POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [27.12.2023, 13:58:36] • Polska

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

fot. Organizator

Jak prawidłowo obchodzić się z materiałami pirotechnicznymi, informuje Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. Tuż przed Bożym Narodzeniem i sylwestrem rusza ona z akcją informacyjną, jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków. 8 Zasad Bezpieczeństwa ma ustrzec użytkowników różnych rodzajów „sztucznych ogni” przed negatywnymi skutkami, o których – zwłaszcza o tej porze – co roku informują media. Bezpieczne fajerwerki stanowią bowiem już nieodłączny, tradycyjny element świętowania ważnych uroczystości, w tym Gwiazdki czy Sylwestra. Towarzyszą też hucznym celebracjom urodzin, rocznic czy festiwali.

• Wszystkie materiały pirotechniczne, dostępne legalnie na polskim rynku spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa – podkreślają producenci i dystrybutorzy. Najważniejsze, to dokładnie zapoznać się z instrukcją produktu, by używać ich zgodnie z przeznaczeniem.
• Polska branża pirotechniczna jest profesjonalna i ceniona na świecie. Wartość polskiego rynku fajerwerków szacowana jest na około 700 mln zł rocznie – jesteśmy też w czołówce światowych eksporterów, a blisko 40 proc. tej kwoty generują przychody z eksportu do innych krajów UE.
• Z branżą powiązanych jest 25 tys. przedsiębiorców – w dużej części lokalne, rodzinne firmy. Szacuje się, że w branży pracuje ponad 30 tys. ludzi w całym kraju – dalsze ograniczanie sprzedaży zagrozi istnieniu tych firm i miejsc pracy – alarmuje branża.

W swoich materiałach informacyjnych, Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej publikuje tuż przed okresem świątecznym osiem punktów, przy zachowaniu których można bezpiecznie bawić się fajerwerkami. Oto one:

1. Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.
2. Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.
3. Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.
4. Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych .
5. Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.
6. Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto.
7. Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.
8. Pamiętaj, że kupować i używać fajerwerków mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Nigdy nie pozwalaj dzieciom na odpalanie fajerwerków.

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

fot. Organizator


Jak wspólnie ze zwierzakiem witać Nowy Rok?


Specjaliści zalecają też, by na sylwestrowy spacer z psem wybrać się jeszcze zanim rozpoczną się pokazy (np. do godziny 18:00). Wychodząc z domu na bal, warto zasłonić okna i zostawić zwierzakowi ulubione smakołyki i zabawki. Dobrym sposobem jest też przygotowanie pupilowi ustronnego miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Może to być np. „namiot” przygotowany z koca i krzeseł. Jeśli podczas sylwestrowej nocy jesteśmy z naszym psem w domu, należy zachować spokój. Warto również włączyć telewizor – znajome dźwięki przytłumią odgłosy zabawy na zewnątrz. Pamiętajmy również, że wszelkie leki uspokajające należy podawać po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Alternatywnym rozwiązaniem są także ciche fajerwerki, które mogą być używane w pobliżu parków, miejsc zielonych lub przydomowych ogródkach – hałas przez nie generowany jest marginalny.

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

fot. Organizator


Bezpieczeństwo dzięki edukacji


Pomysłodawcy akcji informacyjnej chcą zapobiec negatywnym dla zdrowia skutkom używania fajerwerków. Do tego dochodzą też argumenty, kiedy zabawa z fajerwerkami może toczyć się bez przeszkadzania najbliższemu otoczeniu (np. sąsiadom) i bez szkody dla zwierząt.

– Z naszą akcją edukacyjną chcemy dotrzeć jak najszerzej. Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki – podkreśla Magdalena Rytel-Kuc, prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. Przyznaje przy tym, że ta mini kampania skierowana jest również do samorządów, które zezwalają, a czasem nawet same organizują celebrację sylwestra i imprez karnawałowych na otwartej przestrzeni.

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

fot. Organizator

Polska wśród światowych liderów branży pirotechnicznej

Fajerwerki to istotna branża polskiej gospodarki, według raportu Warsaw Enterprise Institute (WEI), Polska to czwarty na świecie eksporter środków pirotechnicznych, a branża wypracowuje roczne zyski na poziomie 700 milionów złotych, z których legalnie odprowadza podatki do skarbu państwa. W kraju pracuje w tej branży około 30 tysięcy osób – w tym wysokiej klasy specjalistów od pirotechniki, a większość podmiotów działających na tym rynku to firmy rodzinne, działające lokalnie, np. w jednej lub co najwyżej kilku sąsiadujących ze sobą gminach.

