POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [27.02.2025, 07:27:04] • Dziwnów

Strefa uzdrowiskowa- podsumowanie spotkań

Strefa uzdrowiskowa- podsumowanie spotkań

fot. Organizator

Podsumowanie spotkań dotyczących utworzenia strefy uzdrowiskowej przez Burmistrza Dziwnowa Łukasza Dziocha:

20 lutego br. w Łukęcinie i Dziwnówku odbyły się spotkania z mieszkańcami w sprawie powołania uzdrowiska w Gminie Dziwnów. W związku z tym, że nie każdy mógł być obecny na zorganizowanych spotkaniach, przekazujemy garść najważniejszych informacji.

Uzdrowisko to funkcja terenu (podobnie jak parki narodowe), choć powszechnie przyjęło się, że jest to przedsiębiorstwo działające w sferze leczniczej. Gmina Dziwnów ma wszelkie atuty, aby utworzyć uzdrowisko, m.in. posiada zbadane właściwości klimatu i surowiec, czyli wody solankowe. Układ naszej gminy pozwala na powołanie uzdrowiska w oparciu o miejscowości Łukęcin i Dziwnówek z uwagi na lokalizację, posiadane zasoby lecznicze i przyrodnicze. Połączenie tych dwóch miejscowości idealnie uzupełni się i pozwoli powołać funkcjonalne uzdrowisko. Powołanie uzdrowiska to proces składający się z wielu etapów. Konieczne będzie
przeprowadzenie pełnego badania wód leczniczych, zbadania jakości klimatu oraz przygotowanie operatu, który zostanie złożony do Ministerstwa Zdrowia, które to finalnie wyda decyzję w sprawie powołania uzdrowiska i określi kierunki lecznictwa w oparciu o wykonane badania.

Jakie są „plusy” powstania uzdrowiska?
Uzdrowisko daje możliwości powstawania zakładów uzdrowiskowych działających o kontrakty z NFZ. Zakłady będą mogły powstawać w oparciu o istniejącą infrastrukturę lub budowę nowych obiektów uzdrowiskowych. Łukęcin i Dziwnówek zyskają całkiem nowego „turystę” - klienta, który będzie przyjeżdżał również poza ścisłym sezonem. To szansa dla naszych przedsiębiorców i mieszkańców na tworzenie infrastruktury obsługi Uzdrowiska. Ponadto Przedsiębiorca prowadząc zakład leczniczy będzie mógł korzystać z mniejszej opłaty podatkowej, w strefie uzdrowiskowej nie będzie można wycinać drzew, rozwijana będzie infrastruktura terenów zielonych i rekreacji uzdrowiskowej.

Czy są „minusy” uzdrowiska?
Oczywiście są zapisy w ustawie, które wprost zakazują pewnych działań. W centrum uzdrowiska, w strefie „A”, nie wolno będzie budować: domów jednorodzinnych czy wielorodzinnych, garaży wolnostojących, zakładania pól kampingowych, domków turystycznych, nie będzie można prowadzi targowisk z wyjątkiem sprzedaży pamiątek, ograniczone będzie budowa miejsc parkingowych. Nie dotyczy to istniejących już obiektów, które funkcjonują i będą funkcjonowały do ich rozbiórki. Zakazów jest więcej, ale w większości nie dotyczą one naszych miejscowości. Wyjaśnić należy również, że ujęcie wód solankowych jest w posiadaniu prywatnego inwestora. Gmina będzie musiała podpisać porozumienie w sprawie wykorzystania wód uzdrowiskowych w celu powołania zakładów lecznictwa na terenie naszej gminy.

Podsumowując czeka nas wiele miesięcy pracy nad powołaniem uzdrowiska w naszej Gminie. Będziemy musieli zainwestować w przygotowanie dokumentacji, przeprowadzenia badań, a w późniejszym okresie również w przygotowanie infrastruktury uzdrowiskowej. Jednak jest to duża szansa, aby nasza Gmina stała się nie tylko turystyczną, ale i uzdrowiskową i jako taka zaistniała na rynku krajowym. W przyszłości będziemy mogli z dumą obserwować jak nazwy miejscowości zmieniają się na Dziwnówek Zdrój i Łukęcin Zdrój i dołączają do elity gmin uzdrowiskowych.

Anna Chalcarz


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Piątek [28.02.2025, 10:47:38] • [IP: 37.31.128.*]

Bigosu narobią. Kogo to pomysł ?

Gość • Czwartek [27.02.2025, 20:30:11] • [IP: 37.31.148.***]

Ktoś chyba zapomniał, że Dziwnówek to mała miejscowość turystyczna i w czasie sezonu główne ulice a ich jest dosłownie dwie zamieniają się w jedno wielkie targowisko i stawiane są sezonowe obiekty, które w uzdrowiskowej strefie A nie mają racji bytu Byłam na tym spotkaniu i nikt dokładnie nie pokazał jak będzie wyglądał podział na poszczególne strefy w Dziwnówku i Łukęcinie. A i jednoznacznej zgody też nie było.

Gość • Czwartek [27.02.2025, 08:45:19] • [IP: 37.31.144.**]

kto zapłaci odszkodowania ?? bo jak ktos ma jakiś status nieruchomosci teraz a bedzie miał gorszy bedzie mogl starac sie o odszkodowanie gmina zbankrutuje

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ UWAGA!!! Czasowe zamknięcie tunelu w Świnoujściu. Planowe zamkniecie tunelu w nocy z 02.04 na 03.04 w godzinach 22:00 środa - 06:00 czwartek W przypadku konieczności kontynuowania prac w dniu następnym: zamkniecie tunelu w nocy z 03.04 na 04.04 w godzinach 23:00 czwartek - 05:00 piątek Ruch będzie dozwolony jedynie dla służb ratunkowych, straży pożarnej i policji oraz komunikacji miejskiej po uprzednim kontakcie z dyspozytorem w eskorcie pojazdu Działu Utrzymania Tunelu. Powód zamknięcia: przegląd okresowy oraz konserwacja systemu pomiaru jakości powietrza w Tunelu. W czasie zamknięcia tunelu komunikację pomiędzy wyspami zabezpieczać będzie Komunikacja Autobusowa oraz prom Bielik I. Prom kursować będzie w godzinach: 23:00, 0:00, 1:00, 2:00, 3:00, 3:40, 04:20, 5:00 z Warszowa 23:30, 0:30, 1:30, 2:30, 3:20, 4:00, 04:40, 5:20 z Centrum Miasta Od godziny 5:40 kursować będą dwa promy według harmonogramu. W przypadku wzmożonego ruchu pojazdów prom może pływać nieregularnie ■