POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [24.12.2024, 13:08:54] • Powiat Kamieński

Wigilia – wieczór tradycji i wspólnoty

Wigilia – wieczór tradycji i wspólnoty

fot. stock.adobe.com/pl

Wigilia Bożego Narodzenia to wyjątkowy wieczór pełen rodzinnego ciepła i tradycji. Przy wigilijnym stole celebrujemy ducha jedności i miłości. Jak wygląda tradycyjna Wigilia, jakie potrawy są obowiązkowe i co kryje w sobie historia tego niezwykłego święta?

Wigilia Bożego Narodzenia obchodzona jest wieczorem 24 grudnia, tuż przed pierwszą gwiazdką na niebie, która symbolizuje Gwiazdę Betlejemską prowadzącą Mędrców do stajenki. Zasiadając do stołu, zachowujemy wiele tradycji, które mają swoje korzenie w polskiej kulturze ludowej i chrześcijańskiej. Na stole obowiązkowo znajduje się biały obrus, a pod nim siano – znak ubóstwa i pokory miejsca narodzin Jezusa.

Tradycyjnie na stole powinno znaleźć się dwanaście potraw symbolizujących dwunastu apostołów. Wśród nich nie może zabraknąć barszczu z uszkami, pierogów, karpia, kapusty z grzybami czy kutii. Jednak współczesne rodziny coraz częściej wprowadzają nowoczesne dania, adaptując tradycje do własnych upodobań. Ważne jest, aby wieczerza była postna, choć Kościół katolicki złagodził w ostatnich latach przepisy dotyczące postu.

Symbolicznym momentem jest dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. To chwila refleksji i wzajemnego pojednania. Po kolacji często śpiewane są kolędy, a dzieci z niecierpliwością czekają na prezenty pod choinką. Wigilię wieńczy udział w Pasterce – mszy odprawianej o północy.

Wigilia to czas jednoczenia się przy stole i refleksji nad znaczeniem rodziny i bliskości. Tradycje mogą się zmieniać, ale ich duch – miłość i wspólnota – pozostaje niezmienny.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■