POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [26.06.2024, 07:11:36] • zachodniopomorskie

Jak bezpiecznie jechać na wakacje

Jak bezpiecznie jechać na wakacje

fot. Organizator

Długi weekend ze słoneczną pogodą rozpala nasze plany wakacyjne. Sznur samochodów na drogach prowadzących nad morze, nowoczesne pociągi Pomorza Zachodniego pełne pasażerów zapowiadają, że to będzie dobry sezon dla branży turystycznej. Pomorze Zachodnie jest atrakcyjne dla turystów. - Na Pomorzu Zachodnim oprócz plaż nad morzem do dyspozycji gości jest ponad 3500 jezior oraz wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie, Muzeum Kolejnictwa w Gryficach, Dolina Miłości nad Odrą czy Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, Muzeum w Siekierkach to jedne z wielu. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego dla miłośników rowerów oferuje możliwość korzystania z aplikacji do pobrania na telefon.

Jednak powstaje pytanie jak przygotować się do bezpiecznej drogi na wakacje? W czasie wyjazdu często towarzyszy nam zdenerwowanie, bo trzeba być w kilku miejscach w ciągu jednego dnia. Kierowca zdenerwowany to zły i niebezpieczny człowiek na drodze.

– Warto zaplanować drogę dzień wcześniej. Dla osób jadących w dalszą trasę warto rozważyć wyjazd dzień wcześniej i zatrzymać się w hotelu. To pozwoli na uniknięcie stresu z powodu korków lub pogarszających się warunków na drodze. Warto zadbać o komfort podróży dla całej rodziny. Przy obecnych cenach paliw warto jechać wolniej, na pewno będzie bezpieczniej – mówi Filip Grega, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nie możemy zapomnieć o dobrze wyczyszczonej szybie i przejrzeniu czy nie ma na niej drobnych odprysków czy pęknięć. Małe uszkodzenia (do średnicy monety 5 - złotowej) da się szybko naprawić a pęknięta szyba może oznaczać utratę dowodu rejestracyjnego samochodu. - Pęknięta szyba wpływa nie tylko na widoczność podczas jazdy. Jest istotnym elementem działania systemu poduszek powietrznych. Stanowi podparcie dla wybuchającej poduszki powietrznej. Pamiętajmy, że koszt naprawy jest zdecydowanie niższy niż koszt wymiany szyby. Warto więc zareagować zanim drobny odprysk zamieni się w pęknięcie - mówi Anna Kucińska z Autoglass Polska.

Jak bezpiecznie jechać na wakacje

fot. Organizator

1. stan auta
Jeśli jeździsz samochodem głównie po mieście a teraz musisz pojechać nim w trasę sprawdź jego stan. Pojedź do mechanika lub serwisu.

– Warto sprawdzić stan hamulców, czy działają światła, poziom płynów eksploatacyjnych, uzupełnić płyn do spryskiwacza, zadbać także o wycieraczki. Warto zwrócić uwagę na czystość szyby, lusterek oraz świateł. Pamiętajmy o apteczce samochodowej – przekonuje diagnosta Mirosław Kupryjaniuk z Zieleniewa k. Kołobrzegu.

2. wyposażenie, które musi być na stanie
Gaśnica z ważnym badaniem, trójkąt to elementy, które w natłoku spraw łatwo przeoczyć. Warto również mieć ze sobą apteczkę, latarkę, kamizelkę odblaskową, a także lewarek, klucz i koło zapasowe. Przydatne mogą być także dodatkowe bezpieczniki i żarówki i zestaw naprawczy do opon. Do schowka warto włożyć oświadczenie sprawcy kolizji.

– W przypadku niewielkiej stłuczki zaoszczędzimy sobie nerwów i czasu, które musimy poświęcić na oczekiwanie na policję – przekonuje Krzysztof Targoński, wcześniej policjant a dziś wykładowca akademicki.

3. bezpieczne bagaże
Wyruszając w drogę warto poświęcić czas na rozmieszczenie bagażu. Ważne jest to, by jak najmniej przedmiotów było luźnych w przedziale pasażerskim. Trzeba wszystko poukładać w bagażniku w szczególności: zabawki, buty, parasolki czy parawany. Takie drobne rzeczy w przypadku stłuczki mogą być jak pędzący pocisk i doprowadzić do tragicznych sytuacji.

4. zaplanuj trasę
Dziś do planowania przejazdu można wykorzystać nowoczesne technologie oferowane przez operatorów sieci komórkowych lub portale internetowe. Warunki na drodze można też sprawdzić na stronach internetowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie takich utrudnień jest ponad 400, a nie wszystkie są widoczne na mapach internetowych. Warto rozważyć kupno mapy, na wypadek gdyby telefonia komórkowa przestała działać.

