ikamien.pl • Poniedziałek [30.07.2012, 15:38:26] • Wolin
Twórczy wypoczynek dzieci i młodzieży w Wolinie
fot. Ośrodek Kultury Gminy Wolin
Planując realizację przedsięwzięcia Ośrodek Kultury w Wolinie wystąpił z projektem do Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w Warszawie. Po uzyskaniu pozytywnej oceny projektu, podjęta została współpraca z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, którego pracownicy dokonali częściowego naboru chętnych do skorzystania z półkolonii, wśród rodzin objętych pomocą socjalną. Z półkolonii skorzystało ok. 30 dzieci i młodzieży PSP Wolin i PG Wolin.
Planując realizację przedsięwzięcia Ośrodek Kultury w Wolinie wystąpił z projektem do Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w Warszawie. Po uzyskaniu pozytywnej oceny projektu, podjęta została współpraca z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, którego pracownicy dokonali częściowego naboru chętnych do skorzystania z półkolonii, wśród rodzin objętych pomocą socjalną. Z półkolonii skorzystało ok. 30 dzieci i młodzieży PSP Wolin i PG Wolin.
fot. Ośrodek Kultury Gminy Wolin
Celem proponowanych warsztatów edukacyjno – artystycznych, było skierowanie do dzieci i młodzieży ciekawej oferty spędzania czasu wolnego w sposób twórczy. Zajęcia, jakie odbywały się przez tydzień w ośrodku kultury w Wolinie, były skierowane na stymulację zdolności twórczych i intelektualnych dzieci i młodzieży przy jednoczesnym zapewnieniu swobody indywidualnego obserwowania sztuki. Szeroka gama proponowanych zajęć pozwoliła uczestnikom na odkrywanie w sobie ekspresji manualnej, muzycznej, aktorskiej, a także kreatywności przy jednoczesnym uświadomieniu uczestnikom ich własnej roli w pracy zespołowej.
fot. Ośrodek Kultury Gminy Wolin
Zajęcia były skierowane na rozwijanie twórczych umiejętności , które mogą być skutecznie wykorzystane w wielu sytuacjach życiowych i zawodowych. Te cele doskonale wpisały się w jedną z kompetencji kluczowych, świadomość i ekspresja kulturalna, zdefiniowanych w Zaleceniach Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie /Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L394/. Świadomość i ekspresja kulturalna to kompetencja obejmująca świadomość nie tylko narodowego czy europejskiego dziedzictwa kulturalnego, ale również lokalnego. Główna idea, jaka towarzyszyła będzie kilkudniowemu spotkaniu, opierała się na pomyśle utworzenia przez uczestników warsztatów, grupy plemiennej. Sześciu instruktorów prowadzących zajęcia, skoncentrowali się na poszukiwaniu/stworzeniu wspólnego mianownika, na przejściu od doświadczeń jednostkowych, osobistych, do wspólnoty.
Zagadnienia, jakie były poruszane na warsztatach związane były z bardzo aktualnym pytaniem o własną tożsamość, jej źródła i objawy oraz o jej wpływ na kształt istniejącej struktury społecznej. W swojej pracy instruktorzy odwoływali się do przejawów oraz wytworów polskiej kultury ludowej (zdjęcia, nagrania filmowe i dźwiękowe, opowieści), do mitologii słowiańskiej, systemów wierzeń oraz do osobistych doświadczeń uczestników.
W ramach warsztatów edukacyjno-artystycznych dzieci brały udział w zajęciach tematycznych: plastycznych, aktorskich, bębniarsko-rytmicznych połączonych z nauką żonglowania, muzycznych połączonych z nauką pieśni ludowych. Na warsztatach teatralnych dzieci poznawały podstawy warsztatu aktora, takie jak dykcja emisja głosu plastyka ruchu – ruch sceniczny ekspresja. Podczas zajęć wykorzystano techniki pracy takie jak: etiudy na zadany temat, improwizacje grupowe i indywidualne. Zajęcia muzyczne poświęcone były nauce pieśni ludowych z wykorzystaniem techniki białego głosu. Podczas zajęć dzieci brały udział w zabawach rytmiczno-ruchowych, wspomagających naukę tekstów oraz integrujących grupę. Wraz z nauką pieśni przekazywane były uczestnikom warsztatów informacje na temat pochodzenia i znaczenia pieśni. Zajęcia plastyczne obejmowały szeroki zakres działań dotyczących tożsamości. Elementy folkloru - wycinanki, tworzenie strojów para – ludowych, uwspółcześniona wersja ludowych obrazów na szkle (witraże z kolorowych taśm klejących) – poprzeplatane zostały działaniami na bardziej współczesnych mediach. Dzieci oraz młodzież tworzyły obrazy za pomocą projektora światła oraz opracowywały fotograficznie indywidualny projekt pocztówki z rodzinnej miejscowości. Wszystkie te działania, ostatecznie tworzyły oprawę plastyczną koncertu finalnego, odnosiły się do tematu małych ojczyzn, najbliższego otoczenia, miejsc z których pochodzimy i które nas kształtują. W koncercie-pokazie wieńczącym tygodniowe warsztaty artystyczne udział wzięli rodzice i opiekunowie uczestników.
Źródło: Ewa Grzybowska, Ośrodek Kultury Gminy Wolin
dlaczego wy wszyscy krytykujecie wypoczynek dzieci.nasze dzieci są zadowolone i chdziały by te panie jeszcze z dwa tygodnie prowadziły takie super warsztaty.pani są super...dziekujemy pani ewie grzybowskiej a by dalej organizowała takie warsztaty oczywiście jak dofinasowanie znajdzieDZIEKUJEMY.a co do bibloteki naszej jak ktoś napisał to słusznie nic nie robiom dla naszych dzieci tylko pierdzom w stołki ktoś ich powinien rozliczyć tam potrzeba młodej krwi.a może na nauki do pani ewy grzybowskiej
czy to to zla slawa owieszczone sloneczko min. rozdmuchane przez tvn ? mozna sie jeszcze gdzies zapisac na ta/te zabawe ? :D
artykuł nudny jak flaki z olejem, kto go doczyta do końca? I tak też jest zachęcana młodzież do udziału w życiu kulturalnym, ośrodek kultury to w wakacje powinien być czynny od 10 do 22, tak samo biblioteka tam to jest dopiero 0, nic się nie dzieje u tych moli i nic się nie zapowiada, przykładu z innych nie potrafią wziąć, zredukować etat do 1 osoby w tej bibliotece!
ale ten pod drzewem z gitarą się ucharakteryzował - broda i włosy jak u człowieka leśnego
ja dziękuję, ża taką" Zabawę"
O proszę słoneczko i do Wolina dotarło :D