POGODA

Reklama

Wydarzenia

Uniwersytet Szczeciński • Wtorek [12.06.2012, 11:57:43] • Międzyzdroje

Otwarcie Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach

Otwarcie Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach

fot. Tomasz Olechwir

Uniwersytet Szczeciński w sierpniu 2007 roku przejął budynek i wieżę obserwacyjną, mieszczące się w Międzyzdrojach przy ul. Gryfa Pomorskiego, należące wcześniej do Straży Granicznej. Obiekt przekazany Uniwersytetowi w imieniu Skarbu Państwa przez Starostę Powiatu Kamieńskiego Pawła Czapkina, uczelnia wyremontowała i przeznaczyła na działalność Stacji Morskiej. 13 czerwca 2012 roku odbędzie się uroczyste otwarcie Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego oraz podpisanie porozumienia o współpracy między Miastem Międzyzdroje a Uniwersytetem Szczecińskim.

W Stacji Morskiej US prowadzone będą badania naukowe, przede wszystkim eksperymentalne, dotyczące monitoringu środowiska morskiej strefy brzegowej. Inicjatorem jej powstania był prof. dr hab. Stanisław Musielak - dyrektor Instytutu Nauk o Morzu wchodzącego w skład Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. To druga stacja morska w Polsce, pierwsza – Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, mieści się na Helu.

Otwarcie Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach

fot. Tomasz Olechwir

Lokalizacja stacji w bezpośrednim sąsiedztwie morza i terenów Natury 2000, umożliwi prowadzenie wieloaspektowych i zróżnicowanych badań naukowych. Będą one dotyczyły procesów geofizycznych i geochemicznych, zachodzących dynamicznie w powietrzy, w wodzie i na lądzie. W szczególności przewidywane są regularne obserwacje transportu piasku na plaży, selekcji i reemisji zanieczyszczeń nad Bałtykiem oraz badania dotyczące zmian klimatycznych. Celem działalności SMUS w Międzyzdrojach jest badanie złożonego środowiska strefy brzegowej oraz powiązanie jej z potrzebami edukacyjnymi Wydziału Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego oraz prowadzenie edukacji EKO - MORSKIEJ. Unikalna lokalizacja zabudowań stacji, usytuowanych na szczycie wydmy, znajdującej się w pasie technicznym na obrzeżach Międzyzdrojów, umożliwia unikalne prowadzenie badań naukowych.

Prace adaptacyjne związane z nową funkcją obiektu trwały prawie dwa lata, co wynikało ze szczególnie trudnych uwarunkowań technicznych. Remont został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego za lata 2007- 2013 oraz ze środków własnych Uczelni. Obecnie wyremontowany budynek posiada trzy kondygnacje, a w jego pobliżu mieści się szesnastometrowa wieża obserwacyjna. W budynku znajdują się cztery pomieszczenia przeznaczone na laboratoria, sala konferencyjna oraz miejsca noclegowe dla prowadzących badania pracowników naukowych.

Na wieży zainstalowana jest automatyczna stacja meteorologiczna mierząca takie parametry jak: ciśnienie atmosferyczne, kierunek i prędkość wiatru, usłonecznienie, promieniowanie słoneczne (widzialne, całkowite, długofalowe, indeks UVA i UVB). Na terenie stacji zlokalizowane są pozostałe instrumenty pomiarowe służące do pomiarów temperatury powietrza na standardowej wysokości 2m oraz przy gruncie, wilgotności powietrza a także opadów atmosferycznych. Aparatura badawcza będzie wkrótce uzupełniona o zestaw pięciu kamer cyfrowych o wysokiej rozdzielczości, zainstalowanych na wieży, służących obserwacji i rejestracji procesów brzegowych. Ponadto Stacja będzie wyposażona w urządzenia monitorujące zarówno jakość powietrza jak i wody morskiej.

Badania środowiska przyrodniczego prowadzone przez stację będą związane z atmosferą, litosferą, hydrosferą i biosferą, obejmować będą wszystkie sfery, w których funkcjonuje człowiek. Strefa brzegowa jest miejscem ich interakcji, co podkreśla wyjątkowość lokalizacji Stacji w Międzyzdrojach.

Nie mniej ważnym, niż badania naukowe, powodem uruchomienia Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego jest możliwość prowadzenia edukacji ekologicznej szczególnie w zakresie środowiska morskiego. Działania edukacyjne skierowane są zarówno do lokalnej społeczności, szkół, stowarzyszeń, jak i turystów odwiedzających Międzyzdroje. W otoczeniu stacji będą zlokalizowane tablice poglądowe opisujące procesy przyrodnicze zachodzące w strefie brzegowej Bałtyku.

