POGODA

Reklama

Wydarzenia

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej • Poniedziałek [21.05.2012, 07:49:25] • Kamień Pomorski

Sensacja! Znaleziono dokumenty z kuli Kościoła Mariackiego

Sensacja! Znaleziono dokumenty z kuli Kościoła Mariackiego

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Ostatnio pisaliśmy o przekazanym przez państwa Ewę i Stanisława Kuziemko dokumencie erekcyjnym z budowy rzeźni w Kamieniu Pomorskim, znalezionym podczas jej wyburzania w 2008 roku. Nie minęło wiele czasu, a udało nam się pozyskać kolejne niezwykle cenne dokumenty.

Tym razem skontaktował się z nami pan Jan Słotwiński z Kozielic(Gmina Golczewo), informując o znalezieniu na strychu domu w którym mieszka, koperty wewnątrz której umieszczone zostały „pisane w języku niemieckim papiery”. Wraz z wieloletnim Społecznym Opiekunem Zabytków i Przewodniczącym Rady Muzealnej - panem Henrykiem Masłowskim udaliśmy się nazajutrz do Kozielic. Po przybyciu na miejsce, w mieszkaniu pana Jana i Zofii Słotwińskich ujrzeliśmy szarą kopertę podpisaną „dokumenty wyciągnięte z kuli umieszczonej na wieży kościoła św. Mari”.

Sensacja! Znaleziono dokumenty z kuli Kościoła Mariackiego

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Po wyjęciu ich ze środka okazało się, że są to broszurki datowane na lata 1845 - 1850, wśród nich rachunki z datków wiernych na ubogie dzieci, książeczka opisująca przejście Grafa Wartenslebena – właściciela barokowego dworu w Świerznie, z kościoła krajowego na staroluterański. Natrafiliśmy również na niezwykle interesujący przewodnik po Dziwnowie z 1846 roku, jak również gazetę powiatu kamieńskiego z 1845 roku . W kopercie była również litografia z panoramą miasta i ważniejszymi zabytkami Kamienia, m.in. kościołem św. Mikołaja i katedry.

Sensacja! Znaleziono dokumenty z kuli Kościoła Mariackiego

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Najcenniejszym odkryciem okazał się jednak rękopis, który udało się częściowo odczytać dzięki profesorowi Hansowi Diterowi Wallschlägerowi z Berlina – przyjacielowi naszego muzeum. Tekst na rękopisie brzmiał następująco: ".... Klempnermeister, ... Kirche., ... Erlauben, ... die Schrift einzulegen, als ein Glied der verfolgten, lutherischen Kirche.Meister Leberecht Götteritz
J. C. Lympius, Kürschner, Cammin d. 14. August 1850”.

Z fragmentów tekstu można wywnioskować, że mistrz blacharski Leberecht Götteritz, jako członek prześladowanego kościoła staroluterańskiego, otrzymał pozwolenie na zdeponowanie dokumentów w kuli kościoła krajowego. Na dole rękopisu umieszczono również nazwisko Johanna Christiana Lympius - kuśnierza, który także był członkiem kościoła staroluterańskiego i datę 14 sierpnia 1850 rok.

Sensacja! Znaleziono dokumenty z kuli Kościoła Mariackiego

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Niewątpliwie dokumenty zostały zdeponowane w kuli na wieży kościoła NMP w 1850 roku, prawdopodobnie podczas jej remontu. Sama wieża została zbudowana w 1754 roku – chociaż z nie wiadomych dla nas przyczyn, na zachowanej do dnia dzisiejszego chorągiewce (wiatrowskazie) umieszczona została data wcześniejsza – 1753. Od tamtego czasu wieża była poddawana częstym renowacjom, pierwsza w roku 1804, następne w latach 1822, 1844 i wreszcie w 1850.

Sensacja! Znaleziono dokumenty z kuli Kościoła Mariackiego

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Pozostaje pytanie, kiedy dokumenty zostały usunięte z kuli wieży kościoła Najświętszej Marii Panny? Udało nam się skontaktować z wieloletnim dyrektorem Kamieńskiego Domu Kultury - panem Arkadiuszem Jaworskim. Okazało się, że około 1987 roku firma z Barlinka – na zlecenie pana dyrektora przeprowadziła remont wieży. Wówczas kościół NMP był użytkowany przez miasto i służył jako sala widowiskowa. Wtedy właśnie doszło do wyjęcia z kuli dokumentów, które dodatkowo, wg. słów pana Jaworskiego umieszczone były w metalowej tubie. Pozostaje jednak zagadką jak trafiły aż do Kozielic, a nie np. do Muzeum Regionalnego, które jeszcze w tamtym okresie funkcjonowało w mieście. Na całe szczęście, jednak pomimo upływu 25 lat dokumenty wróciły do Kamienia Pomorskiego. Stało się to dzięki państwu Zofii i Jana Słowińskich, którzy uratowali je prawdopodobnie przed zniszczeniem. Dlatego też jesteśmy niezmiernie wdzięczni za ten dar, który nie tylko wzbogaci nasze zbiory, ale również wiedzę na temat Kamienia Pomorskiego.

