Gwadelupa to departament zamorski Francji w Ameryce Środkowej, położony na kilku wyspach w Małych Antylach(Karaiby). Wyspa oddalona jest od Europy o 7 tys. km, kształtem przypomina motyla, sąsiaduje z Dominiką i Antiguą.
fot. Szkoła Podstawowa w Międzyzdrojach
W lutym br. nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach w ramach realizacji projektu Comenius – już trzeciego unijnego projektu – wyjechały na Gwadelupę na spotkanie partnerów realizujących projekt pt. „Wyspa Skarbów”. W projekcie biorą udział szkoły położone na wyspach – Grecji, Hiszpanii (Wyspy Kanaryjskie), Norwegii, Wielkiej Brytanii, Włoch (Sycylia), Islandii, Francji (Gwadelupa) i Polski (SP1 wyspa Wolin).
Gwadelupa to departament zamorski Francji w Ameryce Środkowej, położony na kilku wyspach w Małych Antylach(Karaiby). Wyspa oddalona jest od Europy o 7 tys. km, kształtem przypomina motyla, sąsiaduje z Dominiką i Antiguą.
fot. Szkoła Podstawowa w Międzyzdrojach
Celem wizyty była wymiana doświadczeń, analiza i ewaluacja przeprowadzonych działań. Tematem naszego międzynarodowego projektu jest woda, wszystkie podejmowane działania mają na celu uwrażliwienie uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli na problematykę związaną z racjonalnym korzystaniem z dobrodziejstwa wody oraz informacjami na temat fauny i flory w okolicach zbiorników wodnych, zachowania zasad bezpieczeństwa w trakcie korzystania z kąpieli w morzu, rzekach, jeziorach.
fot. Szkoła Podstawowa w Międzyzdrojach
Codziennie odbywały się spotkania w szkole partnerskiej, w trakcie których mogłyśmy obserwować przygotowane przez francuska szkołę zadania – m.in. pokaz regionalnych tańców, lekcję języka angielskiego ukazująca cyrkulację wody w przyrodzie. Brałyśmy udział w wycieczce do miejskich wodociągów, na plantację trzciny cukrowej, do parku krajobrazowego. Jesteśmy pod ogromnym urokiem tej rajskiej wyspy o bajecznych plażach, serdeczności gospodarzy, bujności roślin. Niezwykłym przeżyciem było uczestnictwo w paradzie karnawałowej, gdzie w rytm karaibskiej muzyki przemierzałyśmy ulicę miasteczka razem ze wszystkimi uczniami partnerskiej szkoły, którzy mieli na sobie karnawałowe stroje związane z tematyką projektu, czyli wodą, a więc dominowali piraci, syreny i marynarze.
Wróciłyśmy z Gwadelupy oczarowane egzotyką wyspy i pełne pomysłów do nowych działań, które realizowane przez uczniów SP1 pod kierunkiem wszystkich nauczycieli, ponieważ tematyka związana z projektem realizowana jest w ciągłej pracy edukacyjnej szkoły.
Tydzień Comeniusa – 7 maja 2012 Dzień Comeniusa w SP1
W związku z ogłoszonym przez Kuratorium Oświaty Tygodniem Comeniusa, 7 maja 2012 zorganizujemy w Szkole Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach Dzień Comeniusa. Postanowiliśmy podjąć następujące działania:
- wykonamy plakaty o krajach partnerskich – prace przygotują uczniowie na lekcjach pod kierunkiem p. Jolanty Muth;
- zawiesimy drogowskaz z nazwami miast partnerskich, flagami państw, oraz odległościami, jakie dzielą je od Międzyzdrojów, przygotujemy statek piratów i postaci pirata – odpowiedzialny p. Janusz Oleksy;
- zawiesimy wystawę prac uczniów na szkolnych korytarzach odpowiedzialne p. Beata Hołyńska i p. Grażyna Krupa;
- zaprezentujemy przedstawienie dla uczniów klas I-III pt. „Woda i mali ekolodzy” – przygotowuje p. Grażyna Krupa;
- zawiesimy gazetkę informacyjną o Londynie, a 9 maja uczniowie klas VI-tych i V-tych wyjadą do Londynu – odpowiedzialna p. Renata Borsukiewicz – Ośka;
- zorganizujemy spotkanie z żeglarzem Maciejem Krzeptowskim – odpowiedzialna p. Grażyna Krupa;
- wykonamy „Drzewko Comenius” – pień to napis, a zamiast liści dzieci przykleją odrysowaną swoją dłoń. Na środku dłoni oczy i uśmiech, a na palcach słowa, które kojarzą się z wyrazem Comenius – nauka, wiedza, radość, wymiana doświadczeń, współpraca, wystawa, konkurs, projekt, wideokonferencja, przyjaźń itd. – odpowiedzialna p. Anna Mackiewicz;
- przeprowadzimy konkurs na temat realizowanego projektu Comenius pt. Wyspa Skarbów – odpowiedzialna p. Renata Borsukiewicz – Ośka;
- rozpowszechnimy informacje o projekcie i Tygodniu Comeniusa – odpowiedzialna p. Iwona Banachowicz;
- wykonamy i zaprezentujemy prace plastyczne pt. „ Fauna wodna na wyspie Wolin”;
- przygotujemy czapeczki z napisem Comenius i flagą wybranego kraju partnerskiego, które uczniowie założą 7 maja – Dzień Comeniusa – odpowiedzialni Wychowawcy.
