach 60. często użyczał swego głosu do filmów dokumentalnych i Polskiej Kroniki Filmowej,

Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej powstała w roku 1946 jako organizacja wspierająca działania Milicji Obywatelskiej. Jej funkcjonariusze brali udział w zwalczaniu opozycji, pomagali też milicji w pracy codziennej. W roku 1980 ORMO liczyła ponad 460 tysięcy członków, została rozwiązana w roku 1989.


komentarzy: 43, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-43 z 43

Gość • Środa [08.08.2012, 18:10:15] • [IP: 77.253.141.**]

Super pomysł! :) co prawda dopiero mam 18 lat ale film mnie Bardzo pozytywnie zaskoczył :) mam nadzieje że będzie umieszczanych takich filmów dokumentalnych o naszym mieście więcej ;) Pozdrawiam :)

Gość • Środa [08.08.2012, 17:57:32] • [IP: 83.8.128.**]

Mam ten film na kasecie, kiedyś leciał w kino polska

Gość • Środa [08.08.2012, 17:42:23] • [IP: 77.253.195.**]

Super film!Pamiętam tamte lata i te Panie/byłam ówczesną małolatą"-jak to sie dzisiaj mawia/ i z sentymentem wspominam tamte lata.Nawet jest pokazany fragment mojego domu.No i p.Jaworski, który grał na harfie-w pewnym kamieńskim" lokalu".Były to trudne lata ale nie było żle i każdy musiał PRACOWAĆ-bo był nakaz pracy a nie jak dzisiaj-nie ma pracy i nikogo to nie obchodzi.

Gość • Środa [08.08.2012, 17:30:02] • [IP: 83.21.202.***]

JA PIE...

Gość • Środa [08.08.2012, 17:18:14] • [IP: 83.16.227.**]

A czego mają się wstydzić ? Nazwy, munduru czy tego co robiły? Pomagały jak na tamte czasy mogły ze jakiś pijaczyna czy sadysta znęcający się nad rodziną dostał pałeczką- to nikomu nie zaszkodziło.A może pomogło. A Filmik pokazuje jak wygladały kamieńskie dzielnice.

Gość • Środa [08.08.2012, 17:17:21] • [IP: 93.154.139.***]

Chcemy więcej filmików o takiej tematyce, co stare to piękne.Można by stworzyć kroniki kamieńskie, pozdrawiem

Gość • Środa [08.08.2012, 16:41:56] • [IP: 79.186.110.***]

Filmik ładny, pokazuje inną ciepłą twarz ORMO, w czasach gdy go kręcono tak o tym nie myślałam, wydawało mi się już wtedy, że to kompromitacja nie zaszczyt być w tej drużynie.Dobrze, że pokazujecie ludzką twarz tej organizacji, bo wiedza nasza wtedy i teraz mówiła tej pracy NIE

Gość • Środa [08.08.2012, 15:41:32] • [IP: 83.21.207.**]

Brawo ikamien, może więcej dokumentalnych filmików zamieścicie?.Pozdrawiam

Gość • Środa [08.08.2012, 14:58:30] • [IP: 77.115.97.**]

Łukasz  Środa [08.08.2012, 12:37]  [IP: 83.8.207.***] - chyba ty zwalczałeś opozycję. Bo one ganiały z pałami po kamieniu i tłukły? Dziecko neostrady się odezwało.

GośćSIWA • Środa [08.08.2012, 14:06:07] • [IP: 92.72.64.**]

Pamiętam te lata, po 21malolaty musieli być w domu. a nie wałęsać się po ulicach jak jest teraz. Jestem wstrząśnięta co się teraz dzieje na naszych ulicach

Gość • Środa [08.08.2012, 13:39:55] • [IP: 83.23.200.**]

ale wstyd

Gość • Środa [08.08.2012, 13:34:25] • [IP: 178.238.250.**]

wtedy sądziły, że pracują w słusznej sprawie

Gość • Środa [08.08.2012, 13:30:16] • [IP: 83.21.92.**]

Dały się zmanipulować, wstyd tam się rozpoznać.

