POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [02.04.2024, 23:39:56] • Powiat Kamieński

Jan Paweł II: 19 lat od odejścia Papieża Polaka

Jan Paweł II: 19 lat od odejścia Papieża Polaka

fot. Sławomir Ryfczyński / archiwum

Dziś obchodzimy 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, Papieża Polaka, którego życie i pontyfikat pozostawiły niezatarte ślady w historii Kościoła i świata. Karol Wojtyła zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37, co ogłoszono wiernym zgromadzonym na placu Świętego Piotra w Watykanie. Jego śmierć połączyła ludzi różnych narodowości w żalu i modlitwie, a dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu w Polsce żegnał Papieża Polaka.

Papież Jan Paweł II, znany jako "Papież pielgrzym", odbył 104 podróże zagraniczne, docierając na wszystkie zamieszkane kontynenty i przyciągając do katolicyzmu ponad 300 milionów ludzi. Jego nauczanie koncentrowało się wokół kwestii ludzkiej seksualności, małżeństwa, rodziny, a także zawierało głębokie przemyślenia na temat miłości i odpowiedzialności. "Teologia ciała", przedstawiona przez niego w latach 1979-1984, do dziś pozostaje jednym z najważniejszych elementów jego dziedzictwa.

Rocznicę jego śmierci na całym świecie obchodzą wierni różnych narodowości, organizując marsze papieskie, msze święte i czuwania modlitewne. Także w Polsce, jak i wśród Polonii na świecie, uczczono pamięć Świętego Jana Pawła II, potwierdzając, jak bardzo żywa pozostaje jego pamięć w sercach ludzi.

Wizyty Jana Pawła II w Polsce, w tym również w Żywcu, gdzie był jako papież w 1995 roku, pozostawiły trwały ślad w pamięci mieszkańców. Jego pontyfikat, trwający prawie 27 lat, był czasem niezwykłej aktywności i wpływu na losy Kościoła oraz światowych wydarzeń, w tym na upadek komunizmu. Jan Paweł II, z domu Karol Wojtyła, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach i został wyświęcony na księdza w 1946 roku, co było początkiem jego drogi do zostania jednym z najbardziej wpływowych liderów religijnych XX wieku.

Beatyfikacja Jana Pawła II miała miejsce 1 maja 2011 roku, a kanonizacja 27 kwietnia 2014 roku, co było rekordowo krótkim czasem od śmierci do kanonizacji w historii Kościoła. Papież Franciszek, który ogłosił Jana Pawła II świętym, kontynuuje dzieło swego poprzednika, propagując jego nauczanie i pamięć.

Ważną rolę w kontekście przemian w Polsce i upadku komunizmu w Europie odegrał Papież Polak, św. Jan Paweł II. Jego nieustające wsparcie dla sprawy wolności i demokracji, a także jego moralny autorytet, miały znaczący wpływ na procesy demokratyzacyjne w Polsce oraz na upadek systemów totalitarnych w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Upadek Muru Berlińskiego w listopadzie 1989 roku, który symbolizuje koniec podziału Europy na bloki polityczne i rozpoczęcie procesu zjednoczenia Niemiec, był jednym z kluczowych momentów kończących erę zimnej wojny. Choć papież Jan Paweł II bezpośrednio nie przyczynił się do tego wydarzenia , jego niezachwiana wiara w jedność Europy i wolność narodów bez wątpienia inspirowała ludzi po obu stronach muru do dążenia do wolności i pojednania.

W Polsce, rozpoczęcie rozmów przy Okrągłym Stole w lutym 1989 roku między komunistycznym rządem a opozycją solidarnościową, z udziałem przedstawicieli Kościoła katolickiego, doprowadziło do historycznych wyborów w czerwcu tego samego roku. Te wybory, w których zwyciężyła „Solidarność”, były początkiem końca komunistycznej dominacji w Polsce i otworzyły drogę do transformacji ustrojowej kraju w kierunku demokracji parlamentarnej.

Jan Paweł II, będąc papieżem w tych burzliwych czasach, swoim duchowym przywództwem przyczynił się do umocnienia ruchów wolnościowych w Polsce i innych krajach pod wpływem Związku Radzieckiego. Jego nieustanne przesłanie pokoju, wolności i poszanowania godności człowieka było światłem prowadzącym dla wielu ludzi dążących do zmiany. Papież Polak był symbolem nadziei nie tylko dla swoich rodaków, ale i dla całej Europy aspirującej do wolności i demokracji.

Dziedzictwo Jana Pawła II w kontekście politycznym i społecznym jest nie do przecenienia. Jego wpływ na przebieg historycznych wydarzeń, jak upadek komunizmu w Europie, a w szczególności w Polsce, stanowi istotny rozdział w historii XX wieku. Postać Jana Pawła II pozostaje symbolem ducha, który przekracza granice narodów i kultur, przypominając o wartościach, które są fundamentem dla pokoju i prawdziwej wolności.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Środa [03.04.2024, 18:27:41] • [IP: 178.238.254.**]

Myślałam że znajdę chociaż jedno zdanie o miłości do naszego Polaka Papierza jakie mają wierni w Ameryce Środkowe i Meksyku. Razem z tym zdrajcą Stanisławem.

Gość • Środa [03.04.2024, 14:45:09] • [IP: 46.205.140.**]

Łapać warjatów. Jeżdzą bez tłumików końcowych, hałasyją. Jeżdzą na jednym kole z bardzo dużą szybkością po polach lesie i płoszą ptaki i zwierzęta

Gość • Środa [03.04.2024, 09:41:14] • [IP: 5.173.78.*]

Człowiek, który w imieniu Boga wywiódł polske z niewoli egipskiej.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■