ikamien.pl • Niedziela [13.10.2024, 10:48:17] • zachodniopomorskie
Konferencja gospodarcza w Gryficach
fot. Organizator
W Gryficach odbyło się Forum Społeczno-Gospodarcze, zorganizowane przez Zachodniopomorską Szkołę Biznesu – Akademię Nauk Stosowanych. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli lokalnych firm, instytucji oraz organizacji pozarządowych, które miały okazję wymienić się doświadczeniami oraz pomysłami na rozwój regionu. W imieniu ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka na konferencji była obecna Urszula Nawrocka, doradca w Gabinecie Ministra. Patronat nad konferencją objęli: posłowie RP Artur Łącki i Jarosław Rzepa, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Starosta Powiatu Gryfickiego.
Profesor Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu przedstawiła szanse rozwoju Gryfic na tle innych gmin województwa zachodniopomorskiego. Wojciech Stasiak, prezes Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego wskazywał na rozwój Stargardu i dobre praktyki miasta w obszarze pozyskiwania klientów. Dziekan Wydziału ZPSb-ANS w Gryficach prof. Grażyna Maniak wskazywała na wartości płynące z kształcenia kadr dla potrzeb zmieniającej się sytuacji na rynku gospodarczym. Nowy burmistrz Gryfic Tomasz Aniuksztys przedstawił wizję rozwoju miasta. Miasto jest położone w sąsiedztwie portu w Kołobrzegu, w okolicy przebiega trasa S6 łącząca Trójmiasto z Europą, a przez miasto biegnie kolej Koszalin – Kołobrzeg – Szczecin. To są ważne argumenty pierwszego wyboru dla inwestorów. Andrzej Kail z Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wskazywał na elementy wsparcia dla przedsiębiorców. Miasto ma dobre warunki dla rozwijającej się branży elektromobilności by tu lokowała swoje fabryki.
fot. Organizator
Mocnym punktem programu była debata. Udział w niej wzięli przedstawiciele izb gospodarczych, biznesu oraz politycy. Dr Marek Woch z Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl , mówił o ograniczeniach jakie są nakładane na polski biznes i potrzebie ich zmian. Halina Szymańska, radna Powiatu Łobeskiego a wcześniej m.in. prezes ARiMR oraz szefowa Kancelarii Prezydenta RP, wskazywała na różnice w patrzeniu na biznes z pozycji administracji a dziś osoby prowadzącej winnice koło Łobza. – Ilość dokumentów do wypełnienia przez małego przedsiębiorcę jest bardzo duża i czas to zmienić – mówiła Halina Szymańska. Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Damian Simiński (PSL) opowiedział o swoich doświadczeniach w pracy z pozycji wiceburmistrza Nowogardu oraz nadzoru nad spółkami. – Deklaruję, że uwagi z konferencji poruszę na komisjach gospodarczych Sejmiku – mówił Simiński. Dr Małgorzata Saar z Centrum Inicjatyw Gospodarczych przy Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie zachęcała do korzystania wsparcia z projektów ogłaszanych przez urząd. Łukasz Zemski, przedsiębiorca i członek zarządu Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zadeklarował wsparcie dla przedsiębiorców w zrzeszeniu się. Przemysław Przyjazny z Izby Zawodowego Biznesu w Poznaniu stwierdził, że mały biznes i średni biznes połączony na przykład przez Izbę jest w stanie oddziaływać na ustawodawców, by zmieniać prawo. Mecenas Aleksander Bolko z Kołobrzeskiej Izby Gospodarczej wskazywał na zagrożenia dla przedsiębiorców ze względu na niespójne prawo. – Przedsiębiorcy tak samo jak kupują polisę, tak samo mogliby mieć swojego prawnika na telefon – mówił Bolko. Marcin Fidler ze spółki polskiego producenta autobusów elektrycznych z Bydgoszczy ARP e-Vehicles należącego do rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu mówił o procesie wdrażania innowacji przez firmy. Mirosław Makarewicz mówił o procesie inwestycji jaki przeprowadziło przedsiębiorstwo w Gryficach.
Moderatorem dyskusji Łukasz Szeląg dziś doradca ds. komunikacji a wcześniej dziennikarz m.in. Polskiego Radia czy TVN24. Podkreślił znaczenie współpracy między biznesem a sektorem edukacyjnym. Zwracał uwagę, że dziś inwestorzy w pierwszej kolejności szukają zielonego źródła energii a dopiero następnym krokiem jest rozpoczynanie procesu inwestycyjnego.
fot. Organizator
Forum było także miejscem prezentacji nowoczesnych rozwiązań transportowych, w tym ekologicznego autobusu Pilea z Bydgoszczy. Miasta są zainteresowane zakupem tego autobusu po rozpoczęciu naboru dotacyjnego przez ministerstwa lub samorządy. W kuluarach konferencji rozmawiano o odbudowie zalanych terenów po powodzi w Polsce. Rozmówcy wskazywali, że odbudowę można połączyć z tworzeniem innowacji jak na przykład zakup autobusów elektrycznych czy wodorowych z polskiej fabryki lub podjazdu dla służb komunalnych na bazie EVana ze Zgorzelca.
Takie inicjatywy, jak Forum Społeczno-Gospodarcze w Gryficach pokazują, jak ważne jest wspólne budowanie podstaw lokalnej gospodarki, co z pewnością przyniesie korzyści dla całego regionu. Jednym z dowodów na to jest podpisanie porozumienia pomiędzy Zachodniopomorską Szkołą Biznesu reprezentowaną przez rektor dr Justynę Osuch-Mallett i Marcina Fidlera z ARP e-Vehicles w Bydgoszczy o współpracy w obszarze nauki i biznesu. ZPSB-ANS podpisało już porozumienie m.in. z Gryfickim Klastrem Energii w obszarze edukacji kadr dla OZE.
Współorganizatorem tegorocznej edycji konferencji w Gryficach byli: Gmina Gryfice oraz Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wśród partnerów wydarzenia są: Puchacz SPA w Niechorzu, ZEG Gryfice, Polskie Radio Szczecin, Fundacja na Rzecz Rozwoju Polski Zachodniej, Fundacja GreenLab, Kołobrzeska Izba Gospodarcza, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności oraz Winnica De Lewin i Gryficki Klaster Energii.