Gość • Środa [08.08.2012, 12:51:15] • [IP: 83.8.131.**]

Sentymentalny filmik. Jeśli nie jest tendencyjny, to kobiety robiły wiele dobrego. Poznaję parę osób :)

Gość • Środa [08.08.2012, 12:44:52] • [IP: 77.255.219.***]

Fajnie, że przypominacie temat. Mogłam zobaczyć dawny Kamień, ludzi, którzy już nie żyją a z dużym zaangażowaniem dbali o porządek w naszym mieście. Rozpoznałam kilka Pań: Marysię Dybionka, Panią Sadowską (były dwie o innych imionach), Łucję Górecką, Panią Miller (woźna w SP nr 2), Kędzierską, Kamińską Szyndlarewicz. Nie było OPSów, PCPR ale ludzie mogli liczyć na pomoc ORMO. Dobrze, że młodzi mogą to zobaczyć bo to inna, ludzka forma działalności społecznej tej organizacji.

Gość • Środa [08.08.2012, 12:39:41] • [IP: 213.238.101.***]

Super film -poznałam te Panie jeszcze jako dziecko-pani Nawrocka, pani Maria Dybionka, pani Kędzierska, pani Miller, i wiele innych kobiet które pracowały społecznie.A może i teraz by się przydały takie Panie i takie ORMO a nie jest straż gminna w której są sami młodzi chłopcy nie znający życia codziennego, może by zatrudnić doświadczone kobiety.Wiem że będzie dużo krytyki o tym co piszę że to nie są czasy komuny itd, itd...i dostanie mi się za ten komentarz że baby do garów i sprzątania kibli a nie do publicznej pracy...itd, itd...Wszystkich czytelników ikamien.pl pozdrawiam i życzę dużo ciepłych i słonecznych dni:))))))))))

Łukasz • Środa [08.08.2012, 12:37:02] • [IP: 83.8.207.***]

" Jej funkcjonariusze brali udział w zwalczaniu opozycji" wiadomo jakiej opozycji, opozycji przeciwko władzy ludowej, czyli ORMO zwalczało prawdziwych POLAKÓW którzy wystąpili przeciwko czerwonej hołocie która przez blisko 60 lat po wojnie okupowała Polskę. Polecam zapoznać sie z historią dworu w Toporowie.. .

Gość • Środa [08.08.2012, 12:21:06] • [IP: 77.255.20.***]

chyba z rok temu to ogladalem..

Oglądasz 26-43 z 43
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Międzyzdrojach poinformował o możliwych przerwach w dostawie wody w nocy z 23 na 24 czerwca 2026 roku. Utrudnienia związane są z pracami montażowymi prowadzonymi na remontowanym skrzyżowaniu ulic Gryfa Pomorskiego i Dąbrówki. Mieszkańcy Międzyzdrojów powinni przygotować się na możliwe utrudnienia w dostępie do wody. Jak informuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Międzyzdrojach, przerwy mogą wystąpić w nocy z wtorku na środę, z 23 na 24 czerwca 2026 roku, w godzinach od 22:00 do 05:00. Powodem możliwych zakłóceń są prace montażowe prowadzone w obrębie remontowanego skrzyżowania ulic Gryfa Pomorskiego i Dąbrówki. W komunikacie wodociągi apelują do mieszkańców, aby w czasie prowadzonych prac nie korzystali z urządzeń wodociągowych oraz sprzętu gospodarstwa domowego podłączonego do sieci wodociągowej. Zerwane osady z rur oraz znaczne spadki ciśnienia mogą bowiem doprowadzić do zapchania lub zanieczyszczenia instalacji. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przeprasza mieszkańców za wszelkie niedogodności związane z prowadzonymi pracami i prosi o wyrozumiałość ■