POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [10.07.2012, 12:04:56] • Wolin

Wolin: Program Festiwalu Słowian i Wikingów

Wolin: Program Festiwalu Słowian i Wikingów

fot. Wojtek Basałygo

W festiwalowej osadzie odbywać się będą całodniowe pokazy licznych dziedzin życia ludzi we wczesnym średniowieczu: Wszyscy goście festiwalowi uczestniczyć będą mogli w różnorodnych formach działań, poprzez które poznawać będą bogate życie naszych przodków.

Dla gości przygotowano:
- prezentacje wczesnośredniowiecznych rzemiosł (garncarstwo, bednarstwo, kowalstwo, złotnictwo-jubilerstwo, szewstwo-skórnictwo, bursztyniarstwo, snycerstwo, rogownictwo, wikliniarstwo, mennictwo itp.); goście festiwalowi nie tylko będą mogli poznać tajniki różnorodnych prezentowanych rzemiosł, ale w wielu przypadkach będą mogli także wspomóc rzemieślników przy ich pracy;
- wczesnośredniowieczne karczmy, gdzie będzie można skosztować przysmaków, którymi żywiono się 1000 lat temu;
- wczesnośredniowieczne obozowiska Słowian i Wikingów, na których przyjrzeć się będzie można uzbrojeniu sprzed tysiąca lat; jeśli spośród zwiedzających znajdą się odważni, będą mogli nie tylko przymierzyć niektóre elementy uzbrojenia, ale również spróbować swych sił w walce;
- stanowiska strzelania z łuku, rzucania oszczepem oraz inne, na których będzie można przekonać się o skuteczności i tajnikach posługiwania się niektórymi rodzajami wczesnośredniowiecznej broni;
- plac zabaw , na którym wszystkie dzieci będą mogły wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych pracach wczesnośredniowiecznych rzemieślników, różnorodnych turniejach oraz grach i zabawach wczesnośredniowiecznych dzieci; wszystkie te atrakcje połączone będą z konkursami (prowadzi Publiczne Gimnazjum w Wolinie)

Cała osada żyjąc swoim życiem, ukazywać będzie zwiedzającym barwny świat wczesnego średniowiecza, z którego powrócą oni nie tylko z niezapomnianymi wrażeniami, ale również z wiedzą, której często próżno szukać w książkach.

Występy grup muzyki dawnej na przemian z grami i zabawami wczesnośredniowiecznymi
Grupy muzyczne – PERCIVAL (Polska), Gędżba (Polska), Stary Olsa (Bialoruś), Lutaṥ (Białoruś), Ęzibaba (Polska), Cornucopia (Białoruś), “DiGrease’s Buffoon Theatre”(Białoruś), Ostrovia (Polska)
Gry i zabawy – “DiGrease’s Buffoon Theatre”(Białoruś) , „Birka Boys” (Szwecja)


PIĄTEK 03.08.2012

11.00 – Uroczyste otwarcie Festiwalu oraz przedstawienie grup i prezentacja okrętów.


12.00 – Obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym
Na zakończenie uroczystości powitania gości zostanie rozpalony ogień, przy użyciu świdra ogniowego. Zostanie on rozniesiony do wszystkich chat i obozowisk festiwalowych.

12.30 – Wyścigi słowiańskich i wikińskich łodzi
Repliki wczesnośredniowiecznych łodzi są stałym elementem Festiwalu.

