- Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski.
Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia.
Przekraczanie granicy w 19 punktach - zabierzmy dowód lub paszport
Za przygotowanie i prowadzenie kontroli jest odpowiedzialna Straż Graniczna, która otrzyma ze strony wojewody i wszystkich służb pełne wsparcie.
- Zasady ruchu granicznego zostały określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które w województwie zachodniopomorskim wskazuje 19 miejsc, gdzie dozwolone jest przekraczanie granicy polsko-niemieckiej. W innych punktach przekraczać granicy nie można. Należy również pamiętać o tym, żeby przy planowaniu podróży do naszych sąsiadów zadbać o posiadanie dokumentu tożsamości: paszportu lub dowodu osobistego – podkreślił zastępca komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciech Heninborch.
– Mamy nadzieję na pełne zrozumienie ze strony lokalnych społeczności, ponieważ nasze działania będą prowadzone w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Kontrole pozwolą nam również zweryfikować informacje o skali nielegalnej migracji – dodał kmdr Heninborch.
Nie utrudniajmy pracy służbom
Jedną z przyczyn wprowadzenia czasowych kontroli granicznych jest zmiana niemieckiego prawa w zakresie migracji oraz praktyk, które utrudniają ustalenie, czy osoby zawracane do Polski faktycznie powinny tu trafić. Strona niemiecka przedłuża również kontrole na granicach, które wprowadzili czasowo, niemal 2 lata temu.
- Apelujemy, żeby nie utrudniać pracy służbom, które będą prowadziły działania kontrolne na granicy. Szanujemy prawo do organizowania zgromadzeń, jednak muszą być one prowadzone tak, aby Straż Graniczna i pozostałe służby mogły działać skutecznie – dodał wojewoda Adam Rudawski.
W konferencji prasowej uczestniczyli również komendant wojewódzki Policji insp. Szymon Sędzik, zastępca komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie ppłk Bartosz Chudziński, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Dariusz Szypura oraz dyrektor Oddziału w Szczecinie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukasz Lendner. Wszyscy zadeklarowali pełne wsparcie dla działań Straży Granicznej.
- Reagujemy i będziemy reagować na wszelkie niepokojące sygnały związane z sytuacją na naszych przejściach granicznych. Stoimy na straży prawa i będziemy egzekwować przestrzeganie obowiązujących przepisów – podkreślił komendant wojewódzki Policji insp. Szymon Sędzik.
Wykaz obowiązujących przejść granicznych w województwie zachodniopomorskim:
1. Gozdowice - Güstebieser Loose
2. Siekierki
3. Osinów Dolny - Hohenwutzen
4. Krajnik Dolny - Schwedt
5. Widuchowa
6. Gryfino
7. Gryfino - Mescherin
8. Szczecin - Gumieńce
9. Rosówek - Rosow
10. Kołbaskowo - Pomellen
11. Warnik
12. Lubieszyn - Linken
13. Buk - Blankensee
14. Dobieszczyn
15. Świnoujście
16. Świnoujście kanał torfowy
17. Świnoujście - Garz
18. Świnoujście - Ahlbeck
19. Świnoujście promenada
Żandarmeria i wojsko będą wspierać? A oni nie pełnią innej funkcji. Może jeszcze pielęgniarki na pomoc wyślijcie albo kilku cieci. Przecież to jakiś kabaret...