POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [03.10.2024, 08:46:04] • Dziwnów

Gala XX-lecia Nadania Praw Miejskich

Gala XX-lecia Nadania Praw Miejskich

fot. Organizator

W piątek 27 września 2024 roku w specjalnie zaaranżowanej hali dziwnowskiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Kultury, odbyła się Gala XX-lecia Nadania Praw Miejskich. Celem tego wyjątkowego wydarzenia było przypomnienie o dacie w historii gminy szczególnej, tj. o 1 stycznia 2004 roku, kiedy to Dziwnów stał się pełnoprawnym miastem. Piątkowa gala, poza przypomnieniem całego procesu, który doprowadził do nadania praw miejskich, była też doskonałą okazją do przypomnienia najważniejszych faktów z ostatniego dwudziestolecia Dziwnowa i całej Gminy Dziwnów oraz podkreślenia roli bardzo dużej grupy mieszkańców i różnego rodzaju organizacji, którzy w życiu lokalnej społeczności zaznaczyli się w sposób szczególny.

Z myślą o nich zostały przygotowane specjalne pamiątkowe medale i dyplomy, których wręczenie odbywało się w niezwykle uroczystej oprawie. Nie obyło się również bez akcentów muzycznych. Na scenie wystąpiła mieszkanka Dziwnowa, niezwykle utalentowana Olimpia Emeschaimer oraz gwiazda wieczoru, zespół Żuki, całą galę poprowadził zaś znany telewizyjny dziennikarz – Dariusz Baranik.

Gala XX-lecia Nadania Praw Miejskich

fot. Organizator

Uroczystość otworzyły okolicznościowe przemówienia, które wygłosili pełniący obowiązki burmistrza – Łukasz Dzioch oraz przewodniczący Rady Miejskiej – Piotr Sokół. W każdym z nich była mowa o przeobrażeniach jakie dotknęły Dziwnów i całą gminę na przestrzeni minionych lat, o szansach jakie zostały wykorzystane, także dzięki środkom unijnym oraz o planach na przyszłość, które dotykają niemal każdego z obszarów życia. Szczególnie podkreślano przy tym rolę mieszkańców, którzy codzienną pracą, wykazywanymi inicjatywami oraz przedsiębiorczością, w znaczący sposób wpływają na rozwój i postrzeganie gminy. W podobnym tonie wypowiadał się również przedstawiciel wojewody zachodniopomorskiego - Wicewojewoda Zachodniopomorski Bartosz Brożyński, który zwrócił uwagą na fakt, iż Gmina Dziwnów jest stawiana za wzór godny naśladowania.

Gala XX-lecia Nadania Praw Miejskich

fot. Organizator

O okolicznościach, które doprowadziły do uzyskania przez Dziwnów praw miejskich i realiach lat 2003-2004, opowiadał ówczesny wójt gminy, p. Zbigniew Zwolan. Z uwagi na problemy zdrowotne nie mógł być osobiście na gali, ale na kilka dni przed tą uroczystością nagrano z nim specjalny wywiad, który został zaprezentowany w części oficjalnej wieczoru. Jak wspomniał, starania o to, by Dziwnów został miastem trwały wiele czasu, a ich efektem jest pamiętna data w historii całej gminy, czyli właśnie 1 stycznia 2004 roku.

Gala XX-lecia Nadania Praw Miejskich

fot. Organizator

Druga część całej uroczystości została wypełniona wręczaniem pamiątkowych medali, co odbywało się w kilku turach przedzielanych muzyką. Ostatnim akcentem części oficjalnej było przyznanie – w uznaniu sportowych osiągnięć – Szymonowi Około-Kułakowi specjalnego, sportowego stypendium. Spontaniczne wystąpienie miała również p. Nina Budzyk, jedna z najstarszych mieszkanek Dziwnowa, która nawiązała do początków dziwnowskiej społeczności, atmosferze początku lat 50’ XX wieku i mieszkańcach, którzy swoje życie związali z Gminą Dziwnów.

Gala XX-lecia Nadania Praw Miejskich

fot. Organizator

Jak doszło do uzyskania przez Dziwnów praw miejskich ? Przypomnijmy.

