POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [23.03.2024, 19:20:02] • Świnoujście

Przemysł w Przytorze? Być może już 2025 roku!

Przemysł w Przytorze? Być może już 2025 roku!

Kopalnia gazu i ropy w Lubiatowie/ materiał prasowy PGNiG- zakład petrochemiczny( fot. Organizator )

Niemcy nie chcieli u siebie, więc będzie w Świnoujściu? Zakład petrochemiczny, który będzie zajmował nawet 30 hektarów. Szyby wydobywcze gazu na Mierzei Przytorskiej, A na kolejnej działce, która ma wielkość kilkudziesięciu hektarów magazyny wodoru! Gdzie? W Przytorze i Łunowie. W prezencie od ustępującego prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza i jego współpracowników. W szafach urzędu miasta, poza wekslami i długami na blisko 290 000 000 złotych kryje się wiele niespodzianek, które dla swoich następców i mieszkańców przygotowała ustępująca ekipa rządząca.

Aż ciśnie się na usta by powiedzieć: po Warszowie przyszedł czas na Przytór! Bo tak jak w przypadku portu Kontenerowego i innych portowych inwestycji realizowanych na terenie Warszowa władza samorządowa postanowiła swoimi planami „uprzemysłowienia” nie dzielić się zbytnio z mieszkańcami i je po prostu po cichu realizować!

Tak też jest z dwoma prywatnymi przedsięwzięciami, które bez rozgłosu oraz konsultacji z mieszkańcami i często w klauzulach grożącym odpowiedzialnością za ich ujawnienie, nasi samorządowcy postanowili bezinteresownie (?) wspierać i rozwijać! Warto dodać - można odnieść wrażenie, że przy cichej aprobacie czy wręcz poparciu kilku radnych i polityków z którymi biznesmeni się spotykali!

Przemysł w Przytorze? Być może już 2025 roku!

Kopalnia gazu i ropy w Lubiatowie/ materiał prasowy PGNiG- zszyb wydobywczy( fot. Organizator )

Woliński KUWEJT
Pierwsza inwestycja to biznes kanadyjskiej spółki Central European Petroleum Ltd (dalej CEP). Spółka od wielu lat próbuje rozpocząć wydobycie surowców ze złóż gazu zlokalizowanych pod Zatoką Pomorską. Po tym jak inwestor został „dosłownie” pogoniony ze strony niemieckiej / lokalny, niemiecki samorząd nie zgodził się na budowę instalacji i wydzierżawienie terenu spółce/ firma znalazła sojuszników w Świnoujściu! Mniejsza już o to, że pierwsze spotkania z prezydentem wyszły na światło dzienne przez przypadek! Najważniejsze - po tym jak niemiecka prasa ujawniła, że gazowcy negocjują ze Żmurkiewiczem zwołano nadzwyczaj sesję by uspokoić niepokoje i zaopiniować wniosek Lasów Państwowych o wydzierżawienie terenu pod tą inwestycję na terenie Warszowa! 7 listopada 2019 roku Żmurkiewicz oświadczył: - Uznałem, że w interesie miasta, które ma inne cele, które chciałoby na tym terenie realizować, moja opinia będzie negatywna - grzmiał wówczas prezydent Janusz Żmurkiewicz na wieść o tym, że na czterohektarowej działce, położonej w granicach miasta Świnoujście, kanadyjska spółka planuje dzierżawić od lasów państwowych teren pod działalność związaną z wydobyciem gazu. Radni specjalną uchwała negatywnie zaopiniowali pomysł spółki (wstrzymali się w tej sprawie członkowi PIS- Jurkiewicz, Mrozek i Staszyński) . Kilka tygodni później doszło do kolejnej nadzwyczajne sesji na której spółka zaprezentowała większość ilość szczegółów dotyczących swoje działalności.

Przemysł w Przytorze? Być może już 2025 roku!

lokalizacja infrastruktury kandysjkiej spółki - materiał( fot. Organizator )

W ciągu najbliższych miesięcy temat ucichł.