Wśród zdeponowanych materiałów są:
Litografia Kamienia – datowana na 1842 rok. Ansicht von Cammin, Lithographische Anstalt M. W. Lassally, Berlin; Verlag und Buchandlung von Behrendt & Co., Cammin.
Rękopis, datowany na 14 sierpnia 1850.
Jahresbericht des Camminer und Regenwalder Missions – Vereins für das Jahr 1848, Berlin 1849
Graf v. Wartensleben Schwirsen: Mein Austritt aus der Landeskirche und Rücktritt in die evangieliche – luteranische Kirche in Preussen, Leipzig 1848
Vierter Jahresbericht des MilaschenVereins zur Verhütung des Bettelns armer Schulkinder zu Cammin in Pommern. Druck von Behrendt und Comp. in Cammin
Jahresbericht des Camminer und Regenwalder Missions – Vereins für das Jahr 1849, Berlin 1850
Rechnung der Vereins zur Berhütunnges Bettelns armer Schulkinder zu Cammin auf das Jahr 1847, Druck von Behrendt und Comp.
Die Seebade – Anstalten zu Divenow bei Cammin beschreiben von Dr. C. L.W. Loewe. Cammin 1846. Verlag G. V. Domine & Comp.
Rechnung der Vereins zur Verhütunnges Bettelns armer Schulkinder zu Cammin auf das Jahr 1846, Druck G. V. Domine u. Comp.
D. Heinrich Müllers: Das Camminer Kreisblatt, 1845
Laurka z fragmentem pieśni Marcina Lutra „Ein feste Burg ist unser Gott, ein gute Wehr und Waffen. Er hilft uns frei aus aller Not, die uns jetzt hat betroffen.
Der altböse Feind, mit Ernst ers jetzt meint”

Grzegorz Kurka


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Gość • Wtorek [22.05.2012, 08:23:28] • [IP: 83.23.143.***]

Uwielbiam Panów strażaków, jak lecicie na sygnale do akcji to w moich oczach zawsze są łzy Pozdrawiam wszyskich Panów. A Panie strażniczki, także.

Gość • Wtorek [22.05.2012, 06:38:42] • [IP: 83.21.192.***]

Włodek ma rację.

Gość • Poniedziałek [21.05.2012, 17:40:01] • [IP: 83.31.165.***]

NIE ważne gdzie były do tej pory ważne ci państwo przekazali je miastu. ..mogli sprzedać jakiemuś kolekcjonerowi niemieckiemu za grube pieniądze...W. Brzeziński

Gość • Poniedziałek [21.05.2012, 12:40:04] • [IP: 178.180.198.***]

Życzliwy: ale mi nowina, wpierw zabrać, a potem w chwale oddawać, a tak w ogóle trzymać od tych dokumentów z daleka Hansa Ditera Wallschlägera i innych zza Odry, bo to oni wywożą wszystko, a potem łaskawie oddają nam cyfrowo sporządzone i spreparowane buble jako oryginały. Dawno powinno się ich pogonić a na granicach dokładnie kontrolować co wywożą ci nagle wielcy nibyprzyjaciele Polaków, a w łyżce wody by nas potopili - pozdrawiam.

oko • Poniedziałek [21.05.2012, 10:13:38] • [IP: 31.61.198.***]

odpowiadam na pytanie zafascynowanego. Ktoś z remontujących wsadził to do kieszenie i już. Równie fascynujące jest to, w jaki sposób takie rzeczy trafiają do muzeów. Tyle.

Gość • Poniedziałek [21.05.2012, 10:05:18] • [IP: 81.219.163.***]

proponuje zajrzeć do kuli na ratuszu!

Gość • Poniedziałek [21.05.2012, 08:51:22] • [IP: 79.186.168.***]

Zawsze mnie fascynuje w takich przypadkach jak takie dokumenty trafiały w ręce prywatne a nie do muzeów :)

✄⋯⋯⋯⋯⋯ • Poniedziałek [21.05.2012, 08:45:14] • [IP: 31.63.249.***]

Fajnie, lubię takie znaleziska.

Gość • Poniedziałek [21.05.2012, 08:43:38] • [IP: 83.21.204.***]

Podobny tekst znleziono w kuli wieży kościoła w Trzebieszewie datowany na 1790.Oryginal wrocił na swoje miejsce po remoncie ale tekst został odczytany i przetłumaczony na polski.Jest w posiadaniu proboszcza kamieńskiego.Porządni ludzie ci Państwo, ze oddali dokumenty.

Gość • Poniedziałek [21.05.2012, 08:35:06] • [IP: 77.114.22.***]

Gratulację i życzę powodzenia.

Oglądasz 1-10 z 10
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■