POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [20.12.2023, 16:56:10] • zachodniopomorskie

Obszary wiejskie gotowe na kolejne unijne rozdanie. Lokalne strategie rozwoju wybrane

Lokalne grupy działania będą na Pomorzu Zachodnim realizować trzynaście lokalnych strategii rozwoju. To kluczowe dokumenty na podstawie których udzielane będzie wsparcie na konkretne inwestycje i projekty ze środków Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Pozwolą one na dalszy rozwój obszarów wiejskich z pomocą środków unijnych.

Obszary wiejskie w ciągu tych kilu lat zmieniły się w sposób zauważalny. Oprócz m.in. lepszych dróg, nowych miejsc spotkań, rekreacji, handlu, zadbanych zabytków, rozwoju infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, mieszkańcy tych małych miejscowości mogą korzystać także z nowych usług. A to wszystko za sprawą środków unijnych, które m.in. wsparły przedsiębiorców rozpoczynających bądź rozwijających działalność gospodarczą, dofinansowały imprezy, warsztaty i szkolenia oraz wsparły projekty infrastruktury społecznej.

- Metamorfoza obszarów wiejskich, z pomocą unijnych środków, to efekt pracy lokalnych władz samorządowych, lokalnych liderów, przedsiębiorców i innych ludzi, którzy włączyli się w proces budowania silnej i atrakcyjnej do życia i pracy polskiej wsi. Nowa perspektywa finansowa otwiera przed mieszkańcami tych obszarów możliwość dalszego rozwoju – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

W tej perspektywie na rzecz obszarów wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Społecznego+ zostanie przeznaczona kwota ok. 50 mln euro. Środki te, poprzez realizację lokalnych strategii rozwoju, pozwolą m. in. na rozwój przedsiębiorczości, w tym rozwój biogospodarki lub zielonej gospodarki; rozwój pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych np. gospodarstw agroturystycznych czy zagród edukacyjnych; przygotowanie koncepcji inteligentnej wsi; poprawę dostępu do małej infrastruktury publicznej; ochronę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego polskiej wsi; wzmacnianie programów edukacji liderów życia publicznego i społecznego czy wsparcie aktywizacyjne na rzecz rodzin, społeczności i osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Strategie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność będą podstawą do udzielania wsparcia na konkretne inwestycje i projekty w ramach dwóch funduszy unijnych: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Za wybór projektów i przeprowadzenie konkretnych naborów odpowiedzialne będą już lokalne grupy działania. Fundusze dla LGD-ów przyczynią się do rozwoju przedsiębiorczości w regionie. Dzięki tym środkom będą powstawać nowe miejsca pracy. To również wsparcie dla drobnych przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność. Jak do tej pory wspierane będą też samorządy i lokalne społeczności.

Wdrażanych będzie 13 strategii, każda dla innego obszaru województwa. Łącznie obejmują wszystkie gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie do 20 tys. mieszkańców.

Lista wybranych lokalnych strategii rozwoju:
Stowarzyszenie LGD "Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim"
Stowarzyszenie "Lider Pojezierza"
Dolnoodrzańska Inicjatywa Rozwoju Obszarów Wiejskich
Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo w Rozwoju"
Stowarzyszenie Lider Powiatu Goleniowskiego
Stowarzyszenie LGD DOBRE GMINY
Lokalna Grupa Działania - "Powiatu Świdwińskiego"
Centrum Inicjatyw Wiejskich
Stowarzyznie WIR Wiejska Inicjatywa Rozwoju
Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania "Siła w Grupie"
Lokalna Grupa Działania "Gryflandia"
Stowarzyszenie LGD POJEZIERZE RAZEM
Stowarzyszenie Środkowopomorska Grupa Działania

Strategie zostały wybrane w trybie konkursowym. Nabór wniosków przeprowadził Wydział Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWZ.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się w sobotę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ W gminie Wolin, w miejscowości Troszynek, doszło do wycinki zdrowego, stuletniego drzewa. Decyzja ta wywołała burzę wśród mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego doszło do usunięcia drzewa, które nie stanowiło żadnego zagrożenia. Mieszkańcy Troszynka są oburzeni wycinką imponującego drzewa, które przez lata było ważnym elementem lokalnego krajobrazu. Drzewo, które nie wykazywało oznak chorób ani zagrożenia dla bezpieczeństwa, zostało wycięte, co wywołało pytania o zasadność i legalność tej decyzji ■