ikamien.pl • Niedziela [14.07.2024, 17:31:48] • Wolin
„Wolin – więcej niż legenda” - nowa wystawa w Muzeum im. Andrzeja Kaubego otwarta!
„Wolin – więcej niż legenda” - nowa wystawa w Muzeum im. Andrzeja Kaubego otwarta!( fot. Andrzej Ryfczyński
)
Przez długi czas budynek wolińskiego muzeum był zamknięty. Pracowała tam ekipa remontowa, a potem specjaliści od organizacji wnętrz. Wyburzono niektóre ściany, tworząc kompletnie nowe wnętrze muzeum. W sobotę prawdziwy tłum okupował wejście do muzeum. Wystawa pt. „Wolin – więcej niż legenda” to na pewno jedno z najważniejszych wydarzeń muzealnych w Polsce tego roku. Zgromadzone eksponaty uświadamiają zwiedzającym, że początki miasta nad Dziwną sięgają nie tysiąca, a kilkunastu tysięcy lat!
Odkrywanie historii tego miejsca trwa od dziesiątków lat. Największe zasługi dla pozyskania bezcennych pamiątek z zamierzchłych czasów położył profesor Władysław Filipowiak. Dziś jego dzieło kontynuuje wnuk – dr Wojciech Filipowiak, który był jednym z zaproszonych gości. Kuratorami wystawy są: dr Karolina Kokora, dr Wojciech Filipowiak, dr Piotr Maliński i dr Piotr Oleksy. Dyrektor Muzeum dr Karolina Kokora, gospodarz dzisiejszej uroczystości, poprosiła burmistrza Wolina Ewę Grzybowską o uroczyste otwarcie wystawy. Pani burmistrz dziękowała wszystkim, dzięki którym doszło do organizacji nowego wnętrza muzeum. Szczególne podziękowania otrzymali Kaja i Piotr Depta-Kleśta oraz Wojciech Mazur za przejrzystą i starannie wykonaną oprawę graficzną, stworzoną nowoczesną technologią z wydrukiem bezpośrednio na ścianę.
fot. Andrzej Ryfczyński
Wystawa nie jest zwykłą ekspozycją polegającą na ustawieniu gablot z opisanymi eksponatami. Oczywiście, tych również nie brakuje, a w nich znajdują się najcenniejsze znaleziska. Możemy tu jednak wejść do świątyni Świętowita, poczuć klimat odkrywania dziejów i wielkich wykopalisk na starannie przygotowanych wielkoformatowych fotografiach.
fot. Andrzej Ryfczyński
Poprzednia stała ekspozycja dostępna była w tym miejscu od powstania muzeum w 1968 roku. Obecna, zatytułowana „Wolin – więcej niż legenda”, podzielona została na części tematyczne. Z „Wyspy” przechodzimy do „Temporium”, potem odwiedzamy wspomnianą świątynię Świętowita i przechodzimy do współczesnego Wolina. Jak podkreślają organizatorzy, na wystawie zaprezentowano ponad 100 zabytków. Najstarszy – harpun, cofa nas w czasie o ponad 10 tysięcy lat, najmłodszy przypomina niedawny czas walki z koronawirusem i jest to ampułka po szczepionce Pfizer.
fot. Andrzej Ryfczyński
Nowa ekspozycja powstała we współpracy z Ośrodkiem Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich Polskiej Akademii Nauk. Z ramienia tej instytucji w przygotowaniach uczestniczył profesor Andrzej Janowski. Kuratorami wystawy są wspomniany dr Wojciech Filipowiak i dr Piotr Oleksy. Ten ostatni od lat prowadzi niezwykły projekt służący budowaniu tożsamości i wspólnoty mieszkańców – „Archipelag Idei”.
fot. Andrzej Ryfczyński
Wymienione osoby współtworzyły merytoryczną zawartość ekspozycji, ale podziękowania trafiły także do ekipy budowlanej, która zdołała zamienić wnętrza starego muzeum w nowoczesny salon wystawienniczy. Po otwarciu, Wolin zyskuje kolejne miejsce, które z pewnością przyciągnie gości, a turystów skłoni do zjechania na chwilę z drogi ekspresowej S3, by zamiast spalin poczuć prawdziwy klimat miasta, którego dzieje przyciągają rzesze badaczy, archeologów i naukowców z całego niemal świata.
fot. Andrzej Ryfczyński
Gratuluję
Hehe, harpun Phaizera na wystawie w muzeum ? Czy wy jesteście choć trochę poważni ? To jakiś cyrk po remoncie.
Brawo!! Pamiętam czasy A. Każdego, dyrektora i twórcy tego muzeum. Wystawy ówczesne były nowatorskie i wyróżniały się jakością. Już wtedy były nagrane wielojęzyczne opisy ekspozycji. A teraz czas na zmiany bo mamy XXI wiek. Super!
Brawo! Takie instytucje tworzą właściwy klimat miejsca, przypominają o początkach dziejów i z szacunkiem pokazują żywą historię. Gratulacje!
Czy będą znaki na głównej drodze ?? Wieża widokowa Wolin Muzeum Wolin