W całym kraju od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy przesłali ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe.
Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. To osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób (tzw. mikroprzedsiębiorcy) i komornicy sądowi, o ile spełniają warunki. Dotyczy to m.in. limitu rocznego przychodu z 2023 lub 2022 roku do wysokości nieprzekraczającej równowartości 2 mln euro. Ponadto kwota pomocy publicznej otrzymanej w okresie 3 minionych lat nie może przekroczyć 300 tys. euro (pomoc de minimis).
Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje prowadzącego działalność.
Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczone do przyszłej emerytury czy renty. Ulga stanowi pomoc de minimis. We wniosku przedsiębiorca będzie informował o innych formach pomocy publicznej, z których korzystał.
Jak i kiedy złożyć wiosek o wakacje
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) przedsiębiorca lub jego pełnomocnik może złożyć tylko elektronicznie na PUE/eZUS – wyłącznie z konta płatnika na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia. W tym roku ze zwolnienia będzie można skorzystać jedynie w grudniu. Prowadzący działalność zatem musi złożyć wniosek w listopadzie. Jeśli złoży go w grudniu, to zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 roku.
Wnioski ZUS będzie rozpatrywać automatycznie, a informacje w tej sprawie będą na koncie płatnika na PUE/eZUS. Dodatkowo ZUS wyśle powiadomienie na e-mail lub telefon, który przedsiębiorca podał na swoim koncie, o nowej wiadomości na PUE/eZUS.
Więcej na www.zus.pl:
Zwolnienie z opłacania składek ZUS – wakacje składkowe - ZUS
Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego