POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [25.06.2024, 18:10:03] • Lubin

Żmijowiec Zwyczajny Już Kwitnie

Żmijowiec Zwyczajny Już Kwitnie

fot. Andrzej Ryfczyński

Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare) to roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym pręcikom, które wystają z korony kwiatu i przypominają język żmii. W przeszłości żmijowiec był używany jako środek przeciw ukąszeniom żmii.

Żmijowiec to piękna roślina dwuletnia, która często jest niezasłużenie tępią w przydomowych ogródkach. Kwitnie od czerwca do jesieni, a jego kwiaty przyciągają mnóstwo pszczół. Żmijowiec jest rośliną miododajną, doskonale nadającą się do uprawy nawet na suchych i jałowych glebach. Zdjęcia tych roślin zostały wykonane w przydomowym ogródku w Lubinie, gdzie żmijowiec prezentuje się wyjątkowo pięknie.

Kwiaty żmijowca są niezwykle pożyteczne dla pszczół. Z hektara kwitnącego żmijowca pszczoły mogą wyprodukować prawie pół tony miodu. Z tego powodu roślina ta jest często wysiewana na polach Województwa Zachodniopomorskiego, zwłaszcza w pobliżu pasiek. Żmijowiec to także jedna z wartościowszych roślin leczniczych w medycynie ludowej. Kwiaty tej rośliny mają działanie przeciwzapalne i łagodzące obrzęki.

Żmijowiec zwyczajny osiąga wysokość 80-100 cm. Jego kwiatostany tworzą pionowe, gęste grona. Kwiaty są purpurowo-niebieskie z czterema czerwonymi pręcikami. Może być wysiewany jako mono gatunek lub w połączeniu z innymi roślinami miododajnymi. Świetnie prezentuje się na mieszanych rabatach z kwiatami polnymi, tworząc prawdziwy cud natury.

Żmijowiec Zwyczajny Już Kwitnie

fot. Andrzej Ryfczyński

Nasiona żmijowca wysiewa się wprost do gruntu w kwietniu i maju. Roślina nie ma specjalnych wymagań co do jakości podłoża i dobrze rośnie nawet na glebach mniej zasobnych, jałowych i suchych. Żmijowiec można spotkać na łąkach, nieużytkach i bezdrożach, szczególnie w powiecie kamieńskim.

Podsumowując, żmijowiec zwyczajny to nie tylko piękna roślina ozdobna, ale także niezwykle pożyteczna dla pszczelarstwa i medycyny ludowej. Warto docenić jej właściwości i pozwolić jej rosnąć w naszych ogródkach, trawnikach, poboczach dróg i polach. Nie wykaszajmy jej bezmyślnie, a jeżeli jest to możliwe, to rozsiejmy nasiona w naszej zielonej przestrzeni życiowej.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Wtorek [25.06.2024, 21:22:58] • [IP: 37.197.24.**]

❤️

Gość • Wtorek [25.06.2024, 18:56:38] • [IP: 5.173.154.*]

❤️

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Łukasz Dzioch wygrał w II turze wyborów na burmistrza Dziwnowa, pokonując Jarosława Siomkę stosunkiem głosów 855 do 765 ■