ikamien.pl • Piątek [04.07.2025, 09:09:14] • Międzyzdroje
Ruszył 28. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. W tym roku bez tradycyjnej gali – w geście pamięci, ale ma być wesoło

fot. Sławomir Ryfczyński
W Międzyzdrojach rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Gwiazd. Tegoroczna edycja ma wyjątkowy charakter – organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnej gali odciskania dłoni. To symboliczny hołd dla zmarłego w kwietniu profesora Adama Myjaka, wybitnego rzeźbiarza i twórcy idei międzyzdrojskiej Alei Gwiazd.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej otwierającej wydarzenie głos zabrali organizatorzy i zaproszeni goście. Dyrektor artystyczny festiwalu, Olaf Lubaszenko, podkreślił znaczenie tej inicjatywy dla miasta i polskiej kultury:
„To już 28. edycja Festiwalu Gwiazd, a tak naprawdę świętujemy 30 lat istnienia samej idei festiwalu. Czuję ogromną dumę, radość i szczęście – bo przecież nie każde miasto, zwłaszcza tak niewielkie jak Międzyzdroje, liczące niespełna 10 tysięcy mieszkańców, może poszczycić się tak wyjątkowym i rozpoznawalnym wydarzeniem. Sama postać profesora Adama Myjaka – gdy przeczytasz, że był wieloletnim rektorem Akademii Sztuk Pięknych – uzmysławiasz sobie, jak wielką i ważną dla polskiej kultury był postacią. To, że zostawił swój ślad właśnie tutaj, na międzyzdrojskiej Alei Gwiazd, znacząco podnosi rangę tego miejsca i tego miasta.”

fot. Sławomir Ryfczyński
Emocjonalny wymiar tegorocznej edycji podkreślał także burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek:
„Tegoroczna, 28. edycja Festiwalu Gwiazd, przebiegnie pod znakiem straty. Ani przez chwilę nie mieliśmy wątpliwości, że nie możemy po prostu przejść nad tym do porządku dziennego. Nie mogliśmy powiedzieć: ‘stało się, szkoda, ale idziemy dalej jak zawsze’. W tym roku pożegnaliśmy wielkiego człowieka – profesora Adama Myjaka. Wybitnego artystę, twórcę, który był blisko naszego festiwalu. Dlatego ten festiwal będzie dla mnie przede wszystkim wyrazem hołdu, wdzięczności i pamięci o Adamie.”

fot. Sławomir Ryfczyński
Na sali byli także wiceburmistrz Międzyzdrojów Beata Kiryluk, dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury Artur Duszyński, rzeczniczka prasowa festiwalu Magdalena Kuszewska oraz Andrzej Pągowski – twórca tegorocznego plakatu festiwalowego. Do grona gości dołączyła również pisarka Katarzyna Grochola.

fot. Sławomir Ryfczyński
W tym roku nie odbędzie się tradycyjna gala odciskania dłoni – rozpoznawalny symbol wydarzenia. Zamiast niej zaplanowano specjalny koncert dedykowany pamięci prof. Adama Myjaka oraz odsłonięcie odlewu jego dłoni w Alei Gwiazd. Artur Duszyński podkreślił:
„Wszyscy jesteśmy poruszeni odejściem profesora. …A my nieobecność Adama Myjaka i pamięć o nim chcemy uhonorować specjalnym koncertem.”

fot. Sławomir Ryfczyński
Kulminacyjnym momentem festiwalu będzie koncert zaplanowany na sobotni wieczór – 5 lipca o godzinie 21:00 na scenie przy Alei Gwiazd. Wystąpią między innymi Robert Janowski, Justyna Jeleń, Michalina Sosna i Anna Maria Sieklucka. W wydarzeniu weźmie udział także rodzina profesora Myjaka.

fot. Sławomir Ryfczyński
Program festiwalu dopełniają spektakle teatralne jakie jak: „Kim jest Pan Schmitt?”, „Przyjazne dusze”, „Pocztówki z Europy”, „Separatka” oraz „78 i nieco wincyj”, które prezentowane są w sali Międzynarodowego Domu Kultury i kinie Eva.
Na zakończenie konferencji dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury Artur Duszyński podzielił się osobistym przesłaniem:
„Jak profesor Myjak chciałby, aby festiwal dalej był festiwalem. I przekazał mi tą wiedzę możliwą. Powiem szczerze, że nie mogę w to wierzyć. Mówię, nie, a jednak tak się stało, ale słuchajcie, znając profesora, nie chciałbym, żeby ten festiwal był smutny. Chciałbym, żebyśmy się tutaj wspaniale bawili. Słuchajcie, nie może to być tylko martyrologia, tylko musimy się tutaj wspaniale bawić. Profesor, znając profesora, on by tego nie chciał, żeby tutaj było smutno. Tu ma być wesoło. Także proszę Was o to, żebyśmy się wspaniale bawili. I tutaj rodzina chyba mnie z tym poprze. Także ja się cieszę, że udało się Was zaprosić. Miłej zabawy jeszcze raz.”
Po konferencji zaplanowano wernisaż wystawy Andrzeja Pągowskiego „Has na nowo”.
źródło: www.ikamien.pl