Przed wyjazdami i w trakcie ferii zimowych Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują do kierowców i pieszych o rozwagę i czujność. Na przejazdach kolejowo-drogowych szczególnie w pobliżu miejscowości wypoczynkowych i w województwach, w których trwają ferie, kolejarze będą rozdawać ulotki oraz materiały edukacyjne i przypominać o zasadach przekraczania torów. Podczas prelekcji przypomną dzieciom i młodzieży o właściwych zachowaniach na terenach kolejowych. Na stronie kampanii Bezpieczny Przejazd www.bezpiecznyprzejazd.pl dostępne są dodatkowe materiały dla nauczycieli i rodziców, a także aplikacje edukacyjne dla najmłodszych.
6 zasad bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców:
1. Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
2. Czerwone światło to zakaz wjazdu na przejazd, a pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
3. Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
4. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg.
5. Jeśli auto utknęło między zamkniętymi szlabanami – wyłam rogatkę.
6. W przypadku zagrożenia skorzystaj z żółtej naklejki PLK.
W 2023 roku doszło do 177 wypadków, w których śmierć poniosło 40 osób, a 21 zostało ciężko rannych.
Bezpieczny Przejazd w 2023 roku w liczbach:
• 1 841 prelekcji edukacyjnych
• Ponad 70 tysięcy wyedukowanych dzieci
• 11 warsztatów dla instruktorów ośrodków szkolenia kierowców
• 1 warsztat dla egzaminatorów WORD
• 1 513 akcji informująco-promocyjnych na przejazdach
• Do 73 108 osób dotarła akcja informująco-promocyjna na przejazdach
• Prawie 375 tysięcy rozdystrybuowanych materiałów informacyjno-edukacyjnych
• 191 imprez plenerowych
Podczas ferii zimowych ponad 3 tys. funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei będzie prowadzić wzmożone działania prewencyjne.
Dodatkowe patrole SOK z psami służbowymi oraz specjalistyczny sprzęt: mobilne centra monitoringu (MCM), lornetki termowizyjne, noktowizory i fotopułapki, zostaną wykorzystane na obszarze kolejowym. Bezpieczeństwo będzie szczególnie nadzorowane w pociągach, na dworcach, stacjach, przystankach oraz szlakach kolejowych i przejazdach kolejowo-drogowych. Patrole SOK będą obecne na terenach kolejowych, które mogą być wykorzystywane przez młodzież do zabawy. Pojawią się także funkcjonariusze grup operacyjno-interwencyjnych, którzy będą pełnić służbę po cywilnemu.
Całą dobę czynny jest numer alarmowy SOK - 22 474 00 00.
#ŻółtaNaklejkaPLK na przejazdach może zapobiec niebezpiecznym sytuacjom
Na wszystkich 14-tysiącach przejazdach kolejowo-drogowych w całej Polsce od 2018 roku znajdują się żółte naklejki. Są na nich umieszczone trzy numery: identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 oraz awaryjny do zespołów technicznych. W przypadku niebezpiecznego zdarzenia należy jak najszybciej zadzwonić pod numer 112 i podać numer identyfikacyjny przejazdu.
W 2023 roku operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali 7 963 zgłoszenia związane z zagrożeniami na przejazdach i terenach kolejowych. Specjalne szybkie połączenia operatorów numeru alarmowego 112 odegrały kluczową rolę w 275 przypadkach.
Zimowa przerwa w nauce trwać będzie od 15 stycznia do 25 lutego. Pierwsi dwutygodniową przerwę mają uczniowie z województw: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
Szczegółowe informacje oraz statystyki na temat kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl w zakładce ,,Statystyki”.
Karol Jakubowski
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.