Biblioteka w Międzyzdrojach • Czwartek [09.02.2012, 15:40:14] • Międzyzdroje
Międzyzdroje: Gimnazjaliści poznawali uzależnienia

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach
W czwartek 9 lutego br. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zaprosiła młodzież z Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Międzyzdrojach na warsztaty o uzależnieniach. Na spotkanie przyszły klasy trzecie wraz z opiekunami i panią Dyrektor Tamarą Starachowską. Zajęcia poprowadziła pani Małgorzata Wychodil, trener interpersonalny z pomocą bibliotekarzy: Pani Anny Piecyk i Pana Szymona Głoda.
Pierwszym punktem spotkania było stworzenie portretu osoby uzależnionej. Młodzież została podzielona na cztery grupy i musiała stworzyć portret alkoholika i narkomana, wyróżnić wszystkie jego cechy zewnętrzne i wewnętrzne, tak jak postrzegają osobę uzależnioną. Plakaty, które powstały, pokazały, jak młodzi ludzie dużo wiedzą na temat uzależnień, jak perfekcyjnie potrafią określić cechy alkoholika, narkomana, zakupoholika itp.

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach
Następnie gimnazjaliści próbowali zbudować ogólną definicję uzależnienia, co przyszło im zupełnie bez trudu. Okazało się, że doskonale wiedzą, że pod pojęciem uzależnienia kryje się silna chęć wykonania jakiejś czynności, aby zaspokoić swoją potrzebę.

fot. Biblioteka w Międzyzdrojach
Kolejnym punktem spotkania było wyjaśnienie młodzieży, gdzie tak naprawdę zaczyna się uzależnienie, że jego początek kryje się w naszym mózgu. Pani Małgorzata Wychodil wyjaśniła na podstawie prezentowanych slajdów, że każde uzależnienie ma swój początek w naszym mózgu. Jeśli mózg przyzwyczai się do palenia papierosów bądź picia alkoholu, bo sprawia mu to przyjemność, będzie wysyłał sygnały, że chce nadal tej substancji, tej czynności i będzie to pierwszy przejaw niebezpieczeństwa.
Duże zainteresowanie wzbudził schemat, gdzie uzależnienia zostały podzielone dla kobiet i mężczyzn. Miało to na celu pokazanie, że potrzeby mężczyzn różnią się od potrzeb kobiet i dlatego kobiety częściej uzależniają się od jedzenia czy zakupów, a mężczyźni od hazardu, narkotyków. Podział na płeć nie jest jedynym wyznacznikiem, bo każde uzależnienie może dotyczyć kobiet i mężczyzn. Następnie każde z pokazanych uzależnień na schemacie zostało szczegółowo omówione przez Panią Wychodil i przedstawione w prezentacji multimedialnej.
Bardzo ważnym punktem warsztatów było pokazanie młodzieży, jak rozwiązywać konflikty, pokazać alternatywę, której mogą się trzymać, aby się nie uzależnić. Konflikt najłatwiej rozwiązać poprzez spokojną, szczerą rozmowę, gdzie obie strony mówią o swoich potrzebach.
Na zakończenie gimnazjaliści dokończyli zdania np. „Najmilszą rzeczą, która przytrafiła mi się w zeszłym tygodniu jest…”, „Jestem dumny, że…”, „Zdecydowanie poprawia mi się samopoczucie…”. Okazało się, że wszyscy byli przepełnieni pozytywnymi emocjami, każdy mówił o swoich przyjaciołach, o swoich zainteresowaniach, pasjach, rodzinie.
Młodzież podziękowała pani Małgosi za spotkanie wręczając bukiet kwiatów. Natomiast pracownicy Biblioteki podziękowali gimnazjalistom za udział w warsztatach wręczając pamiątkowe dyplomy. Gimnazjaliści wyrazili chęć dalszego uczestnictwa w kolejnych zajęciach, tym razem będą to warsztaty dot. komunikowania się oraz rozwiązywaniu konfliktów.
Bardzo podobały mi się te warsztaty :) Oby więcej takich. Było ciekawie, pani Małgorzata bardzo fajnie przekazała nam wszystkie wiadomości i nawiązała z nami kontakt.
nigdy nie interesowałem sie tymi sprawami sport muzyka pomoc innym po co mi to wiedzieć jeżeli nie będzie nudy jeżeli będzie się cos działo to niechcę wiedziec o uzależnieniach nie odbierajcie mi dziećiństwa
alkoholizm uznano za chorobę chyba to jest powód że coraz więcej osób na nią choruje
Alkoholizm lekarstwo aby przetrwać jak słyszymy co wyprawiają osby które rządzą w naszym kraju
wreszcie coś mądrego dzieje się w instytucjach kultury w naszych niewielkich Międzyzdrojach, jestem zadowolona, że młodzież wyniesie coś pozytywnego z tych spotkań. Sama często uczestniczę w różnych prelekcjach organizowanych przez tą bibliotekę. Gratulacje kochani.
Oby więcej takich spotkań.
Do Gość • Czwartek [09.02.2012, 16:24] • [IP: 178.182.9.***] Nawet jeśli się ULULALI jak twierdzisz to może wynieśli z tego jakąś wiedzę, której przypuszczam że tobie brakuje.Smię twierdzić że ty nic mądrego młodym ludziom byś nie przekazał a oni przynajmniej próbóją.Zastanów się czasem co mądrzejszego napisać.
moim zdaniem na trudne tematy trzeba rozmawiać a nie udawać, że ich nie ma w ogóle. Trzeba pokazać zagrożenia i ryzyko wpadnięcia w uzależnienie. Chyba to chciała pokazać Pani, która prowadziła warsztaty.
no... naprawde fajny temat... a jak ja sie uczyłam w podstawówce to nie pisali..;p
ale ściema :-) to młodzież może nas starych uczyć tego tematu. jeśli chcecie czegoś nauczyć młodych to nauczcie ich o kłamstwach polityków, Tusku kłamcy i złodzieju naszych pieniedzy z OFE O BRAKU PATRIOTYZMU WŚRÓD POLITYKÓW KTÓRZY SPRZEDALI TEN KRAJ I GÓWNO Z NIEGO MAMY I ONI TEŻ NIC NIE DOSTANĄ
A nadchodzi planeta Nubiru...
Jakieś pół bańki gmina wydaje co roku na przeciwdziałanie alkoholizmowi żeby było śmieszniej pieniądze pochodzą z koncesji na sprzedaż alkoholu! I mamy koło zamknięte, czyli: więcej punktów sprzedaży = więcej kasy na przeciwdziałanie = więcej picia. A wystarczyłoby zlikwidować trochę punktów w wódą bo już niedługo będzie sprzedawana w kioskach ruchu. Na razie wszystko drożeje ale wóda nie, no ale społeczeństwo musi mieć jakąś rozrywkę, a pijane nie widzi tego co nadchodzi.
ojej co wy wyrabiacie dla młodziezy zakaz to znaczy że tak trzeba, który zakaz młodzież przestrzega dajcie kamery na nowoogrodową w kaminiu ilu tam lufki pali
''Gimnazjaliści poznawali uzależnienia'' oni już je znali wcześniej :)
Szok i niedowierzanie...
Ciekawe czy osoby prowadzące to tacy abstynenci na pewno nie raz i nie dwa ululali się do nieprzytomności a przed młodzieżą teraz odgrywają święte krowy.