Jestem przeciw, czyli za
Okazuje się, że spółka CEP wcale nie zrezygnowała z planów wydobycia gazu w Świnoujściu. Nastąpił zaskakujący zwrot akcji!

Okazuje się, że projekt cały czas posuwa się do przodu. Z poparciem prezydenta i jego służb. Finałem tego wsparcia było wydzierżawienie spółce działek miejskich na pierwsze odwierty - potwierdza to zarządzenie nr 401/2022 Prezydent Miasta Świnoujście! Spółce wydzierżawiono teren o powierzchni 15 000 m2 położony przy ulicy Ku Morzu, za stawkę 1,00 zł netto za 1m2 + podatek VAT! Działka zlokalizowana jest niedaleko gazoportu.
Prezydent Żmurkiewicz poszedł dalej – według informacji ze strony inwestora, po rozpoznaniu „gabinetowym” sprawy z lokalnymi radnymi wskazał, gdzie zostanie zlokalizowany zakład petrochemiczny, który będzie obrabiał wydobywane surowce!
Szybko znalazło się 20 miejskich działek (sic!) o powierzchni około 25 hektarów na zachodnim skraju Przyboru!

- Teren ten jest dla nas zarezerwowany przez miasto Świnoujście i w tym miejscu chcemy wykonać odwierty - opisuje działki przy gazoporcie dr Peter Putnam, prezes i dyrektor generalny Central European Petroleum Ltd. - Dalej na południe można zauważyć inny żółty prostokąt, zwany CPF, który jest również terenem zarezerwowanym do użytku CEP przez miasto Świnoujście, na Centralny Zakład Przetwórczy - dodaje Putnam na oficjalnej stronie firmy.

Przemysł w Przytorze? Być może już 2025 roku!

Lokalizacja zakłądu przetwórstwa gazu Central European Petroleum( fot. Organizator )

Zlokalizowany w Przytorze Zakład Przetwórstwa Gazu zajmować się będzie wieloetapowym procesem obróbki surowego gazu, obejmującego oczyszczanie, spalanie i zmianę struktury chemicznej, w efekcie czego dochodzić będzie do emisji wielu substancji gazowych i pyłów do atmosfery. Ponadto obróbka surowego gazu wiąże się z powstawaniem odpadów pyłowych, gazowych oraz ciekłych takich jak m.in. siarkowodory i węglowodory. Dziś trudno ocenić wpływ i odziaływanie takiej petrochemii na otoczenie, lecz jej wielkość i lokalizacja ewidentnie nie będzie neutralna dla natury i dla mieszkańców Przytoru, a nawet Karsiborza.

Zakład będzie zlokalizowany na obszarze Natura 2000 (PLB320002) Delta Świny.

Przemysł w Przytorze? Być może już 2025 roku!

Kopalnia gazu i ropy w Lubiatowie/ materiał prasowy PGNiG- zakład petrochemiczny( fot. Organizator )

Zgodnie z przedstawionym przez Inwestora harmonogramem /po uzyskaniu wszystkich pozwoleń i przejęciu gruntu/ budowa zakładu petrochemicznego ma się rozpocząć już w przyszłym roku! Dlaczego nie przeprowadzono żadnych konsultacji z mieszkańcami? Ostatnia dyskusja na te temat obyła się w 2019 roku- wtedy nie wskazano zakładu przetwórstwa gazu, który będzie najbardziej oddziaływał na otoczenie. A może jednak z kimś takie konsultacje przeprowadzono? Tajemnicą poliszynel jest to, że niektórzy radni spotykali się z przedstawicielami inwestora. I mają wiedzę na temat jego planów.

To nie ostania „niespodzianka” dla mieszkańców Przytoru i Łunowa. Inny zewnętrzny inwestor – jeszcze mocniej wspierany przez samorząd - ma kolejny „ciekawy” przemysłowy pomysł dla tej dzielnicy.

O tym już jutro - w drugiej części naszego artykułu.
Cdn.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■