ikamien.pl • Poniedziałek [22.04.2024, 10:07:03] • Kamień Pomorski
Szlakiem ciekawej architektury na wyspie Uznam
fot. Organizator
Jak co roku 25 najbardziej aktywnych wolontariuszy Stowarzyszenia UTW w Kamieniu Pomorskim w nagrodę za aktywną dotychczasową pracę miało możliwość 17 kwietnia pojechać na całodzienną wycieczkę, tym razem za granicę do naszych zachodnich sąsiadów.
Naszym celem w kontekście ciekawej architektury po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Pierwszymi punktami były tzw. Kurorty Cesarskie, czyli tereny nad morzem Bałtyckim, które przed wojną z racji położenia były odwiedzane licznie przez bogatą klientelę z całej Europy aby zaznać uroków nadmorskiego klimatu.
fot. Organizator
Do tych miejscowości zalicza się Alhbek, Heringsdorf i Bansin, Dzięki swojemu nadmorskiemu położeniu biedne rybackie osady z czasem stały się znane jako nadmorskie kurorty odwiedzane nawet przez koronowane głowy. Pogoda niestety nam nie sprzyjała, bo padał deszcz. Ale dzięki posiadanym parasolom pod kierownictwem naszej przewodniczki Kasi nie poddawaliśmy się i kontynuowaliśmy zwiedzanie.
fot. Organizator
Zaczęliśmy od Alhbeku, w którym zwłaszcza nadmorska część ma najpiękniejsze budynki w stylu tzw. architektury uzdrowiskowej, właśnie w okolicy najstarszego w tym rejonie mola. Kolejnym naszym celem był Heringsdorf, który w XIX w. z jednej postawionej tam willi szybko stał się luksusowym kurortem dla bogatych ludzi zwłaszcza z Berlina. Oprócz wielu ciekawych budynków pięknie odremontowanych - usytuowanych przy promenadzie, mola i ładnej plaży - naszym celem był spacer w koronach drzew na wieży widokowej stojącej na wysokości 75 m npm. Nadal przy jesiennej aurze, dzielnie maszerowaliśmy w górę aby osiągnąć właściwy cel, czyli wejście na najwyższy taras skąd roztacza się piękna panorama na całą nadmorską okolicę.
fot. Organizator
Trzeba przyznać, że dotarcie na górę jest bardzo wygodne dzięki 6% kątowi nachylenia ścieżki, umożliwiającej dojazd do górnej windy nawet osobom na wózkach inwalidzkich. Kolejną odwiedzaną miejscowością był Loddin, który jako letniskowa baza zaistniał wśród turystów dzięki zabudowaniom pokrytymi dachami z trzciny. Pogoda zaczęła się poprawiać więc zwiedzanie kolejnego mola, tym razem w Bansin o dł. 285 m, było już o wiele przyjemniejsze. Ciekawym wystrojem niemieckich plaż są powszechnie ustawiane kosze plażowe i to bezpłatnie. Dalszym naszym punktem była miejscowość Koserow, gdzie pojechaliśmy aby zwiedzić solne chaty - dawniej rybacy przechowywali tam złowione ryby w beczkach w soli, a całe to otoczenie jest teraz ciekawą atrakcją dla turystów.
fot. Organizator
Jednak największą zachętą do zwiedzania jest przepiękne nowoczesne molo o długości 290 m, które wraz ze zmierzchem jest fantastycznie podświetlone powodując niesamowite wzrokowe wrażenia. Niestety byliśmy tam za dnia, ale za to słoneczna aura dostarczyła nam innych ciekawych wrażeń z pobytu w tym zakątku. Miło było w tak pięknym otoczeniu przysiąść na chwilę. Oczywiście będąc w Koserow nie mogliśmy nie wstąpić do Truskawkowej Wioski, gdzie można było wypić kawę, zjeść obiad i zrobić drobne zakupy, Stamtąd pojechaliśmy do Zinnowitz, jednego z najstarszych uzdrowisk na Uznamie, którego molo ma długość 318 m, a miasteczko szczyci się pięknymi willami, hotelami i rodzinnymi pensjonatami. Na koniec została nam miejscowość Gartz z ciekawym XII/XIV wiecznym kościółkiem, a następnie wzgórze Golm, gdzie znajduje się bardzo klimatyczny - największy cmentarz wojenny. Zostały tam pochowane w zbiorowych grobach ( pomiędzy 4000 a 6000) ofiary nalotu na Świnoujście z dnia 12 marca 1945. Rotunda na cmentarzu została zbudowana jako miejsce upamiętnia tych tragicznych wydarzeń.
fot. Organizator
Ostatnim punktem naszego zwiedzania był Pałac na wodzie w Mellenthin, z hotelem, własnym browarem i restauracją, w której mogliśmy zakosztować miejscowego piwa oraz ciasta własnej roboty i kawy z miejscowej palarni. Całodzienną wycieczkę po wyspie Uznam, uważamy jako bardzo udaną. Jej koszty większości dofinansowana zostały z dotacji Mały Grant 2024 z Urzędu Miasta i Gminy Kamień Pomorski.
Grażyna Paś SUTW w Kamieniu Pomorskim
Promujecie niemieckie atrakcje turystyczne brawo. Bo u nas przecież nie ma nic. Ciekawe czy niemcy tak chętnie promują naszą turystyke
Pisze się: Ahlbeck, nie Alhbek. Wg wszelkich danych kościół w Garz (nie Gartz), czyli w dawnym Gardźcu pochodzi z XIII wieku, nie XII, gdyby pochodził z XII, oznaczałoby to, że zbudowano go zaraz po ochrzczeniu mieszkańców wyspy przez św. Ottona, co byłoby sensacją powtarzaną w przewodnikach. Zaskoczyło mnie sformułowanie" klimatyczny cmentarz", na jego widok doznałem globalnego ocieplenia (zmysłów).
Jak zwykle kumoterstwo czy to się nie skończy ?.
Opisywane biedne i bogate. Już wyjaśniam. Bogate to te co pracowały na swoim lub miały możliwość. Biedne to te, dla których zabrakło bo nie było dla wszystkich. Obecnie trzeba mieć znajomości, kontakty, głowę na karku i uczcciwosc. Dobra karma wraca. Pzdr