POGODA

Reklama

Wydarzenia

Biblioteka w Międzyzdrojach • Piątek [24.02.2012, 15:17:26] • Międzyzdroje

Dzieje Świnoujścia w oczach dr Józefa Plucińskiego

Dzieje Świnoujścia w oczach dr Józefa Plucińskiego

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Klub Przewodników PTTK „Na Wyspach” zorganizowali spotkanie z panem dr Józefem Plucińskim świnoujskim historykiem, pasjonatem dziejów tego miasta. Pan Józef urodził się w 1940 roku na Wileńszczyźnie, a swoje dzieciństwo spędził w Kazachstanie wraz z rodziną. Od 1947 roku związany jest z Pomorzem Zachodnim, szczególnie z Trzebiatowem, Kołobrzegiem i Świnoujściem. W 1975 roku zrobił doktorat z historii. Od 1974 roku był dyrektorem i organizatorem Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Obecnie jest na emeryturze i oddaje się swojej pasji – historii, pisząc książki o dziejach Świnoujścia. Jest autorem m.in. cyklu „Gawędy o moim mieście”.

Pan Józef Pluciński rozpoczął swoje spotkanie od przedstawienia malarzy, którzy kiedyś byli związani z Międzyzdrojami. Wspominał takich artystów jak: Arnold Kreger, Herman Ploetz, Martin Gscheidl czy Eryk von Zedtwitz. Osobowością, związaną z naszym kurortem był także Carl Ludwig Schleich - geniusz niemiecki , lekarz, malarz, poeta, który jako pierwszy zastosował znieczulenie miejscowe w chirurgii ogólnej. Pan Pluciński chciał pokazać, że nie tylko Świnoujście może pochwalić się bogatym dorobkiem historycznym i kulturalnym, ale również Międzyzdroje ma swoich malarzy, lekarzy, swoją historię, dlatego warto uwiecznić dzieje miasta na papierze. Mówiąc to zachęcał przybyłych, by chwycili za pióra, Pan Józef zaoferował również swoją pomoc w kompletowaniu zdjęć, dokumentów.

Dzieje Świnoujścia w oczach dr Józefa Plucińskiego

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Pan Józef najlepiej jednak czuje się „na swoim podwórku” dlatego większość swojego wykładu poświęcił historii Świnoujścia zaczynając od rybołówstwa, które w tym rejonie było od wieków źródłem utrzymania. Niezwykle bogata Zatoka Pomorska, Zalew Szczeciński, rzeka Świna stworzyły idealne warunki do uprawiania rybołówstwa. Bazowano przede wszystkim na połowie ogromnych jesiotrów, węgorzy, szczupaków, sandaczy, łososi – występujących teraz w śladowych ilościach w tych wodach. Rybaków można uznać za drugą co do wielkości grupą zawodową na wyspie Uznam.

Dzieje Świnoujścia w oczach dr Józefa Plucińskiego

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach

Osobnym tematem był śledź, o którym Pan Pluciński opowiedział czytelnikom bardzo żartobliwie. Śledź łowiony był po wschodniej części wyspy Uznam, następnie rozprowadzany w inne części kraju. Specjalnie na potrzeby śledzia organizowano składy soli i lodu, które były niezbędne do jego przechowywania. Oprócz śledzi solonych można było spotkać wędzone śledzie. Na metalowe pręty nadziewano śledzie i wędzono w temperaturze 60 – 9 stopni w dymie z drewna. Niestety później śledź został wyparty przez bardziej tłuste ryby.

Drugim tematem poruszanym podczas spotkania był handel w Świnoujściu, który początkowo funkcjonował w postaci wielkich jarmarków. Pisarz chciał przypomnieć późniejsze instytucje handlowe tj. Pewex czy Baltona. Przedsiębiorstwa Eksportu Wewnętrznego Pewex miały na celu skup walut wymiennych od obywateli. Zamieniano je na lekarstwa, ubrania, żywność, używki, czyli na towary, które w tym czasie były niedostępne w sklepach. Druga sieć sklepów to Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona, gdzie były honorowane bony dolarowe. Pan Pluciński przypomniał dawne miejsca tj. sklepik banku Pekao przy obecnej ulicy Marszałka Piłsudskiego czy Pewex przy ulicy Armii Krajowej.