Trasy alternatywne z kierunku Zielona Góra (Gorzów Wlkp.) droga S-3:
Do miejscowości Dziwnówek, Pobierowo:
– zjazd na Węźle Myślibórz na drogę wojewódzką nr 119 przez m. Pyrzyce, dalej droga nr 106 m. Stargard, Nowogard, Golczewo a następnie kierunek na Świnoujście (DW 108) lub Kamień Pomorski (DW 106),

Do miejscowości Międzywodzie, Wisełka, Dziwnów:
– zjazd z drogi ekspresowej S-3/S-6 na Węźle Goleniów Zachód lub Południe na drogę wojewódzką nr 111 do m. Stepnica, a następnie w kierunku na Recław do m. Wolin.

Trasy alternatywne z kierunku Bydgoszcz droga krajowa nr 25:
Do miejscowości Mielno, Darłowo:
– w miejscowości Biały Bór zjazd na drogę krajową nr 20, a następnie w m. Miastko zjazd na drogę wojewódzką nr 206 do m. Koszalin.

Trasy alternatywne z kierunku Poznań (Piła) droga krajowa nr 11:
Do miejscowości Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Dźwirzyno:
– zjazd z drogi ekspresowej nr S-11 w m. Szczecinek na drogę wojewódzką nr 172 do m. Połczyn Zdrój, następnie zjazd na drogę wojewódzką nr 163 do m. Białogard, Karlino, Dygowo.

Jak bezpiecznie jechać na wakacje

fot. Organizator

5. rób przerwy w drodze
Nie róbmy pokazów swoich wytrzymałości na siłę przed współpodróżnymi. Warto zaplanować postoje co 2 godziny na kwadrans i wymianę pomiędzy kierowcami, jeśli jest taka możliwość. W czasie drogi warto zadbać o posiłki. Jedzenie w czasie jazdy może być niebezpieczne: od oblania się gorącym napojem po kapiącą musztardę.

– Częste spożycie kawy czy napojów energetycznych, pomoże lecz tylko krótkotrwale. Zbyt duże spożycie ich może powodować odwodnienie, objawiające się zaburzeniem koncentracji, bólami głowy czy rozkojarzeniem. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach: na śniadanie warto zjeść omlet, na drogę zabrać wodę do picia, po drodze zjeść lekkostrawny obiad. Warto pomyśleć o małych przekąskach w postaci orzechów lub owoców" – mówi Natalia Malak, dietetyk sportowy, ekspert w programie edukacyjnym „Zdrowa Woda" organizowanym przez Wodociągi Zachodniopomorskie.

Akcja „Zdrowa Woda" promuje picie wody z kranu. Do szkół w Stepnicy, Mierzynie k. Dobrej, Baniach, Brzesku koło Pyrzyc i Grzędzicach k. Stargardu trafiły poidełka. – Dzięki nim zmniejszyła się ilość zużywanych plastikowych butelek po napojach – mówi Łukasz Szeląg, rzecznik Wodociągów Zachodniopomorskich.

6. rozsądek
Nie jedź szybko, bądź rozsądny i przewiduj sytuacje na drodze. To pozwoli bezpiecznie pojechać i wrócić do domu razem z rodziną. Na terenie lasów na parkingach leśnych można odpocząć w otoczeniu drzew. Ważne by przestrzegać bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

7. A elektryk?
– Warto sięgnąć po aplikację i zobaczyć, gdzie znajdują się punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Patrząc na mapę możemy dokładnie zaplanować podróż, sprawdzić, gdzie zrobimy przystanek i naładujemy auto. Wiele osób, które korzystają Coraz więcej obiektów hotelowych, które są położone nad morzem zapewnia punkty ładowania pojazdów elektrycznych. W ten sposób każdy kierowca może szybko naładować pojazd - mówi Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności w Zielonej Górze. W Gryficach są dwie stacje: przy PKS Gryfice oraz ZEG Gryfice.

- Warto przed wyjazdem sprawdzić czy mamy zakręconą wodę w kranach, czy pralka jest wyłączona? Po powrocie do domu z urlopu przed użyciem wody odkręćmy krany by mogła zastana woda spłynęła z wodociągu. W czasie naszego urlopu mogła nastąpić awaria na sieci - mówi Łukasz Szeląg, rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich.

Anna Kucińska apeluje o sprawdzenie stanu szyb przed wyjazdem na wakacje.

Emila z Niechorza przekonuje, że kuchnia nad morzem należy do smacznych i nie trzeba jeść fastfoodów.

Krzysztof Burda mówi, że ładowarek dla aut jest coraz więcej a informacje o nich można sprawdzić w sieci.

Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o. w Goleniowie


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Czwartek [27.06.2024, 00:16:00] • [IP: 5.173.24.**]

Pomału, z klimatyzacja sprawną.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W sobotę popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■