Wracasz z podróży poza granicami UE? Dla własnego dobra unikaj przywożenia roślin lub produktów roślinnych z podróży poza granicami Unii Europejskiej. Upewnij się, że nie wwozisz do Polski żadnych roślin, kwiatów, nasion, owoców ani warzyw. Każda z takich zagranicznych pamiątek może posłużyć pasażerom na gapę – szkodnikom lub chorobom, które mogą zagrażać zdrowiu roślin uprawnych, ogrodowych lub domowych. Aby chronić nasze rolnictwo i środowisko naturalne, pozostaw rośliny i produkty roślinne w miejscach, z których pochodzą. W skali światowej szkodniki roślin odpowiadają za nawet 40% strat w uprawach żywnościowych oraz za straty w handlu produktami rolnymi, wynoszące ponad 220 miliardów dolarów rocznie!
Nawet jeśli chcesz przywieźć jedną roślinę na własny użytek, zastanów się nad możliwymi konsekwencjami i dowiedz się, jakie obowiązują zasady, dotyczące podróżowania z roślinami lub produktami roślinnymi. Prawo nie przewiduje odstępstw od powyższych przepisów dla importu do celów prywatnych. Obowiązują one bez względu na ilość towaru, jaki jest importowany. Spełnienie wszystkich wymogów formalnych oraz wnikliwa kontrola fitosanitarna są gwarancją, że rośliny są zdrowe i że w miejscu wwozu na terytorium UE nie zostaną skonfiskowane i odesłane do miejsca pochodzenia lub zniszczone. Rośliny przewożone nielegalnie w bagażu osobistym, ujawnione przez Służbę Celno-Skarbową zostaną skonfiskowane, może się to również wiązać z karą finansową.
Wystarczy przestrzegać najważniejszych zasad aby ustrzec się przed pasażerami na gapę. Zanim przywieziesz do Polski ciekawe rośliny z wakacji lub sprowadzisz swoje kwiaty doniczkowe z Wielkiej Brytanii, zastanów się czy warto. Może lepiej nie mieć jednego egzotycznego okazu, ale nie stracić pozostałych domowych roślin, z powodu przywiezionego agrofaga.
Warto pamiętać o haśle kampanii #PlantHealth4Life „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”.
Komentarz eksperta:
Agnieszka Sahajdak – Dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i współpracy Międzynarodowej W Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Jeśli podczas swoich zagranicznych przygód znajdziemy egzotyczną roślinę, która skradnie nasze serce, zróbmy jej zdjęcie – nie zabierajmy nasion ani żadnych jej części w podróż powrotną. Przewożąc rośliny, ich części lub nasiona w bagażu, możemy zabrać ze sobą pasażerów na gapę – nieznane w Europie szkodniki i choroby roślin. Agrofagi roślin mogą przedostawać się również przez granice Europy na roślinach, które kupujemy do naszych domów i ogrodów, jeśli nie zostały one sprawdzone i nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Gdy kupujemy rośliny spoza terytorium Unii Europejskiej w Internecie, warto upewnić się, czy pochodzą one ze sprawdzonych źródeł i czy posiadają świadectwo fitosanitarne. Warto również rozmawiać o znaczeniu roślin ze swoimi dziećmi, aby sprawić, że przedstawiciele młodszego pokolenia staną się ambasadorami ich zdrowia.
Stanowisko Pracy ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia
Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kamieniu Pomorskim
Tak, ale jak brudasy szturmują granicę to spoko
Szopy lub coś podobnego koło Grodna