Jednym z tematów, który wzbudził duże zainteresowanie były knajpy i lokale, które powstały w Świnoujściu. Wytwórców piwa i gorzałki w tamtym okresie było bardzo dużo, oficjalnie produkowano na własny użytek, ale w większości szło na sprzedaż. Spotykano się przede wszystkim w knajpach przy nabrzeżu promowym, gdzie w parterowych domach znajdowały się małe knajpy oznaczone czerwoną latarnią, która symbolizowała możliwość skorzystania z usług pań. Duże znaczenie miał też fakt, że przez Świnoujście przebiegał szlak handlowy win, Pan Pluciński śmiał się, że u nas wino było smaczne, bo jeszcze „nie ochrzczone”. Z biegiem lat knajpy zaczęły przypominać bardziej cywilizowane miejsca, w których można było napić się wina i zjeść kolację. Później zaczęły być potrzebne także hotele, gdzie w dogodnych warunkach mogły zatrzymać się całe rodziny. Pan Józef opowiadał m. in. o hotelu „Trzy Korony” i „Hotelu Pruskim”…

Przykrym tematem jaki poruszył Pan Pluciński był temat rozbiórek. Na prezentacji multimedialnej historyk pokazał piękne budynki, całe ulice, z których cegły szły na odbudowę Warszawy. Między innymi do rozbiórki został przeznaczony okazały, strzelisty budynek męskiego Gimnazjum, kościół na Warszowie, domy mieszkalne przy ulicach Narutowicza, Granicznej i Grunwaldzkiej.
Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze. Pan Pluciński do swojego wykładu o historii Świnoujścia przemycał wiele anegdot. Czytelnicy zakupili książki pisarza i ustawili się w kolejce po autograf oraz pamiątkowe zdjęcie. Pan Józef obiecał przybyłym gościom, że kolejne jego spotkanie w międzyzdrojskiej Bibliotece będzie połączone z promocją jego najnowszej książki. Czekamy z niecierpliwością.


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Anka łodzianka • Piątek [20.04.2012, 13:52:09] • [IP: 217.172.247.***]

Jestem wierną fanką prac dr-a, żal, że nie mogłam być na tym spotkaniu. Mam wszystkie Jego książki, z wyjątkiem tej najnowszej, też o Świnoujściu. Może kiedyś dr napisze co nieco także o Międzyzdrojach i okolicy?...

Marek • Czwartek [22.03.2012, 22:15:55] • [IP: 62.121.114.**]

Jakoś mi to spotkanie umknęło, szkoda. Dr Józef Pluciński to mój dobry znajomy od wielu lat.

Gość • Wtorek [20.03.2012, 14:25:08] • [IP: 37.31.7.**]

I znowu biblioteka w Miedzyzdrojach. Już wystarczy lansu pani dyrektor Gałeckiej. Jak kupią 100 egzemplarzy nowych ksiązek to tez wrzucą na portal artykuł, że biblioteka powiększa księgozbiór. Proponowałabym ciekawsze tematy o Międzyzdrojach. Kogo interesuje opisywanie spotkań z autorami. Chyba Pani Gałecka aspiruje na stanowisko Burmistza albo coś w tym rodzaju. Zenada

Gość • Poniedziałek [19.03.2012, 12:02:46] • [IP: 83.21.155.***]

Już jest do kupienia w ksiegarni Świnoujskiej 5 zeszyt Pana Plucińskiego.

Gość • Środa [29.02.2012, 17:53:38] • [IP: 80.245.186.***]

Musiałem jechać do Międzyzdrojów żeby posłuchać o Świnoujściu.Może nasza Biblioteka lub MDK zaprosi pana Plucińskiego?

Gość • Poniedziałek [27.02.2012, 09:39:51] • [IP: 83.21.158.***]

Spotkanie było świetne, wiedza Pana doktora Plucińskiego przekazywana słuchaczom ogromna. miło posłuchać na temat ziemi gdzie się urodziło i wychowało.

Gość • Niedziela [26.02.2012, 23:18:43] • [IP: 83.25.245.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Niedziela [26.02.2012, 23:16:50] • [IP: 83.25.245.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Prawie dwie godziny trwały utrudnienia spowodowane kolizją w tunelu w Świnoujściu. Stała przeprawa została ponownie uruchomiona o godz. 17.15. Do zdarzenia drogowego doszło 11 września o godz. 15.25. Z nieustalonych dotąd przyczyn wewnątrz tunelu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Nikt nie został ranny ■ Świnoujśie: 11 września o godz. 15.25 doszło do kolizji w tunelu. Na miejscu są służby ratunkowe. Tunel jest tymczasowo zamknięty. Kierowcy powinni kierować się na przeprawę promów Bielik oraz Karsibór ■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■