Od 2000 roku coraz częściej były słyszalne i zgłaszane postulaty o nadanie statusu miasta Dziwnowowi. Postulaty te wypływały od mieszkańców, w tym szczególnie ludzi młodych oraz od wczasowiczów. Spełniając te życzenia, ówczesny wójt Zbigniew Zwolan powołał grupę roboczą w skład której weszli: wójt, sekretarz Iwona Szulc i inspektor Janusz Pasternak. To właśnie Oni spowodowali, że cały proces zmiany statusu Dziwnowa ruszył, nabierając odpowiedniej dynamiki w obszarze prawnym jak i społecznym. W 2001 roku przeprowadzono ankiety wśród młodzieży szkolnej a także wśród mieszkańców sołectw, których dotyczyły przyszłe zmiany. Zadano im dwa pytania:

- Czy jesteś za połączeniem miejscowości Dziwna i Dziwnów w jedną miejscowość o nazwie Dziwnów ? Odpowiedzi na „TAK” udzieliło ponad 3/4 osób biorących udział w ankiecie.

- Czy jesteś za nadaniem praw miejskich dla Dziwnowa ? – wynik ankiety był bardzo podobny.

Gala XX-lecia Nadania Praw Miejskich

fot. Organizator

Po uzyskaniu aprobaty mieszkańców i uchwaleniu stosownych Uchwał przez Radę Gminy, przygotowano potrzebne dokumenty. W roku 2002 złożono je za pośrednictwem Wojewody Zachodniopomorskiego do MSWiA. Zgodnie z ustawą o składaniu wniosków o przekształceniach i nadawaniu praw miejskich, takie wnioski należy składać do 30 czerwca roku poprzedzającego przekształcenie. Wniosek gminy Dziwnów został rozpatrzony pozytywnie dopiero w 2003 roku. Fragment uzasadnienia połączenia Dziwny i Dziwnowa wysłanego we wniosku do MSWiA:

Wsie Dziwna i Dziwnów graniczą ze sobą i praktycznie tworzą jeden ciąg zabudowy przedzielony rzeką o nazwie Dziwna. Na terenie wsi Dziwna, która liczy 950 mieszkańców znajdują się ośrodki wypoczynkowe, wojskowe osiedle mieszkaniowe, koszary z jednostką wojskową i Liceum Społeczne. Połączenie obydwu miejscowości podniesie oczekiwany prestiż, ponieważ mieszkańcy wsi Dziwna od dawna utożsamiają się jako mieszkańcy wsi Dziwnów i pragną być w jej strukturach, czego wyraz dali w konsultacji społecznej przeprowadzonej w formie ankiety na przełomie miesiąca kwietnia i maja 2001 roku. Rada Gminy po zapoznaniu się z wynikami konsultacji społecznych pozytywnie zaopiniowała projekt połączenia miejscowości Dziwna i Dziwnów w jedną o nazwie Dziwnów. Wspólne gospodarowanie we wspólnej „małej ojczyźnie” umożliwi lepsze wykorzystanie potencjału ludzkiego oraz szybszy rozwój infrastrukturalny i gospodarczy wsi Dziwnów.

Od 1 stycznia 2004 roku Rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 22 lipca 2003 roku sołectwo Dziwna i wieś Dziwnów zostają połączone w jedną miejscowość o nazwie Dziwnów i tak nowo powstałej miejscowości zostają nadane prawa miejskie.

Krzysztof Zawiliński


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Czwartek [03.10.2024, 20:50:12] • [IP: 164.127.221.***]

Dziwnów to dziwnie miasto.

Gość • Czwartek [03.10.2024, 10:22:57] • [IP: 188.147.76.**]

wniosek do PKW czy było to wydatek w kampanii wyborczej kandydata? W pisie to w pkw zakwestionowali podczas kampanii wyborczej

Gość • Czwartek [03.10.2024, 09:50:45] • [IP: 188.47.112.***]

Jestem starym mieszkańcem Dziwnowa i ze zdumieniem zauważyłem na zdjęciu osoby, które w 2003 r. były przeciwne nadaniu praw miejskich. Ale kampania wyborcza nie zna granic.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Prawie dwie godziny trwały utrudnienia spowodowane kolizją w tunelu w Świnoujściu. Stała przeprawa została ponownie uruchomiona o godz. 17.15. Do zdarzenia drogowego doszło 11 września o godz. 15.25. Z nieustalonych dotąd przyczyn wewnątrz tunelu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Nikt nie został ranny ■ Świnoujśie: 11 września o godz. 15.25 doszło do kolizji w tunelu. Na miejscu są służby ratunkowe. Tunel jest tymczasowo zamknięty. Kierowcy powinni kierować się na przeprawę promów Bielik oraz Karsibór ■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■