Na możliwości rozwoju branży negatywnie wpływają wprowadzane przez niektóre samorządy ograniczenia w korzystaniu z fajerwerków. Limitują one bowiem możliwość korzystania z tej „rozrywkowej” pirotechniki.

- Polscy przedsiębiorcy branży pirotechnicznej każdego roku tworzą dla polskiej gospodarki przychód rzędu 700 milionów złotych. Blisko 40 procent tej kwoty stanowi eksport fajerwerków na inne rynki europejskie, gdzie nasi przedsiębiorcy cieszą się renomą i uznaniem klientów. Wszystkie dostępne legalnie na rynku fajerwerki muszą spełniać wysokie, wyśrubowane normy dotyczące bezpieczeństwa, składu chemicznego czy wpływu na środowisko. Ważne tylko, by użytkownicy dobrze wiedzieli, jak prawidłowo korzystać z tych materiałów. Dlatego branża prowadzi działania edukacyjne i uświadamiające, tak by radość i zabawa, przejawem której od stuleci są fajerwerki nie zakłócała dobrostanu innych ludzi i środowiska naturalnego – mówi Marta Smolińska, prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. Dodaje, że w związku z rosnącą popularnością zabaw ze „sztucznymi ogniami” i podobnymi materiałami, potrzebna staje się bardziej precyzyjna informacja, jak powinno się z nimi obchodzić, aby zachować bezpieczeństwo.

- Jesteśmy już na etapie powszechnego wykorzystywania takich materiałów. Wymaga to w sposób naturalny pewnego uporządkowania sytuacji, stąd właśnie pomysł przedświątecznej akcji informacyjnej, dzięki której zwiększymy nasz poziom bezpieczeństwa i będziemy mogli dalej bawić się fajerwerkami bez szkody dla otoczenia i naszego własnego zdrowia – dodaje Marta Smolińska.

Także Polacy w badaniach pokazują, że chcą używać fajerwerków. Ich popularność w Polsce utrzymuje się mniej więcej na stałym, a do tego dość wysokim, poziomie. Np. z badania Ogólnopolskiego Panelu Ariadna sprzed roku wynika, że aż 65 proc. osób używa środków pirotechnicznych lub uczestniczy w wydarzeniu z ich wykorzystaniem. Są przy tym przeciwni wprowadzeniu jakichkolwiek zakazów w tym obszarze.

Polskie fajerwerki są bezpieczne – jak czerpać z nich radość?

fot. Organizator

Wszystkie dostępne legalnie na polskim rynku materiały pirotechniczne są bezpieczne.

Branża pirotechniczna w Polsce podlega ścisłej regulacji. Część produkcji i dystrybucji wymaga uzyskania stosownego pozwolenia ze strony władz publicznych bądź koncesji. Materiały pirotechniczne muszą spełnić szereg warunków dotyczących bezpieczeństwa. Polskie normy prawne są bardziej restrykcyjne niż minimalne wymogi określone w dyrektywie unijnej. Oczywiście z uwagi na fakt, iż fajerwerki są materiałami wybuchowymi, istnieje konieczność spełnienia bardzo restrykcyjnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa i ograniczeń dotyczących sprzedaży ich osobom niepełnoletnim. Polscy producenci, importerzy i dystrybutorzy je spełniają, korzystając przy tym z najnowszych rozwiązań w zakresie nauki i techniki, co zapewnia, że oferowane przez nich produkty są bezpieczne.

Eksperci podkreślają, że branża jest już wystarczająco uregulowana. Według raportu WEI, obowiązujące obecnie przepisy z góry ustalają dozwolony poziom dźwięku generowany przez fajerwerki i jest on uznawany – w zależności od klasy wyrobu – za nieistotny, niski lub nieszkodliwy i szybko zmniejszający się wraz ze wzrostem odległości od odpalanego materiału pirotechnicznego.
Autorzy raportu zwracają też uwagę, że środki pirotechniczne nie są nadzwyczajnym źródłem hałasu dla ludzi i zwierząt. Czynniki naturalne, np. burze lub gradobicia i te związane z działalnością człowieka (samoloty, pociągi, sygnalizacja dźwiękowa samochodów uprzywilejowanych, młoty pneumatyczne, koncerty plenerowe, imprezy sportowe) wywołują podobne natężenie dźwięku i stały się elementem współczesnej cywilizacji.

PRZEMYSŁAW ŚMIAŁKOWSKI
MENEDŻER DS. PR
AM ART-MEDIA AGENCJA PR Sp. z o.o.


