Relacja z uroczystej mszy odpustowej w Lubinie: Jubileusz 900-lecia misji św. Ottona z Bambergu. Zobacz film!
fot. Andrzej Ryfczyński
W minioną niedzielę, 25 sierpnia 2024 roku, parafia pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie świętowała podwójnie: uroczysty odpust parafialny oraz jubileusz 900-lecia misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Te wyjątkowe wydarzenia zgromadziły licznych wiernych, którzy przybyli na Lubińskie wzgórze, aby wspólnie dziękować Bogu za łaskę wiary i chrzest oraz świętować wiekową tradycję Kościoła na tych ziemiach.
Proboszcz parafii, ks. Andrzej Wańka, podkreślił historyczne znaczenie misji św. Ottona z Bambergu dla lokalnej społeczności. „Dzieje tej parafii sięgają bowiem roku 1124, kiedy to 64-letni Apostoł Pomorza, na zaproszenie Bolesława Krzywoustego, przybył do Lubina z odległego Bambergu, by głosić tutaj Ewangelię Chrystusową i udzielać sakramentów zbawienia. Skuteczny przebieg ewangelizacji zaowocował chrztem mieszkańców oraz wzniesieniem kościoła, przy którym od razu posługiwał ksiądz” – mówił ks. Wańka.
fot. Andrzej Ryfczyński
Jubileusz 900-lecia został uświetniony przez biskupa Zbigniewa Zielińskiego, który ogłosił kościół parafialny w Lubinie miejscem pielgrzymkowym na czas trwania Roku Jubileuszowego. Dla wiernych oznacza to możliwość ożywienia swojej wiary za przyczyną wstawiennictwa św. Ottona.
fot. Andrzej Ryfczyński
W tak uroczystym dniu pogoda dopisała, co przyczyniło się do stworzenia doniosłej atmosfery całej celebracji. Uroczysta msza jubileuszowo-odpustowa, będąca dziękczynieniem za 9 wieków obecności Kościoła na ziemi lubińskiej, sprawowana była pod przewodnictwem dziekana Dekanatu Świnoujście, ks. Piotra Superlaka, w gronie kapłanów z dekanatu. Homilię kryteriów dojrzałej wiary religinej wygłosił ks. dr hab. prof. US Sławomir Bukalski. Przypomniał zgromadzonym o znaczeniu misji św. Ottona i roli, jaką Kościół odegrał w historii tych ziem.
fot. Andrzej Ryfczyński
Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór mieszany Kantylana wraz z zespołem męskim Chwaty z Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu, których śpiewy dodały uroczystości podniosłości.
fot. Andrzej Ryfczyński
Po mszy świętej nastąpiło poświęcenie granitowej tablicy pamiątkowej, umieszczonej na frontowej elewacji kościoła. Tablica, o wymiarach 180x120 cm, przedstawia najstarszy znany wizerunek św. Ottona oraz inskrypcję upamiętniającą jubileusz:
1124-2024
ŚWIĘTEMU OTTONOWI Z BAMBERGU
W 900-LECIE JEGO MISJI CHRYSTIANIZACYJNEJ W LUBINIE
I ZAŁOŻENIA TUTAJ WSPÓLNOTY KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
INSKRYPCJĘ TĘ DEDYKUJĄ
WDZIĘCZNI ZA PRZEKAZANIE EWANGELII
ORAZ SAKRAMENTÓW ZBAWIENIA
WIERNI PARAFII LUBIN I DEKANATU ŚWINOUJŚCIE
fot. Andrzej Ryfczyński
Ta wyjątkowa uroczystość była nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także do refleksji nad 900-letnią historią chrześcijaństwa na tych ziemiach, przypominając o duchowym dziedzictwie, które pozostawił po sobie św. Otton z Bambergu.
Ale kiece klechy mają bogate, powiewne, obszerne. Niejedna strojnisia im zazdrości.
Pojesc, popic, po... i nic sie nie bac.
ale popili i pojedli BASY PEŁNE !