ikamien.pl • Czwartek [20.03.2025, 08:07:53] • Dziwnówek
Zaślubiny z morzem w Dziwnówku

fot. Organizator
W minioną sobotę, tj. 15 marca 2025 roku, odbyły się w Dziwnówku i Dziwnowie uroczystości związane z obchodami 80. Rocznicy Zaślubin z Morzem. Wydarzenie, podzielone dwie części, zgromadziło sporą grupę mieszkańców oraz turystów. Było historycznie i sportowo, nie zabrakło także typowo wojskowych smaków oraz sprzętu – epokowego i współczesnego, a swojego rodzaju klamrą, która spinała wszystkie składowe tego intensywnego dnia, była prelekcja, która przybliżyła okoliczności zaślubin sprzed 80 lat.
Cały cykl aktywności rozpoczął się w Dziwnówku punktualnie o godzinie 12.00 uroczystością przy pomniku poświęconym żołnierzom 5 pułku piechoty, którzy w dniach 11-13 marca 1945 roku toczyli walki o zdobycie Dziwnówka i zablokowanie tzw. Przesmyku Dziwnowskiego. Okolicznościowe wiązanki złożyli przedstawiciele władz Gminy Dziwnów, sołectwa Dziwnówek oraz działających na terenie gminy organizacji. Honorową wartę przy pomniku wystawili rekonstruktorzy historyczni w mundurach 1 Armii Wojska Polskiego.

fot. Organizator
Następnym punktem programu był przemarsz z flagami narodowymi na plażę, gdzie odtworzono historyczny akt zaślubin. Przypomnijmy, że przed 80 laty dokonali go w dniu 15 marca 1945 roku żołnierze 5 pułku piechoty (dwa dni po zdobyciu Dziwnówka). Niedługo potem wystartował „Bieg Zaślubin”, który wiódł plażą z Dziwnówka do Dziwnowa (około 4500 metrów). Meta biegu znajdowała się w Alei Gwiazd Sportu. Najlepszym wśród mężczyzn okazał się Kamil Hołub (Trzebiatów), wyprzedzając Damiana Gorszkę (Szczecin) i trzeciego na mecie Sławomira Banaszka. Wśród kobiet jako pierwsza linię mety przekroczyła Małgorzata Krynicka-Grzyb (Trzebiatów). Drugie miejsce zajęła Joanna Janowicz (Kamień Pomorski), która wyprzedziła Sabinę Grelę (Dziwnówek). Pamiątkowe medale, statuetki oraz nagrody książkowe wręczał Burmistrz Dziwnowa – Łukasz Dzioch.

fot. Organizator
Na wszystkich, którzy zgromadzili się w Alei Gwiazd Sportu, czekała tradycyjna wojskowa grochówka oraz historyczny i współczesny sprzęt wojskowy. Dzięki udostępnieniu eksponatów z Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu, można było zobaczyć armatkę przeciwpancerną wz. 1937 oraz pułkową wz. 1943. Duże wrażenie robiły także epokowe pojazdy, tj. Willys Jeep, Harley Davidson WL oraz Dodge WC, otoczone przez rekonstruktorów historycznych w mundurach z okresu II wojny światowej. Nie mniejszym powodzeniem cieszyła się wystawa przygotowana przez żołnierzy z 8 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej, którzy zaprezentowali kompletny zestaw sprzętu i pojazdów Patrolu Saperskiego. Ich wystawa stanowiła swojego rodzaju kontrast, który pozwalał ocenić jak zmieniło się wyposażenie i umundurowania żołnierzy na przestrzeni 80 lat.

fot. Organizator
Ostatni punktem programu była prelekcja, która odbyła się w hali MOSiK Dziwnów. Dotyczyła ona wydarzeń z marca 1945 roku i walk jakie o Przesmyk Dziwnowski toczyli żołnierze 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego. Zaprezentowano w jej czasie także mundury walczących wówczas stron. Gościem specjalnym prelekcji był Marian Klasik, autor wydanej przed laty książki pt. "Dziwnowski Front".

fot. Organizator
Organizatorzy całego wydarzenia składają serdeczne podziękowania rekonstruktorom historycznym (Stowarzyszeniom Rekonstrukcji Historycznej „Zachód 1944” oraz (549 VGD”), Markow Fornalowi, Wojciechowi Minczykowowi. Specjalne podziękowania za wsparcie i pomoc organizacyjną są adresowane do Brzegowej Stacji Ratownictwa Morskiego – placówka w Dziwnowie, Klubu Garnizonowego i żołnierzy 8 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej, Aleksandra Ostasza – dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Jerzego Janawy, Witolda Brzozowskiego, Sołectwa Dziwnówek.

fot. Organizator
Za udostępnienie zdjęć dziękujemy Klubowi Garnizonowemu 8 Batalionu Saperów
Krzysztof Zawiliński
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
super, fajnie! tylko po co te race?