POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [23.03.2025, 15:29:38] • Gmina Wolin

Żegnaj Marzanno, witajcie Jaryło i Dziewanno!

Żegnaj Marzanno,  witajcie Jaryło i Dziewanno!

fot. Organizator

Czyli jak Słowianie żegnali zimę – fotorelacja ze skansenu w Wolinie w wykonaniu członków Drużyny Grodu Trzygłowa oraz Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów. Wszyscy doskonale znamy ciekawy zwyczaj przeganiania zimy symbolizowanej przez kukłę nazywaną na naszych ziemiach Marzanną, ale czy wiemy o nim coś więcej?

Obrzęd topienia Marzanny wpisuje się w charakter rytuałów słowiańskich opartych na cykliczności życia, śmierci i odrodzenia. Wywodząc się z dawnych rytuałów agrarnych odprawianych przez Słowian, doskonale oddaje symbolikę życia i wiary naszych przodków, których życie było ściśle związane z naturą i cyklem pór roku.
Marzanna, znana też jako Morena, Mara, Morana, Śmiercicha symbolizowała zimę, ciemność cykliczną śmierć umożliwiajàcą odrodzenie przyrody . W niektórych wierzeniach powracała jako Dziewanna, Vesna – symbolizujàc nowe życie i wiosnę właśnie.
W/g niektórych przekazów Marzanna była siostrą boga Jarowita (Jaryło, Jarun, Jarovit) pana wiosennej siły, płodności, młodości,wojny i wegetacji. Przedstawiany był jako młody wojownik na białym koniu, ze złotą tarczą symbolizującą moc słońca, który co roku pokonuje boginię zimy Marzannę przywracając życie na ziemi.

Sam obrzęd topienia Marzanny różnił się nieznacznie w zależności od regionu Słowiańszczyzny . Kukłę robiono ze słomy i ubierano w suknię, czasem przyozdabiając gałązkami czy koralikami.

Obnoszono ją po wsi wyśmiewając i złorzecząc– pokazując że jest już niechciana.
Podpalano ją i wrzucano do wody - ogień i woda miały ją oczyścić, a nurt zabrać Marzannę do zaświatów.

Po powrocie do domów ludzie nie mogli oglądać się za siebie, wierzono że mogło to przynieść nieszczęście...

Odtąd ziemia była we władaniu Jaryły, Dziewanny, Vesny , a świat budził się do życia po zimowym śnie rozkwitając w kolejnym cyklu życia...


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gośćmonika • Poniedziałek [24.03.2025, 01:43:10] • [IP: 37.109.164.***]

Nie -ukry nie myte gdzie wam do wikingów-tvn juz chodzi kolo tego ośrodka jest dobry temat

Gość • Niedziela [23.03.2025, 23:50:33] • [IP: 77.254.213.***]

To coś, to ma być fotogaleria? XD Można wiedzieć ile pieniędzy zostało wydane na stworzenie tego plakatu? ? z jakich funduszy zostało to sfinansowane?

Gość OK • Niedziela [23.03.2025, 18:40:33] • [IP: 78.30.81.***]

Racja!!

Gość • Niedziela [23.03.2025, 15:57:23] • [IP: 5.173.164.**]

Ukrainskie swieta ? I co jeszcze

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■