W realizację zadań projektowych zaangażowana jest cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice. Celem naszych przedsięwzięć jest upowszechnianie idei Unii Europejskiej, poznawanie krajów partnerskich, ich dorobku kulturowego, rozwijanie tożsamości narodowej oraz umiejętności prezentowania historii, kultury, walorów geograficznych swojego kraju.
Poznajemy inne kraje, rozszerzamy nasze horyzonty, otwieramy się na świat, poznajemy własne dziedzictwo narodowe, nabieramy do niego szacunku, rozpowszechniamy je. Uczymy się szacunku dla innych, tolerancji, empatii, ale też doceniania tego, co my – Polacy – możemy zaprezentować naszym partnerom. Przygotowujemy prace, prezentacje, gościmy nauczycieli z wielu europejskich krajów. Spotykamy się z pozytywnym odbiorem naszej pracy - partnerzy projektu są zachwyceni naszymi działaniami w szkole, polskim dziedzictwem kulturowym, które dzięki nam poznają, pięknem naszego kraju i naszej małej Ojczyzny – Międzyzdrojów. Wszyscy Goście, których mieliśmy przyjemność przyjmować wyrażali swój zachwyt naszym miasteczkiem z zadbanymi, pełnymi kwiatów parkami, plażą, hotelami, serdecznością międzyzdrojan. Zawsze możemy liczyć na pomoc międzyzdrojskich instytucji, za co dziękujemy Pani Dyrektor MDK, Panu Dyrektorowi WPN, Pracownikom UM.
Opinie naszych partnerów oraz szczegółowe informacje o projekcie, zdjęcia z podróży i działań związanych z realizacją projektu w szkole można śledzić na stronach projektu, na które zapraszamy:
www. sp1mz.vel.pl zakładka Comenius i galeria;
http://new-twinspace.etwinning.net/web/p30198
Nasz projekt „Wyspa Skarbów” otrzymał Krajową Odznakę Jakości eTwinning., a koordynator projektu pani Renata Borsukiewicz – Ośka została szczególnie wyróżniona jako nauczyciel, którego pracę należy rozpowszechniać.
Narodowe Biuro Akcji eTwinning z każdego kraju ocenia realizowane projekty. Projekt musi być bez zarzutu w następujących obszarach: innowacja pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, współpraca pomiędzy szkołami, kreatywne wykorzystanie technologii ICT, trwałość oraz wyniki i korzyści. Ponieważ w naszym projekcie już dwie szkoły dostały Krajową Odznakę Jakości to w październiku otrzymamy Europejską Odznakę Jakości.
Podjęliśmy starania o przyjazd do naszej szkoły Asystenta Comenius. Nasz wniosek otrzymał pozytywną ocenę, więc bardzo możliwe, że już niebawem przez kilka miesięcy będzie gościł w SP1 nauczyciel języka angielskiego z wybranego kraju z Europy, którego zadaniem będzie przeprowadzanie konwersacji z uczniami w języku angielskim.
Zapraszamy do poznania naszych działań poprzez wizytę na podanych wyżej stronach, a w Dzień Comeniusa zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 1.
Skąd w ludziach tyle jadu i ignorancji... przecież taki projekt jest realizowany przez wiele szkół w Europie i w Polsce wg takich samych zasad... i z przeznaczeniem unijnych środków na takie cele...i o tym nie decydują nauczyciele... Przykre to, ze nie znając zasad realizacji takich zadań niektórzy zdolni są tylko szykanować...pojawiaja sie oszczerstwa, a może lepiej skierować energię na realizację czegoś dobrego? Pojechały 3 nauczycielki, bez rodzin!! Z innych europejskich krajów też... I raczej nikt nie jest narażony na ataki pełne zawiści... To bardzo przykre: (Naprawdę.
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
życie Polaka polega na zawiści i zazdrości inaczej nie miałoby sensu coś jak pis
ludzie opanujcie się piszecie to ze zwykłej zazdrosci
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
Tm pojechaly tylko nauczycielki!!Paranoja!Czy Unia nie ma na co wydawac pieniedzy...?Niech wydadza na polaczenie tunelem wysp Uznam i Wolin jako projekt" Dosc czekania na promy".
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
może trzeba to sprawdzić panowie ipanie radni
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
to sie nazywa pomoc unijna jadą nauczyciele pracuja dzieci
Wyjazd na Karaiby?? Hmmm, zwykłego zjadacza chleba nie stać na taki wyjazd, a tu nauczyciele sobie pojechali...Kto to finansował?? Przecież to kosztowało na pewno wielkie pieniądze, które można było przeznaczyć na cokolwiek innego w szkole.I pewnie nauczycieli pojechało więcej niż uczniów, co jest standardem w tym chorym kraju.
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
Ale wam zazdroszczę tylko pracować w takiej szkole:)
tylko pozazdrościć, ale dlaczego nie ma wymienionych nazwisk nauczycielek, które pojechały oraz zamieszczonych zdjęć z ich osobami?
więcej jedzie nauczycieli niż dzieci czy pani dyrektor też bierze swoją rodzinę