POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [28.07.2024, 17:14:50] • zachodniopomorskie

Żelowy bio-opatrunek Badaczki ZUT może pomóc w leczeniu groźnych zakażeń skóry

Żelowy bio-opatrunek Badaczki ZUT może pomóc w leczeniu groźnych zakażeń skóry

fot. Organizator

Czy bakteriofagowy opatrunek pomoże w leczeniu groźnie zakażonych ran skóry? Odpowiedzi na to pytanie poszuka Badaczka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dr inż. Anna Malwina Żywicka opracuje żelowy opatrunek – plaster z celulozy bakteryjnej i bakteriofagów, który nałożony na skórę zakażoną antybiotykoodpornymi patogenami, pomoże zwalczyć infekcję.

Bakteriofagi to wirusy, które zamiast człowieka atakują bakterie. Występują naturalnie w naszym środowisku. Terapie bakteriofagami odkryto na przełomie XIX i XX wieku, badania nad nimi zahamowało jednak odkrycie tańszej w produkcji penicyliny. Mogą one wkrótce zastąpić coraz mniej skuteczne antybiotyki. Wciąż jednak potrzebne są badania, które potwierdzą, że tego typu terapie nie mają negatywnego wpływu na komórki ludzkie.

Badania te są niezwykle ważne w dobie antybiotykoodporności, kiedy świat szuka nowych rozwiązań w tej dziedzinie. Dr inż. Anna Malwina Żywicka sprawdzi jak bakteriofagi, posadzone na nośniku na bazie celulozy bakteryjnej będą skuteczne w kontakcie bakteriami, które na ranie skóry tworzą trudną do pokonania przez człowieka barierę zwaną biofilmem. Celuloza bakteryjna, produkowana przez mikroorganizmy, w kontakcie ze skórą nie wywołuje żadnych negatywnych reakcji. Dzięki swojej żelowej strukturze przyspiesza również proces gojenia. Materiałem produkowanym przez jedne bakterie, w połączeniu z „dobrymi" wirusami walczymy w ten sposób z innymi, groźnymi patogenami.

Żelowy bio-opatrunek Badaczki ZUT może pomóc w leczeniu groźnych zakażeń skóry

fot. Organizator

Nasza Naukowczyni w ramach konkursu SONATA 19 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki, uzyskała dofinansowanie w wysokości prawie 1,7 mln zł na realizację projektu badawczego pt. „Wpływ wolnych i immobilizowanych na nośniku na bazie celulozy bakteryjnej bakteriofagów na komórki ludzkie oraz możliwość́ ich zastosowania w leczeniu ran objętych biofilmem". Projekt będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, który wyizoluje dla badaczy ZUT pożądane szczepy bakteriofagów.

Fot. Kamila Kozioł/ZUT

Emilia Kujawa
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Polski Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY Sp. z o.o. wydało ostrzeżenie meteorologiczne obowiązujące: oblodzenie i gołoledź na zachodzie od godziny 23:00 dnia 16 marca 2025 roku do godziny 08:00 dnia 17 marca 2025 roku. Stopień zagrożenia: 2 (umiarkowany) Obszar objęty ostrzeżeniem: Województwo lubuskie (całość), Województwo wielkopolskie (całość), Województwo zachodniopomorskie (całość). Prognozowane są opady deszczu ze śniegiem, które będą powodować zamarzanie nawierzchni dróg i chodników. Może to skutkować znacznym pogorszeniem warunków drogowych i utrudnieniami w komunikacji.Bardzo śliskie powierzchnie dróg i chodników, Możliwe utrudnienia komunikacyjne na dużym obszarze. Zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach i chodnikach, Ograniczyć prędkość oraz zachować większy odstęp od innych pojazdów, Piesi powinni korzystać z obuwia antypoślizgowego i unikać pośpiechu ■ Odwołane loty. Strajk na lotniskach w Niemczech. Ważne informacje dla pasażerów! Po raz kolejny strajki pracowników lotnisk zakłócą ruch lotniczy i przysporzą problemów tysiącom pasażerów. W poniedziałek, 10 marca 2025 roku, niemieckie lotniska zostaną sparaliżowane przez strajki ostrzegawcze, które zakłócą funkcjonowanie transportu lotniczego na terenie całego kraju. Związek zawodowy Verdi rozszerza protesty na jedenaście kluczowych portów lotniczych, obejmując w sumie 11 lotnisk w całym kraju, w tym we Frankfurcie, Monachium i Berlinie. W strajku wezmą udział pracownicy sektora publicznego oraz obsługi naziemnej, w tym personel odpowiedzialny za kontrolę biletów, załadunek bagaży i obsługę pasażerów. Pasażerowie powinni przygotować się na poważne utrudnienia, ponieważ całodniowy strajk doprowadzi do paraliżu ruchu lotniczego na tych i innych lotniskach ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■