POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [20.12.2024, 17:57:47] • Szczecin

Koniec wykluczenia regionu Ruszają przetargi na Zachodnie Obejście Szczecina

Koniec wykluczenia regionu Ruszają przetargi na Zachodnie Obejście Szczecina

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 będzie miała blisko 50 km długości, w tym 5 km będzie stanowił tunel pod Odrą w rejonie Polic. Ma to być najdłuższy tunel drogowy w Polsce. - Marzył nam się region silny gospodarczo, do którego się przyjeżdża, a nie z którego się wyjeżdża. Przez lata mieliśmy poczucie odcięcia od kraju i niedoinwestowania. To się właśnie zmienia – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podczas briefingu prasowego, na którym przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowali o ogłoszeniu przetargów na budowę ZOS.

- Postulat, by wybudować Zachodnie Obejście Szczecina, to było marzenie od wielu lat. Marzył nam się region silny gospodarczo, do którego się przyjeżdża, a nie z którego się wyjeżdża. Do tego potrzebne były śmiałe marzenia, ale i infrastruktura. Przez lata mieliśmy poczucie odcięcia od kraju i niedoinwestowania. Bardzo się cieszę, że udało mi się przejść tę drogę od samego dołu, z do tego momentu, kiedy spotkałem się ze zrozumieniem rządu - powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

Pierwsze konkretne kroki – podpisanie listu intencyjnego – podjęto w 2006 r Następnie w grudniu 2007 r. podpisano porozumienie pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a miastem Szczecin, Powiatem Polickim, gminą Police i gminą Goleniów w zakresie wspólnej realizacji „Studium wykonalności zachodniego drogowego obejścia miasta Szczecina” wraz z  „Raportem oddziaływania na środowisko”. Lata 2009 – 2010 to prace nad studium wykonalności. W czerwcu 2010 r. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego zaopiniował pozytywnie preferowany wariant przebiegu oraz zobowiązał Marszałka Województwa do złożenia wniosku do Ministra Infrastruktury w sprawie zaliczenia inwestycji do kategorii dróg krajowych. Kolejne 5 lat zajęło przekonywanie rządu, by inwestycję wpisać do sieci dróg krajowych. Po 10 latach – w grudniu 2017 r. wydano decyzję środowiskową. W styczniu 2018 r. na wniosek Marszałka Województwa decyzja z dnia 19 grudnia 2017 r. o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji ZOS została przeniesiona na rzecz inwestora  - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Koniec wykluczenia regionu Ruszają przetargi na Zachodnie Obejście Szczecina

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

- Ta inwestycja to wielkie wyzwanie. Po prawie dwóch dekadach możemy powiedzieć, że czujemy się coraz bardziej zintegrowani, chociaż jesteśmy najdalej od Warszawy, a Warszawa od nas. Ale ta integracja daje nam również wielkie bodźce rozwojowe. Dziś Pomorze Zachodnie jest jednym z tych regionów, który najdynamiczniej się rozwijają i ma perspektywę na dalszy bardzo duży rozwój. Stajemy się hubem logistycznym w tej części Europy. Z naszej infrastruktury korzystają firmy logistyczne nie tylko z Polski, ale z całej Skandynawii, rejonu Morza Bałtyckiego, ale też południa Europy. Gigantyczne koło zamachowe to także turystyka, która również wymaga rozwoju i infrastruktury. Jesteśmy także liderem jeśli chodzi o produkcję zielonej energii, wokół której - podobnie jak kiedyś wokół kopalń, będzie kumulowało się życie gospodarcze – dodał Olgierd Geblewicz.

- Została podjęta decyzja, jedna z ważniejszych, jeśli chodzi o drogi krajowe, jaką ministerstwo podjęło w roku 2024. Czekało na to wielu mieszkańców Pomorza Zachodniego, ale nie tylko. Czekała na to gospodarka i przedsiębiorcy, którzy tutaj prowadzą działalność, bądź planują ją prowadzić. Nie ma wątpliwości, że to decyzja kosztochłonna Pieniądze są i Zachodnia Obwodnica Szczecina – tzw. ZOŚKA, będzie budowana – zapewnił Minister Infrastruktury
Dariusz Klimczak.