12.30 – pokaz sokolniczy na placu bitwy

12.30-Turniej łuczniczy

13.00 - Wymiar sprawiedliwości we wczesnym średniowieczu: Mir Świątynny i Holmgang wg Kormakssaga, Svarfdælasaga, Egils saga Skallagrímssona

13.30 – Bieg Niewiast
Cykl konkurencji sprawnościowych dla Niewiast
- obieranie warzyw mieczem
- przeniesienie wiadra z wodą
- naprowadzenie głosem ślepego wojownika na kapustę, którą będzie musiał przeciąć mieczem
- rzut sakiewką do kosza
- przyciągnięcie pijanego męża do domu
- znalezienie jajka w koszu z sianem
- rozebranie wojownika

14.00 - Przyjęcie młodego wojownika do drużyny, Mir Świątynny oraz Sąd Boży:
na motywach Helmolda (ks. I/84) oraz Tacyta (40);Pliniusza VIII 80-82; oraz Holmgang wg Kormakssaga, Svarfdaelasaga, Egils saga Skallagrímssona
Młody wojownik - syn wikińskiego najemnika - wsławiony w swym pierwszym boju składa w świątyni daninę ze zdobytych przez siebie łupów;
w uznaniu swych dokonań zostaje przyjęty w poczet wojowników drużyny grodowej - rytuał inicjacyjny oraz nawiązanie do wilkołactwa.

15.00- Powrót drużyny świątynnej z wyprawy wojennej
wg zapisów Saxona Gramatyka o Arkonie Drużyna świątynna powraca z wyprawy - Drużyna świątynna powraca z wyprawy - składają łupy pod posągiem:
broń, kosztowności, niewolników - jeden z niewolników zostaje złożony
w ofierze u stóp posągu, pozostali przydzieleni do wyznaczonych prac

15.30 Świętosława -Sygrydą Storradą. Inscenizacja przedstawiająca związek młodej Świętosławy z młodym Olafem Tryggvasona. Ojciec księżniczki decyduje się jednak wydać ją za mąż za szwedzkiego Eryka Zwycięskiego... (plac bitwy)

16.00 – Bitwa Słowian i Wikingów
Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.

17.00 – Targ niewolników
Kroniki, mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie, na co popatrzeć, a i woja, zdatnego do pracy zakupić.

17.30 - występy grup muzycznych i nauka tańca

18.00 – Eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga
Każda grupa chętna wziąć udział w turnieju wystawia po dwóch wojów. Turniej ten jest wyłącznie dla uczestników Festiwalu, ale ma on charakter pokazu i prezentacji sposobów walki.

19.00 – Obrzęd przejścia, Pogrzeb poległego setnika-. Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych o takich wydarzeniach

19.30 - Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu szwedzkiej grupy Birka Boys

SOBOTA 04.08.2012

10.00 – 20.00 Prezentacja wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni oraz obozu Słowian i Wikingów;
Wszyscy rzemieślnicy przybyli na Festiwal przedstawiają swoje wczesnośredniowieczne zawody. Można nie tylko podpatrzeć jak w dawnych czasach np. lepiono garnki, ale samemu usiąść za kołem garncarskim i wykonać własnoręcznie replikę naczynia. Inne prezentacje to: tkactwo, produkcja wiaderek z kory, jubilerstwo, bursztynnictwo, snycerstwo, rogownictwo, skórnictwo, wikliniarstwo, młynarstwo, bicie monet, wytop żelaza, szycie książek, warzenie soli, produkcja witraży i in.

10.00 – 20.00 Wczesnośredniowieczne gry i zabawy oraz występy grup muzyki dawnej
Przez cały czas trwania Festiwalu będą się odbywać gry, zabawy i konkursy, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dźwięki muzyki dawnej także będą umilały czas w ciągu tych trzech dni.

10.30 – Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu szwedzkiej grupy Birka Boys


11.00 – Misje i demokracja plemienna
"Jak w roku 1123 żercy ocalili życie misjonarza" -wg Ebbona (ks. I, rozdz. 1) oraz Thietmara (ks. VI, rozdz. 25)
misjonarz hiszpański Bernard pod pozorem nawracania pogan próbuje zbezcześcić sanktuarium wolińskie - pojmany przez straż wydany zostaje kapłanom - wolinianie zgromadzeni wokół świątyni domagają się ukarania winnego śmiercią - kapłani zwołują wiec na mocy postanowienia którego misjonarz wydalony zostaje z Wolina z dożywotnim zakazem powrotu

11.30- Bitwa o most- turniej drużyn 5 osobowych przygotowany przez grupę SILVER WOLF z Moskwy.

