POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [13.12.2023, 09:34:19] • zachodniopomorskie

Ponad 1300 nowych drzew przy zachodniopomorskich drogach

Ponad 1300 nowych drzew przy zachodniopomorskich drogach

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

W 2023 roku ramach nasadzeń kompensacyjnych przy drogach wojewódzkich w Zachodniopomorskiem posadzono łącznie 1338 drzew. Wśród młodych drzew królują klony i lipy drobnolistne, których aleje od lat stanowią nieodłączny element krajobrazu Pomorza Zachodniego.

Przy drogach sadzone były też kasztanowce, jarząby, głogi, jesiony i brzozy. Coraz częściej stosuje się też nasadzenia krzewami, które stanowią bezpieczny separator między ruchem na drodze, a ruchem pieszym czy rowerowym.

– Staramy się łączyć rozwój infrastruktury komunikacyjnej z dbałością o przyrodę. Wybór gatunków zależy od istniejącego otoczenia i cech charakterystycznych drzew. ZZDW w Koszalinie wybiera gatunki, których korzenie zapewniają większą stabilność i nie są podatne na silne podmuchy wiatrów – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Ważna jest też odporność roślin na zasolenie gleby, które występuje w sąsiedztwie pasa drogowego oraz kruchość gałęzi – dodaje.

Na zasolenie źle reagują między innymi jesiony, chociaż dziś ma to coraz mniejsze znaczenie, bo po przebudowach dróg, drzewa sadzi się nie bliżej niż 5 m od krawędzi jezdni. Rekomendacje mówią nawet o 7 m.

Ponad 1300 nowych drzew przy zachodniopomorskich drogach

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Ważne są też koszty utrzymania pasów zieleni, ponieważ co roku na wiosnę konieczne są przeglądy drzew i cięcia uschniętych lub rozrośniętych, zagrażających pojazdom gałęzi.

Niezależnie od nasadzeń kompensacyjnych prowadzonych przez Rejony Dróg Wojewódzkich, na każdej z inwestycji drogowych i rowerowych, projektowane jest zagospodarowanie pasów zieleni.
Przykładem mogą być inwestycje prowadzone w ciągu DW125. W samych Golicach, gdzie trwa przebudowa przejścia DW125 przez tę miejscowość, posadzono łącznie prawie 2400 roślin. Wśród nich 115 lip drobnolistnych, kilka lilaków pospolitych, jabłoni piennych i głogów dwuszyjkowych. I imponującą liczbę 1240 krzewów róż. A także ponad 150 sadzonek winorośli pachnących i ponad 170 irg. Wśród krzewów znajdują się też: świdośliwy kanadyjskie, hortensje drzewiaste, kaliny, śnieguliczki, jaśminowce oraz inne rośliny ozdobne – trzmieliny, tawuły japońskie, kocimiętki, liliowce i przywrotniki.

Teren został w podobny sposób zagospodarowany w Klępiczu, gdzie przebudowa tej drogi jest zakończona i w Moryniu gdzie prace budowlane jeszcze trwają.

Tomasz Tokarzewski
Biuro Prasowe
Gabinet Marszałka
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■