POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [14.01.2024, 20:09:15] • zachodniopomorskie

Do kogo trafi „literacki” bursztyn?

Rusza V edycja konkursu literackiego „Jantar”. Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego przyznawana jest za najlepszą książkę wydaną w minionym roku. Zgłoszenia przyjmuje do 31 marca br. Książnica Pomorska w Szczecinie.

Najlepsze dzieło wybierze kapituła, a laureat otrzyma statuetkę i gratyfikację finansową w wysokości 10 tys. zł. Zgłoszenia mogą przesyłać sami autorzy, wydawcy, biblioteki regionalne i lokalne oraz instytucje kultury.

- Na Pomorzu Zachodnim mamy znakomitych twórców, artystów, pisarzy. Pokazały to również wcześniejsze edycje konkursu, liczba zgłoszeń, poziom dzieł literackich. Ustanowienie takiej dorocznej nagrody to wspaniały pretekst do tego, aby zrobić przegląd dzieł, które powstały w minionym roku na Pomorzu Zachodnim – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Nagroda przyznana będzie książce wydanej w 2023 roku. Skierowana jest do autorów mieszkających na Pomorzu Zachodnim lub aktywnie z nim związanych. Uhonorowana zostanie najlepsza książka województwa – bez podziału na gatunki – i obejmuje: tomy prozy, poezji, reportażu, biografii, esej i szeroko rozumianą humanistykę o walorach literackich.

Wybór laureata będzie zadaniem pięcioosobowego jury, w którego skład wchodzą literaturoznawcy, krytycy oraz przedstawiciele świata mediów. Werdykt ogłoszony zostanie jesienią.

Wydawcy i autorzy wydane w 2023 roku książki mogą wysyłać na adres: Książnica Pomorska w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin. Termin nadsyłania tytułów upływa 31 marca 2024 roku. Regulamin i formularz zgłoszenia znajdują się na stronie Książnicy Pomorskiej w Szczecinie: www.ksiaznica.szczecin.pl/komunikaty/single/id/1417 .

Finały czterech edycji konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar”, organizowanego przez Książnicę Pomorską pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, wyłoniły czworo laureatów. Jury konkursowe doceniło wydaną w 2019 roku powieść Ingi Iwasiów „Kroniki oporu i miłości”, zgłoszoną w pierwszej edycji oraz zgłoszone w drugiej odsłonie konkursu opowiadania Artura Daniela Liskowackiego „Hotel Polski”, opublikowane w 2020 roku. Laureatem trzeciej edycji konkursu, za „Wyspy odzyskane: Wolin i nieznany archipelag” wydane w 2021 roku, został Piotr Oleksy. W ubiegłym roku nagrodę odebrała Joanna Aniszewska za „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”, książkę wydaną w 2022 roku.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■