12.00 –"Mroki średniowiecza"- Spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt

12.00 Sygryda i upadek Olafa. Sygryda – wdowa po Eryku Zwycięskim rozprawia się z kolejnymi zalotnikami. Były ukochany Olaf Tryggvason policzkuje ją... Sygryda wyda mu bitwę. Duńczycy, Szwedzi, Polanie i Jomswikingowie stoczą bitwę z armią Norweską (inscenizacja na placu, bitwa łodzi na Dziwnie)

13.00 – Turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga
turnieju i wręczenie nagrody
14.00 – Percival&Radbor przedstawiają słowiańskie legendy
"...jaki Znak twój? ...skąd twój Ród?" - opowieść muzyczna dla najmłodszych

15.00-Konkurs na strój kobiecy

16.00 Wróżba z koniem i włóczniami wg Thietmara (ks. VI, rozdz. 24) Bractwo Wojowników Kruki - Bitwa Słowian i Wikingów

Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.

17.00 – Konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską oraz warkocz kobiecy.
Jest to konkurs otwarty, w którym mogą wziąć udział zarówno uczestnicy jak i turyści. Oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby brody, a Jury będzie się składać wyłącznie z Pań zwiedzających Festiwal

18.00 – Konkurs na przedstawienie sagi wikińskiej lub legendy słowiańskiej
Każda grupa będzie mogła zaprezentować w formie krótkiego (10 min) przedstawienia wybrany przez siebie mit. Sposób przedstawienia jest dowolny: wiersz, proza, pantomima, …
Uczestnicy zostaną poinformowani wcześniej o tym konkursie.

19.00- Rozstrzygnięcie konkursu na jadło wczesnośredniowieczne – Spośród wszystkich średniowiecznych potraw przygotowanych przez uczestników, wyłonione zostaną te najsmaczniejsze

20.00 – pod warunkiem chętnej pary-Słowiański obrzęd zaślubin. Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych o takich wydarzeniach

21.00- koncert projektu Percival&Radbor z materiałem "Słowiański Mit o Stworzeniu Świata" oraz ...jaki Znak twój? ...skąd nasz Ród?"

NIEDZIELA 05.08.2012

10.00 – 18.00 Prezentacja wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni i obozu Słowian i wikingów
Wszyscy rzemieślnicy przybyli na Festiwal przedstawiają swoje wczesnośredniowieczne zawody. Można nie tylko podpatrzeć jak w dawnych czasach np. lepiono garnki, ale samemu usiąść za kołem garncarskim i wykonać własnoręcznie replikę naczynia. Inne prezentacje to: tkactwo, produkcja wiaderek z kory, jubilerstwo, bursztyniarstwo, snycerstwo, rogownictwo, skórnictwo, wikliniarstwo, młynarstwo, bicie monet, wytop żelaza, szycie książek, warzenie soli, produkcja witraży i in.

10.00 – 18.00 Wczesnośredniowieczne gry i zabawy oraz występy grup muzyki dawnej
Przez cały czas trwania Festiwalu będą się odbywać gry, zabawy i konkursy, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dźwięki muzyki dawnej także będą umilały czas w ciągu tych trzech dni..

11.00 – Wczesnośredniowieczne gry i zabawy w wykonaniu szwedzkiej grupy Birka Boys

12.00- Obrzęd ofiarowania – o pomyślne żniwa i obfity plon. Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych o takich wydarzeniach

12.30- Targ niewolnic
Kroniki, mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie na co popatrzeć, a i niewolnice, zdatną do pracy zakupić

13.00– Pokaz sił słowiańskich i wikińskich okrętów.
Wszystkie repliki wczesnośredniowiecznych łodzi wezmą udział w konkursie przeciągania liny. Zasady takie same jak zazwyczaj ale łodzie, rzecz wiadoma, muszą się siłować na wodzie. Część załogi wiosłuje, a reszta ciągnie liny

14.00 – Test wikinga

15.00- „Mroki średniowiecza"- Spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt

15.00 Matka Królów. Sygryda jest na dworze swojego brata Bolesława Chrobrego. W Danii umarł Swen Widłobrody, król, który wypędził swą żonę Sygrydę... Po matkę przybywają synowie Harald II, król Danii, Kanut Wielki -król Wielkiej Brytani. Spotykają przyrodniego brata, króla Szwecji Olafa Skotkonunga

16.00 – Bitwa Słowian i wikingów
Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.

