Wielki finał odbędzie się 15 czerwca, w Światowym Dniu Wiatru na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Zadaniem najlepszych dziesięciu uczestników konkursu będzie opracowaniu konkretnego zagadnienia obejmującego ogólną wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej jak i kwestii związanych z rozwojem tej branży w Polsce. Następnie każdy uczeń będzie musiał zaprezentować swoją pracę przed komisją konkursową, udzielając odpowiedzi na dodatkowe pytania.
Na laureatów konkursu czekają trzy nagrody. Będą to indeksy na dowolny, wybrany kierunek studiów na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Dodatkowo ORLEN Neptun ufundował nagrody pieniężne. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 5 tys. i 2,5 tys. zł.
Organizatorami konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej są: Politechnika Morska w Szczecinie, ORLEN Neptun, Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespół Szkół nr 4 w Szczecinie.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Infrastruktury, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz prezydenci Szczecina i Świnoujścia.
ORLEN Neptun odpowiada za rozwój inwestycji offshore wind w Grupie ORLEN. W 2023 r. koncern otrzymał decyzję o przyznaniu pięciu lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 5,2 GW. ORLEN Neptun rozpoczął też budowę w Świnoujściu pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego offshore wind. Po zakończeniu prac na przełomie 2024/2025 roku, będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu inwestycji w Europie.