Działalność stacji w Międzyzdrojach rozpoczęła się 1 lutego 2012 roku. Obecnie Stacja już prowadzi stały monitoring trzynastu parametrów meteorologicznych. Realizowany jest już m.in. projekt badawczy „SatBałtyk - Satelitarna Kontrola Środowiska Morza Bałtyckiego” oraz projekt „Rozmieszenie i morfodynamika środowiska wydm przednich i fluktuacje roślinności- bioróżnorodne siedlisko polskiego wybrzeża – Foredune Morphodynamics and Biodiversity (FoMoBi)”.

Głównym celem projektu SatBałtyk jest przygotowanie i uruchomienie bazy technicznej oraz praktycznych procedur operacyjnych, umożliwiających sprawne, rutynowe określanie stanów środowiska Bałtyku tj. tworzenie map jego charakterystyk strukturalnych i funkcjonalnych, w tym dopływu i charakterystyk energii (PAR1, UV2), rozkładów temperatury, stanu dynamicznego powierzchni morza, stężenia chlorofilu i innych pigmentów fitoplanktonu, zakwitów trujących alg, występowania upwellingów, pojawiania się plam zanieczyszczeń w tym rozlewów ropy i in. oraz charakterystyk produkcji pierwotnej materii organicznej. Ponadto przewiduje się rozwijanie i w miarę możliwości praktyczne wykorzystywanie satelitarnych metod oceny stanu zlodzenia powierzchni morza. Efektem końcowym projektu ma być uruchomienie operacyjnego system szybkiego, efektywnego wyznaczania wyżej wymienionych charakterystyk Bałtyku w formie map ich rozkładów na obszarze tego morza.

Zadaniem drugiego z realizowanych projektów jest kompleksowe badanie siedlisk wydm przednich, w tym mi. in.: wyznaczenie położenia – zasięgów wydm przednich wzdłuż całego polskiego wybrzeża poprzez ich inwentaryzację przestrzenną, określenie ich zmienności w czasie pod wpływem naturalnych i antropogenicznych czynników – zmienność dynamiki podłoża i rozmieszczenia gatunków, oszacowanie kondycji wg wytycznych do prowadzenia monitoringu obszarów Natura 2000.

Stacja Morska jest doskonałą bazą do prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów Wydziału Nauk o Morzu oraz dla naukowców prowadzących swoje badania bezpośrednio w strefie brzegowej. Nowostworzona jednostka badawcza jest także obiektem naukowym otwartym dla odwiedzających Międzyzdroje turystów i ukazującym oraz tłumaczącym złożoność procesów zachodzących w strefie brzegowej. Przygraniczne położenie stacji Morskiej ułatwi współpracę z podobnymi ośrodkami, nie tylko z Polski, ale i innych krajów Europy, co zwiększy jej znaczenie w skali ponadregionalnej.


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Środa [13.06.2012, 05:00:04] • [IP: 83.23.139.**]

jako te zdjecie wybrakowane NORKA niewidac a i ORZEL gdzies wylatał, , , ,

Gość • Środa [13.06.2012, 00:13:26] • [IP: 83.11.72.***]

stara 4:)

Gość • Wtorek [12.06.2012, 21:41:26] • [IP: 83.21.144.***]

stacja morska, hotelik prawie na plaży dla prezesów, czy ktoś będzie sprawdzał co tam będą badać jakie wczasowiczki

Gość • Wtorek [12.06.2012, 20:35:20] • [IP: 83.21.21.***]

no i rektor ma gdzie przyjechać na wczasy

Gość • Wtorek [12.06.2012, 12:51:24] • [IP: 212.160.172.**]

dobry widok na plażę natur

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Przerwa w dostawie prądu – Świerzno. Ze względu na prace konserwacyjno-modernizacyjne w dniu 23 kwietnia 2025 r. nastąpi planowana przerwa w dostawie energii elektrycznej od godziny: 09:00 do 13:00 w miejscowości Świerzno, ulice: Długa (nr 1–11) Cicha (nr 1–9) Radosna (nr 5–13) oraz Straż i Urząd Gminy. Kontakt w sprawie przerwy: 991 ■ Informujemy, że w związku z ogłoszeniem 26 kwietnia 2025 roku dniem żałoby narodowej w Polsce po śmierci papieża Franciszka, zaplanowana na ten dzień Ekologiczna Gra Miejska zostaje odwołana. Serdecznie dziękujemy za zrozumienie i zapraszamy do udziału w innych naszych wydarzeniach w przyszłości. Z poważaniem, Organizatorzy ■