17.00 – Występ grupy muzyki dawnej

18.00 – zakończenie Festiwalu Słowian i Wikingów


komentarzy: 23, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-23 z 23

Gość • Środa [11.07.2012, 13:18:18] • [IP: 83.15.113.***]

Gość • Środa [11.07.2012, 11:58] • [IP: 83.11.102.***] i Gość • Środa [11.07.2012, 11:06] • [IP: 83.23.137.**] siedzisz. piszesz i restartujesz tą swoją neostradę po nowe IP i dalej piszesz bzdury, jeden człowiek tylko truje w tym środowisku i wiadomo kto to - krążownik jeszcze trochę i wydepcze ścieżkę przed urzędem

Ulf • Środa [11.07.2012, 12:15:44] • [IP: 83.16.227.**]

Ci w tym Wolinie jak zwykle się kłócą, zamiast razem jechać w przód, no ale to taka wiejska norma w tym kraju (miejska w sumie też), a my mamy w d.. i władze samorządowe i stowarzyszeniowe -na Wolin jak co roku przyjedziemy dla tych wszystkich wspaniałych ludzi, którzy zjeźdżają tam co roku z całego świata żeby stworzyć tą imprezę i jej niepowtarzalny klimat. Nie zapominajcie o tym, że bez nich znowu będziecie tylko mijescem," gdzie turysta zatrzymuje się żeby uzupełnic zapasy w biedronce".Głowy niżej, bo niedługo możecie uderzyć nimi w niebo i zacząć spadać.

Gość • Środa [11.07.2012, 11:58:16] • [IP: 83.11.102.***]

Dwa lata temu były wybory to burmistrz musiał się pokazać i zorganizowali porządną impreze... teraz do następnej takiej musimy poczekać jeszcze dwa...

Gość • Środa [11.07.2012, 11:06:14] • [IP: 83.23.137.**]

Dwa lata temu były wybory to burmistrz musiał się pokazać i zorganizowali porządną impreze... teraz do następnej takiej musimy poczekać jeszcze dwa...

Gość • Środa [11.07.2012, 09:13:33] • [IP: 83.11.108.***]

No właśnie, jak to drzewiej bywało a organizatorem festiwalu byli normalni ówcześni burmistrzowie to odbywała się równoległa impreza-dla współczesnych na błoniach i właściwy festiwal słowian i wikingów. Sympatyczne był również pospacerować po moście pontonowym. Dlaczego obecny burmistrz zmienił formułę? Nietrudno się domyślać – chciwy na laury i poklask.

Gość • Środa [11.07.2012, 06:41:21] • [IP: 95.41.249.***]

Jasiewicz za 200 tys. zorganizował wspaniałą imprezę z okazji dni Wolina!

Gość • Środa [11.07.2012, 01:06:28] • [IP: 79.190.14.**]

A pomyśle że kilka lat temu to nawet Amon Amarth zawitał z wizytą oj pięknie było teledysk nawet kręcili...

Gość • Środa [11.07.2012, 00:17:18] • [IP: 87.205.66.***]

dajcie spokoj, najlepsza impreza w Wolinie, a od dwoch lat jeden wielki niewypal. Kiedys wszystko sie odbywalo na terenie wolina ibylo fajnie, teraz to juz tylko reclaw. po 21 koniec imprezy.Dni wolina to samo, zero porzadniej muzyki i imprez zamknieta o 1 w nocy.

