POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [31.01.2025, 17:26:19] • Międzyzdroje

„Jak się ściemni to się wyjaśni” – czyli spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym w międzyzdrojskiej bibliotece

„Jak się ściemni to się wyjaśni” – czyli spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym w międzyzdrojskiej bibliotece

fot. Organizator

29 stycznia 2025 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie i promocję książki Piotra Oleksego pt. „Odłamki gwiazd. Podróż do latarni morskich”. Autor jest historykiem, pasjonatem regionu, analitykiem spraw międzynarodowych i zapalonym gawędziarzem.

Piotr Oleksy to pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest pomysłodawcą wielu działań związanych z historią, także regionu Pomorza Zachodniego. Autor m.in. „Naddniestrze. Terror tożsamości”, „Wyspy odzyskane.

Nieznany archipelag” czy „Wyspy smaków. Kulinarna gawęda znad Zalewu Szczecińskiego”.

„Jak się ściemni to się wyjaśni” – czyli spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym w międzyzdrojskiej bibliotece

fot. Organizator

Cała przygoda zaczęła się od „Kikuta”, czyli latarni morskiej znajdującej się niedaleko Wisełki. Jest to niezwykła latarnia umiejscowiona na wzgórzu o tej samej nazwie. Pierwotnie była wieżą widokową, a jej wysokość jest niska jak na latarnię. Mimo to świeci znakomicie. Nadaje wrażenia „światła na końcu świata”, tak jakbyśmy znajdowali się na samym krańcu ziemi. To właśnie nocna wyprawa do „Kikuta” sprawiła, że Piotr Oleksy odkrył swoją pasję do latarni morskich.

„Jak się ściemni to się wyjaśni” – czyli spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym w międzyzdrojskiej bibliotece

fot. Organizator

Podczas spotkania wspomniano o ewaluacji tychże obiektów i sposobach pozyskiwania światła. Pierwotnie wybrzeża oświetlano za pomocą rozpalonego ogniska. Metodą prób i błędów zaczęto konstruować obiekty, a światło uzyskiwano za pomocą spalanego drewna, wosku czy też łoju. Następnie przyszedł czas na lampy oliwne, naftowe, gazowe, acetylen, potem powstały latarnie oświetlane elektrycznie.

Podczas spotkania wspomniano również słowa Tove’a Janssona: „Jeżeli jest cokolwiek pewnego, to to, że latarnia morska świeci”. W pewnym momencie Piotr Oleksy przekonał się, że jednak tak nie jest. Możemy zastanawiać się po co nam obecnie latarnie, skoro mamy system GPS oraz inne systemy nawigacyjne. Otóż czasem coś się psuje, a system zawodzi, i to jest normalne. Autor miał okazje zamienić parę słów z latarniczką, która przyznała, że w niedalekim czasie była awaria systemu GPS! W dobie czasu jesteśmy też podatni na ataki hakerskie. Latarnie nie tylko oświetlają, ale i pomagają określić położenie na morzu czy też wskazać tor wodny.

„Jak się ściemni to się wyjaśni” – czyli spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym w międzyzdrojskiej bibliotece

fot. Organizator

Najnowsza książka Piotra Oleksego w cudowny sposób przenosi nas do świata latarni morskich oraz pokazuje nam czym jest kultura morza.

W publikację miał ogromny wkład również pan Artur Kubasik, który wykonał zdjęcia latarni morskich oraz był towarzyszem nadmorskich wypraw Piotra Oleksego.

Na zakończenie spotkania nasz gość otrzymał prezent w postaci portretu stworzonego przez miejscową artystkę Krystynę Marzec, której bardzo dziękujemy. Przybyli goście mogli kupić książkę i otrzymać dedykację wraz z autografem.

„Jak się ściemni to się wyjaśni” – czyli spotkanie autorskie z Piotrem Oleksym w międzyzdrojskiej bibliotece

fot. Organizator

Dziękujemy wszystkim za aktywne uczestnictwo oraz przewodnikom z Klubu Przewodników PTTK „Na Wyspach” za obecność.

Jednocześnie zapraszamy na spotkanie autorskie i promocję książki Adama Zadwornego pt. „Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku”, które odbędzie się 18 lutego 2025 r. o godz. 18.00. Moderatorem będzie Piotr Oleksy.

Starszy Bibliotekarz
mgr Karolina Malec


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Sobota [01.02.2025, 13:30:31] • [IP: 37.248.219.**]

Ten kto był na spotkaniu, rozumie znaczenie tytułu.

Gość • Sobota [01.02.2025, 10:06:21] • [IP: 5.173.174.**]

A co się wyjasni ? Jak jest ciemno nie widać czy pomidory dojrzale, maliny czy już dobre. Zawsze musi być światło, podstawy gospodarki. Bez światła nawet zwierzętami ciezko sie opiekować, które produkuja np mleko.

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■