POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [13.11.2023, 22:33:59] • Wolin

Wolin Ożywiony Sztuką: Nowa Mozaika Ozdobą Miasta

Wolin Ożywiony Sztuką: Nowa Mozaika Ozdobą Miasta

fot. Andrzej Ryfczyński

Wolin, 11 listopada – W sercu Wolina, w atmosferze uroczystości i lokalnego ducha, mieszkańcy miasta wraz z Burmistrz Ewą Grzybowską oraz zaproszonymi gośćmi, odsłonili najnowsze dzieło artystyczne, które od teraz zdobi jedną ze ścian w centrum miasta. To wyjątkowa mozaika, będąca owocem trzech miesięcy współpracy i twórczego zaangażowania społeczności lokalnej.

Prace nad mozaiką rozpoczęły się w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego, gdzie mieszkańcy Wolina, pod okiem Karoliny Gołębiowskiej i doświadczonych artystów, rzemieślników, kładli każdy element z ogromną precyzją i pasją. Inspiracją dla twórców była fascynująca historia i dziedzictwo miasta. Centralnym motywem dzieła jest kamień runiczny z X wieku, pochodzący z Jelling w Danii, nawiązujący do symbolicznego grobu Haralda Sinozębego, znanego postaci historycznej z regionu Wolina.

Wolin Ożywiony Sztuką: Nowa Mozaika Ozdobą Miasta

fot. Andrzej Ryfczyński

W projekt zaangażowani byli zarówno doświadczeni artyści, jak i lokalni entuzjaści sztuki. Wśród twórców mozaiki znaleźli się Anna Bednarczyk, Edyta Woszczyk i ich rodzina, Katarzyna Strzelczyk, Monika Grądz, a także duet Alyssa i Robert Miszewscy. Dzieło wyróżnia się nie tylko unikatowym designem, ale i historią, która za nim stoi – historią współpracy, lokalnej dumy i kulturowego dziedzictwa.

Wolin Ożywiony Sztuką: Nowa Mozaika Ozdobą Miasta

fot. Andrzej Ryfczyński

Wanda Peplińska, która przyczyniła się do umiejscowienia mozaiki w centrum miasta, podkreśla jej znaczenie: „To więcej niż tylko ozdoba. To symbol naszej wspólnoty, naszej historii i naszej tożsamości."

Wolin Ożywiony Sztuką: Nowa Mozaika Ozdobą Miasta

fot. Andrzej Ryfczyński

Dzieło jest już dostępne dla wszystkich mieszkańców oraz turystów odwiedzających Wolin, stanowiąc nowy punkt na kulturalnej mapie miasta. To świadectwo tego, jak sztuka może łączyć ludzi i tworzyć trwałe, piękne dzieła, będące zarówno ozdobą, jak i powodem do dumy dla całej społeczności.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

1000 lat brawo • Czwartek [16.11.2023, 17:13:19] • [IP: 83.26.247.***]

Brawo Wolin i Wolinianie! Piękna praca.Szacunek! Teraz naszej słowiańskiej historii ani tożsamości nikt nie podważy. A kto będzie próbował, biada mu, biada.

Gość • Środa [15.11.2023, 08:41:47] • [IP: 80.51.207.***]

To jest wzór starosłowiański, bardzo mocno związany z historią Wolina, chyba taki sam jest na kamieniu Haralda Sinozębego. Jak dla mnie wygląda super, na pewno przyciąga uwagę. Uważam, że fajne zdjęcie na fotę dla turysty.

MIESZKANIEC • Wtorek [14.11.2023, 21:47:33] • [IP: 37.47.150.***]

I co ta mozaika ma wspólnego z Wolinem.Kiepska kolorystyka.Mozna było wymyślę wzór promujący Wolin a nie Chińską restauracje.

Gość • Wtorek [14.11.2023, 16:49:17] • [IP: 37.47.164.***]

Najpotrzebniejsze rzeczy w tej gminie : mozaiki, wieże, przystań dla rybaków, koty przed wejściem do urzędu... Itp itd A ludzie po kostki w błocie brodzą wracając do domu

Gość • Wtorek [14.11.2023, 16:27:02] • [IP: 62.40.67.***]

dobrze ze pani burmistrz sie pokazuje bo nigdzie jej nie widać

Gość • Wtorek [14.11.2023, 14:43:38] • [IP: 45.141.1.*]

Dla mnie genialne więcej takich smaczków

Gość • Wtorek [14.11.2023, 14:32:13] • [IP: 77.252.72.***]

Świetne działanie! Oby było takich jeszcze więcej! :)

Gość • Wtorek [14.11.2023, 08:37:04] • [IP: 31.0.74.**]

Przepraszam, pewnie nie znam się na sztuce, ale co przedstawia ta mozaika, jaki ma związek z Wolinem. Toć przecie można było głowę Wikinga w hełmie pokazać.

Gość • Wtorek [14.11.2023, 07:19:17] • [IP: 83.26.247.**]

Brzydactwo nazywać będą sztuką, a nie faszystów faszystami, faszyści zwać będą...

Gość • Poniedziałek [13.11.2023, 23:15:20] • [IP: 5.173.222.**]

Niemoje kolory. Nadmorzem to jakieś palmy, plaże, krajobrazy morskie, jachty dalekomorskie mile widziane.

Oglądasz 1-10 z 10
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego. ■ Grodno: Mężczyzna w stanie wyziębienia wydobyty przez strażaków z grząskiej gliny. Zespoły ratunkowe, składające się z pięciu Jednostek Operacyjno-Technicznych (JOP), przemieszczały się w niedziele od strony Międzyzdrojów w stronę Grodna, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Teren, na którym doszło do zdarzenia, okazał się wyjątkowo trudny - grząska glina znacznie utrudniała dostęp. Mimo to, dzięki zdecydowanym działaniom ratowników OSP, udało się zlokalizować poszkodowanego w stanie mocnego wyziębienia, z nogami zasypanymi w gęstej masie ■ Kolejny wyrok w kamieńskich instytucjach gminnych. Ostatnio po Kamieniu krąży anegdota, że przydałaby się nowa gra miejska pt. gdzie pracuje jakaś księgowa bez wyroku? W piątek 26 stycznia 2024r. Sąd Okręgowy w Szczecinie ogłosił wyrok w sprawie byłego wójta Rewala. Oskarżonych w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w sprawie rzetelnego planowania dochodów w gminie było jeszcze 5 osób, w tym 3 skarbników gminy. Osoby te otrzymały wyroki od 8 miesięcy do ponad 1,5 roku więzienia. Sprawa toczyła się od wielu lat. Jest to wyrok nieprawomocny – wydany w pierwszej instancji. Jedną z osób skazanych jest Iwona S. Była skarbniczka gminy Rewal i była pracownica spółki Wodociągi Rewal, a obecnie główna księgowa w jednostkach organizacyjnych gminy Kamień Pomorski. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim i Kamieńskim Domu Kultury ■