Gość • Wtorek [10.07.2012, 22:54:45] • [IP: 83.25.45.***]

Tylko dlaczego pretensje co nie których do Jasiewicza iMroza przecież to nie gmina jest organizatorem festiwalu a Stowarzyszenie Słowian i Wikingów i po awanturze z powodu występów przed dwoma laty Gmina nikogo nie zaprasza na występy po to żeby się nie narazić Wikingom, więc przestańcie wypisywać głupoty i obelgi pod adresem władz Wolina.

Gość • Wtorek [10.07.2012, 22:42:42] • [IP: 79.186.118.***]

Do wieczorka pokazy, a później %. Impreza nie warta uwagi.

Gość • Wtorek [10.07.2012, 22:35:49] • [IP: 77.115.33.***]

Chłopaki róbcie swoje.Historia wszystkich oceni

Gość • Wtorek [10.07.2012, 22:20:40] • [IP: 95.41.216.***]

Mogę się założyć, że ta krytyka pochodzi od ludzi, którzy sami niczego w życiu nie osiągnęli

Gość • Wtorek [10.07.2012, 21:35:58] • [IP: 31.63.209.***]

A będzie tam można sobie kupić telewizor stereo?

Zniesmaczony • Wtorek [10.07.2012, 21:07:23] • [IP: 178.238.243.**]

Stowarzyszenie Sł i W jest organizatorem festiwalu, szkoda tylko że serwują taką lipę, nic kompletnie nie ma dla turysty który przyjedzie i będzie chciał przy piwku posiedzieć po godz. 21, zamkną się tam jak zwykle i bibkę sami sobie urządzą, a dla turysty z Niemiec czy w ogóle z zagranicy to powinni serwować lekcję języka polskiego bo na ich stronie tylko po polsku można przeczytać i tak ma wyglądać organizacja festiwalu który sławi całe województwo? żenada

Gość • Wtorek [10.07.2012, 18:08:24] • [IP: 77.254.83.***]

A ja się bardzo cieszę, że mamy nasz Festiwal, co roku jest inaczej, co roku odnajduje się tam coś nowego. Jak się komuś nie podoba, to niech nie przychodzi. Coś się dzieje źle, nic się nie dzieje też źle. ehhhhh I jak wam dogodzić??

Gość • Wtorek [10.07.2012, 15:51:18] • [IP: 109.78.33.**]

jednym slowem mowiac totalna lipa panie Jasiewicz i Mroz

Gość • Wtorek [10.07.2012, 14:55:12] • [IP: 83.21.207.***]

Percival

Gość • Wtorek [10.07.2012, 13:59:44] • [IP: 83.23.202.***]

Koncertu porządnego nie będzie bo Wikingom przeszkadza i zagrozili ze przestana przyjeżdżać.

Gość • Wtorek [10.07.2012, 13:07:28] • [IP: 79.184.182.***]

i znowu lipa... czyżby zabrakło pieniędzy na coś lepszego, może tak podnieść podatki lub obniżyć diety radnym żeby starczyło na jakiś pożądny koncert :)

Gość • Wtorek [10.07.2012, 12:49:40] • [IP: 178.37.188.**]

na stronie wolina bedzie sie cos dzialo ? Czy taka wiocha jak rok temu?

Gość • Wtorek [10.07.2012, 12:47:34] • [IP: 192.168.77.**]

[10.07.2012, 12:23]  [IP: 79.186.113.***] a tobie co!? pogorszyło się?

Gość • Wtorek [10.07.2012, 12:23:42] • [IP: 79.186.113.***]

Kundle ze sfory burmistrza już zaczynają obszczekiwać, ale nic z torpedowania festiwalu wam nie wyjdzie. Zeszłoroczne próby spaliły na panewce. Lepiej wykulajcie się za swych biurek i złapcie za miotły i do sprzątania miasta, w nadziei że choć to potraficie rzetelnie wykonać.

Gość • Wtorek [10.07.2012, 12:12:54] • [IP: 83.25.168.***]

Lipa bez fajerwerków!!

Oglądasz 1-23 z 23
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■