POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [19.07.2024, 08:29:04] • zachodniopomorskie

Wojewódzkie obchody Święta Policji w Zachodniopomorskiem

Wojewódzkie obchody Święta Policji w Zachodniopomorskiem

fot. Policja

Święto Policji, to data szczególna dla naszej formacji. To czas awansów, nominacji, odznaczeń oraz podziękowań dla policjantów i pracowników Policji garnizonu zachodniopomorskiego. W 105. rocznicę powołania Policji Państwowej pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji odbyły się w Zachodniopomorskiem Wojewódzkie Obchody Święta Policji. Uczestniczył w nich Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster, Wicewojewoda Zachodniopomorski Pan Bartosz Brożyński, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Pan Bogdan Jaroszewicz oraz zaproszeni goście.

24 lipca 2024 roku minie 105. rocznica utworzenia Policji Państwowej. Obchodzone tego dnia Święto Policji ma wzniosły i uroczysty charakter. To czas, w którym służący w szeregach formacji policjanci, policjantki i pracownicy Policji mogą solidarnie zamanifestować swoją dumę z pełnienia służby na rzecz obywateli, ale także oddać się refleksji nad jej trudami - wspominając tych, którzy ginąc na służbie do końca byli wierni rocie ślubowania.
Wojewódzkie obchody Święta Policji w tym roku rozpoczęto mszą świętą w intencji zachodniopomorskiej Policji. Celebrował ją w Kościele pw. Świętego Krzyża w Szczecinie, ksiądz prałat Piotr Kordula – kapelan zachodniopomorskich policjantów.
Kolejnym ważnym punktem obchodów było oddanie hołdu policjantom ziemi zachodniopomorskiej poległym podczas służby społeczeństwu. Inspektor Szymon Sędzik, wraz ze swoimi zastępcami, złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą tych funkcjonariuszy.

Następnie w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchodów 105. rocznicy powstania Policji Państwowej. Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy dla uczczenia pamięci wszystkich policjantów, którzy polegli w służbie.

Wojewódzkie obchody Święta Policji w Zachodniopomorskiem

fot. Policja

W wydarzeniu wzieli udział: parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele sądów i prokuratury, zaprzyjaźnionych służb mundurowych i instytucji, przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Zarządu Głównego oraz Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewódzkiego Zarządu Zakładowego NSZZ Pracowników Policji w Szczecinie oraz funkcjonariuszki, funkcjonariusze i pracownicy Policji naszego garnizonu.
Byli z nami również kapelani zachodniopomorskich funkcjonariuszy: ks. prałat Piotr Kordula i ks. Jarosław Biryłko. Gościliśmy także delegację z Niemiec składającą się z przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Cyfryzacji Meklemburgii Pomorza Przedniego oraz kadrę kierowniczą Policji Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Policji Brandenburskiej, z którymi KWP w Szczecinie na bieżąco w wielu dziedzinach współpracuje.

Uroczystość otworzył szef zachodniopomorskich policjantów insp. Szymon Sędzik witając znamienite grono gości. Komendant w swoim wystąpieniu wypowiedział słowa uznania dla wszystkich policjantek, policjantów i pracowników garnizonu. Zaakcentował także stale nowe wyzwania stawiane przed naszą formacją.

Wojewódzkie obchody Święta Policji w Zachodniopomorskiem

fot. Policja

Podczas uroczystości medale, odznaczenia, awanse i wyróżnienia odebrało kilkudziesięciu policjantów i pracowników cywilnych.
Garnizon zachodniopomorskiej Policji to ponad 5500 policjantów i pracowników. Z okazji przypadającego na dzień 24 lipca Święta Policji na wyższe stopnie służbowe, awansowało w całym województwie ponad pół tysiąca policjantów. Prezydent RP przyznał także Medale za „Długoletnią Służbę” – 42 funkcjonariuszom, natomiast Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał Odznaki „Zasłużony Policjant” 33 mundurowym.

Podczas gali insp. Przemysław Domagała – Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie odebrał brązowy medal „Za zasługi dla Policji” przyznawany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienia podczas uroczystości odbierali także osobiście pracownicy cywilni.

Wręczone zostały też medale za zasługi dla zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa zachodniopomorskiego. Wśród wyróżnionych Decyzją Prezydium Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów na wniosek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa zachodniopomorskiego Krzyżem Niepodległości Klasy I z Gwiazdą odznaczony został insp. Szymon Sędzik - Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie. Odznaczenie to szef zachodniopomorskiego garnizonu odebrał z rąk przedstawicieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów tj. mł. insp. Andrzeja Szarego - Wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego oraz asp. szt. Mariana Boguszyńskiego - Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego.

Wojewódzkie obchody Święta Policji w Zachodniopomorskiem

fot. Policja

Podczas uroczystości głos zabrał nadinsp. Roman Kuster Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji. Pan Komendant podziękował policjantom i pracownikom Policji za ciężką i wymagającą służbę. Podkreślił ogrom zadań, które realizowali policjanci podczas pandemii oraz przy wschodniej granicy. Słowa wdzięczności skierował również do wszystkich osób, które wspierają Policję w działaniach na rzecz bezpieczeństwa.

Słowa podziękowań za codzienny trud służby na rzecz społeczeństwa w całym regionie wybrzmiały także w przemówieniu Wicewojewody zachodniopomorskiego Pana Bartosza Brożyńskiego oraz Pana Bogdana Jaroszewicza Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Życzenia dla zachodniopomorskich policjantów skieroweał także w swoim wystąpieniu mł. insp. Andrzej Szary.

Wojewódzkie obchody Święta Policji w Zachodniopomorskiem

fot. Policja

Na podkreślenie zasługuje udział w naszych uroczystościach policyjnej orkiestry z KWP we Wrocławiu pod batutą kapelmistrza podinsp. Adama Witiwa. Wspaniała oprawa muzyczna uświetniła każdy moment tego wyjątkowego dla nas dnia.

Równolegle do wydarzeń w Filharmonii przy Placu Solidarności w Szczecinie odbywał się piknik mundurowy, na którym nie brakowało atrakcji. Każdy mógł z bliska obejrzeć policyjny sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie, radiowozy z nowym oznakowaniem, wyposażenie policjanta zabezpieczającego imprezy masowe, armatkę wodną, pojazd opancerzony „TUR” oraz robota pirotechnicznego z wyposażeniem.

Zainteresowani mogli porozmawiać z policjantami, dowiedzieć się, jakie wymogi trzeba spełnić, aby wstąpić w szeregi zachodniopomorskiej Policji.

Wojewódzkie obchody Święta Policji w Zachodniopomorskiem

fot. Policja

Można też było odwiedzić stanowiska profilaktyczne i szkoleniowe dot. udzielania pierwszej pomocy. Na najmłodszych uczestników festynu czekały liczne atrakcje: gry, zabawy i konkursy. Z bliska można było obejrzeć policyjne konie i psy służbowe.

Zespół prasowy KWP w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■