POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [21.01.2024, 13:57:13] • Szczecin

ZUT wie jak ograniczać smog

ZUT wie jak ograniczać smog

fot. Organizator

Pelet o właściwościach wcześniej niespotykanych wytwarzają naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Energia z biomasy – czyli ekologiczna, bezpieczna dla środowiska, jak przystało na Uczelnię dla Zielonego Przemysłu powstaje na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT w Katedrze Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii kierowanej przez prof. Adama Koniuszego. W ciągu 5 lat powstało tu kilka nowych laboratoriów wyposażonych w nowoczesną, często unikatową w skali kraju aparaturę.

ZUT wie jak ograniczać smog

fot. Organizator

Najnowszy nabytek naszych badaczy to peleciarka do biomasy.

Przypominająca miniaturę lokomotywy aparatura wytwarza pelet z trocin, który następnie podawany jest do kotła, gdzie się spala i w ten sposób powstaje ciepło. To właśnie zamieszczone na fotografii, które Państwu przesyłam, urządzenie do peletowania biomasy jest elementem linii technologicznej naukowców ZUT.

ZUT wie jak ograniczać smog

fot. Organizator

Maszyna umożliwia mechaniczne przetworzenie biomasy w biopaliwo stałe z materiałów o różnej twardości, w tym m.in. z odpadów roślinnych (siano, słoma, łuski słonecznika), roślin energetycznych (wierzba, konopie włókniste, rożnik), odpadów pochodzących z sektora drzewnego (trociny) czy komunalnych (gałęzie, krzewy). Właśnie w ten sposób powstaje pelet o zupełnie nowych, niespotykanych wcześniej właściwościach.

Nasi badacze, oprócz pomiarów wydajności energetycznej urządzeń, zasilanych wykonanymi przez nich paliwami z biomasy, oceniają również ich wpływ na środowisko badając spaliny. To bardzo ważne z punktu widzenia ochrony środowiska i ograniczenia potencjalnych źródeł smogu.

Urządzenia, zakupione m.in. przy udziale PGE, naukowcy ZUT zmodernizowali według własnych pomysłów. Wyniki badań potwierdzają, że zaproponowane technologie konwersji biomasy spełniają oczekiwania zarówno energetyczne, jak i środowiskowe.

ZUT wie jak ograniczać smog

fot. Organizator

W prace, oprócz prof. Adama Koniuszego i pani prof. Małgorzaty Hawrot-Paw zaangażowani są również: dr inż. Andrzej Gawlik, dr hab. inż. Andrzej Karbowy oraz mgr inż. Patryk Ratomski.

Fot. Aurelia Kołodziej/ZUT

Emilia Kujawa
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■