Koniec wykluczenia regionu Ruszają przetargi na Zachodnie Obejście Szczecina

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Wyłonieni w przetargu wykonawcy inwestycji będą mieli za zadanie opracować projekty wykonawcze i zrealizować roboty budowlane. Dla odcinków Kołbaskowo - Dołuje i Dołuje - Police terminy realizacyjne będą takie, jak dla standardowych odcinków drogowych. Dlatego tu zakończenie jest planowane w 2028 roku. Natomiast odcinek Police - Goleniów z tunelem pod Odrą, będzie miał znacznie dłuższy czas realizacji, ze względu na konieczność wydrążenia i wyposażenia dwunawowego tunelu o długości 5 km. Z tego odcinka kierowcy skorzystają prawdopodobnie w 2032 roku.

- Dla mnie jako mieszkańca Szczecina to szczególna chwila. Realizujemy najambitniejszą decyzję od 30 lat. Nigdy do naszego regionu nie spłynęły takie pieniądze. Razem z obwodnicą Warzymic i Przecławia ZOS będzie to inwestycja za prawie 8 mld zł. Sprawi, że TIR-y, które jadą do Polic, nie będą już jeździć przez Szczecin. Odciąży miasto, odciąży północne dzielnice Szczecina – dodał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Koniec wykluczenia regionu Ruszają przetargi na Zachodnie Obejście Szczecina

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Nowa trasa odciąży obecny przebieg dróg A6, S3 i S6 omijających Szczecin od południa oraz wschodu. Nowa S6 domknie ring wokół Szczecina, co znacząco poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu. Nowa droga będzie miała szczególne znaczenie dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła Goleniów Północ (S3/S6) po drugiej stronie Odry, trzeba przejechać 58 km. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu kilkukrotnie.

Kluczowym elementem ZOS będzie tunel pod Odrą. Obwodnica przetnie na północ od Polic rzekę Odrę, którą prowadzi tor wodny do portu w Szczecinie. Ze względu na uwarunkowania terenowe i kwestie środowiskowe, S6 będzie przechodziła pod Odrą tunelem o długości 5 km. Będzie to dwururowy obiekt drążony maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica zewnętrzna tunelu będzie wynosiła niemal 15 m, a grubość obudowy 60 cm. Spód konstrukcji tunelu będzie schodził maksymalnie 51 m poniżej poziomu terenu, natomiast jezdnia będzie na głębokości do 45 m. Odcinki wjazdowe do tunelu będą mieć długość około 600 m.

Koniec wykluczenia regionu Ruszają przetargi na Zachodnie Obejście Szczecina

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 została podzielona na trzy odcinki realizacyjne: Kołbaskowo – Dołuje (13,6 km), Dołuje – Police (11,9 km) i Police – Goleniów (23,4 km).

Koniec wykluczenia regionu Ruszają przetargi na Zachodnie Obejście Szczecina

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ UWAGA!!! Czasowe zamknięcie tunelu w Świnoujściu. Planowe zamkniecie tunelu w nocy z 02.04 na 03.04 w godzinach 22:00 środa - 06:00 czwartek W przypadku konieczności kontynuowania prac w dniu następnym: zamkniecie tunelu w nocy z 03.04 na 04.04 w godzinach 23:00 czwartek - 05:00 piątek Ruch będzie dozwolony jedynie dla służb ratunkowych, straży pożarnej i policji oraz komunikacji miejskiej po uprzednim kontakcie z dyspozytorem w eskorcie pojazdu Działu Utrzymania Tunelu. Powód zamknięcia: przegląd okresowy oraz konserwacja systemu pomiaru jakości powietrza w Tunelu. W czasie zamknięcia tunelu komunikację pomiędzy wyspami zabezpieczać będzie Komunikacja Autobusowa oraz prom Bielik I. Prom kursować będzie w godzinach: 23:00, 0:00, 1:00, 2:00, 3:00, 3:40, 04:20, 5:00 z Warszowa 23:30, 0:30, 1:30, 2:30, 3:20, 4:00, 04:40, 5:20 z Centrum Miasta Od godziny 5:40 kursować będą dwa promy według harmonogramu. W przypadku wzmożonego ruchu pojazdów prom może pływać nieregularnie ■