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Kot • Sobota [30.12.2023, 11:27:46] • [IP: 37.47.182.***]

Kiedy będzie artykuł o tym że ludzie boją się psów A nie tylko że biedne pieski sie boją hwdpiw

Gość • Piątek [29.12.2023, 22:37:50] • [IP: 195.136.14.**]

Jakim trzeba być gamoniem i pozda by strzelec w sylwestra.

Gość • Czwartek [28.12.2023, 16:45:46] • [IP: 185.53.147.***]

Panie Redaktorze, Pan jako taki mądry czlowiek, miłośnik przyrody i zwierząt daje taki artykuł. No nie, nie wierzę...

Gość • Czwartek [28.12.2023, 09:44:42] • [IP: 46.205.132.***]

Gość • Czwartek [28.12.2023, 07:02:58] • [IP: 5.184.126 Sam jesteś debil. Oby Ci fajarwerki urwały ten pusty łeb.

Gość • Czwartek [28.12.2023, 07:02:58] • [IP: 5.184.126.***]

4 komentarz i 4 debili 🤣

Gość • Środa [27.12.2023, 23:55:59] • [IP: 83.26.237.***]

Czy ten artykuł polepszy życie Polaków? Jaki ma wpływ na inflację, emerytury itp. itp? A kiedy będzie można z Wolina normalnie dostać się do miasta powiatowego to już w dupie wszyscy mają. Nie wspominając ludzi z wiosek.

Mieszkaniec • Środa [27.12.2023, 22:16:33] • [IP: 37.47.143.**]

Co w tym zabawnego. To że zwierzęta cierpią, giną czy ludzie idioci rzucający w innych. A może oderwane części ciała, albo potrącone zwierzęta, które uciekają przed siebie. Kiedy to będzie wreszcie zabronione.

Gość • Środa [27.12.2023, 19:29:43] • [IP: 46.205.132.***]

DEBILIZM NIE RADOŚĆ. JEDEN WIELKI HUK. A STADO BARANÓW SIĘ CIESZY. ZWIERZĘTA CIERPIĄ. STARSI LUDZIE RÓWNIEŻ..ALE CO TAM. CHOŁOTA SIĘ CIESZY. W DUPSKA WSADZIĆ SOBIE TE PETARDY.

Gość • Środa [27.12.2023, 18:30:05] • [IP: 45.88.96.**]

Fundacja idiotów

Oglądasz 1-9 z 9
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ Do 3 czerwca płatnicy powinni zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. 20 maja minął termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok. Ten obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli też sporządzić płatnicy składek, którzy zaczęli prowadzić działalność od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych. Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na jego profilu na PUE ZUS został przygotowany wniosek (RZS-R) o zwrot nadpłaty (w dokumentach roboczych). Wniosek należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca. Wtedy najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku. Jeżeli z rozliczenia wynikła niedopłata, to płatnik musiał uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem do 20 maja na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). ■ Wściekły lis w Lubinie: Ostrzeżenie dla mieszkańców. Na terenie pustostanu przy ulicy Głównej 28, 30 w Lubinie może przebywać wściekły lis. Zgłoszenia od mieszkańców sugerują, że zwierzę wykazuje niepokojące objawy, charakterystyczne dla wścieklizny. Według relacji świadków, lis zaobserwowany na niezamieszkałej posesji wykazuje agresywne zachowanie. Atakuje psa przez siatkę ogrodzeniową, wydając przy tym dziwne, charczące odgłosy. Zwierzę szczerzy zęby i rzuca się na ogrodzenie, próbując dostać się do psa. Co więcej, gdy właściciel psa zbliżył się do miejsca zdarzenia, lis nie wykazał strachu przed człowiekiem. Zamiast tego, ponownie zaatakował ogrodzenie. Brak naturalnego lęku przed ludźmi i agresywne zachowanie to typowe symptomy wścieklizny. Jest to niebezpieczna choroba zakaźna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. W związku z tym incydentem, mieszkańcy okolicznych domów powinni zachować szczególną ostrożność. Zaleca się unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz natychmiastowe zgłoszenie podobnych przypadków odpowiednim służbom ■ Obchodziliśmy Dzień Strażaka, święto, które jest hołdem dla niezwykłej odwagi i poświęcenia tych, którzy codziennie stawiają czoła ogniu i niebezpieczeństwom. Strażacy są nie tylko nieustraszeni w walce z płomieniami, ale także pierwszymi, którzy pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof naturalnych i innych ekstremalnych sytuacji. Ich praca to nie tylko zawód, ale misja, którą wykonują z niezachwianą determinacją i odwagą ■ Zarząd Powiatu w Kamieniu Pomorskim uprzejmie informuje, iż został ogłoszony konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim. Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 15 kwietnia 2024 roku ■