POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [10.09.2023, 19:23:00] • Kamień Pomorski

Wczesnośredniowieczny pływak z Kamienia Pomorskiego

Wczesnośredniowieczny pływak z Kamienia Pomorskiego

fot. Organizator

Katalog internetowy Muzeum Narodowego w Szczecinie zawiera szereg interesujących przedmiotów, jednym z nich pływak z Kamienia Pomorskiego.

Dołączona w katalogu nota popularyzatorska autorstwa Grzegorza Durdynia zawiera więcej informacji o tym zabytku:

"Jedną z głównych gałęzi gospodarki, jaką trudnili się mieszkańcy wczesnośredniowiecznego Kamienia był połów ryb – sieciowy i na wędkę. Informacji na temat technik połowu dostarczają przedmioty pozyskiwane w trakcie prac wykopaliskowych. Wśród nich są licznie występujące pływaki do sieci. Przedmioty te wykonywano głównie z kory drzew, takich jak sosna, dąb, topola czy brzoza. Pływak z Kamienia Pomorskiego wykonano z kawałka kory sosnowej. Ma wydłużony, owalny kształt o jednym końcu zaokrąglonym i drugim ściętym, na obydwóch znajdują się pary owalnych otworów wywierconych czubkiem noża lub świdrem, przez które przewlekano sznury przywiązywane następnie do górnej części sieci. Pływaki służyły do utrzymywania sieci na powierzchni wody, ułatwiały też jej lokalizację. W materiałach archeologicznych datowanych na wczesne średniowiecze znajdują się pływaki o różnych formach: trapezowate, okrągłe, wydłużone. Niekiedy na ich powierzchniach można zaobserwować tzw. gmerki – znaki informujące o przynależności sieci do konkretnego właściciela. Są to zwykle proste bądź ukośne kreski lub linie układające się w figury geometryczne. Znaki te często były dziedziczone z ojca na syna. Zdarzało się, że spadkobierca znaku wprowadzał drobne zmiany, dodając do starego wzoru kolejną kreskę czy kropkę. Współcześnie na niektórych łowiskach jeziornych oraz rzecznych stosuje się pływaki o beczułkowatych formach wykonanych z tworzywa sztucznego lub zwykłe plastikowe butelki. W niektórych z nich można znaleźć kartki z podstawowymi danymi osoby upoważnionej do korzystania z łowiska."

Przedmiot znajduje się w katalogu internetowy Muzeum Narodowego w Szczecinie (link e-zbiory.muzeum.szczecin.pl/kategorie/archeologia/wczesne-redniowiecze-na-pomorzu/mns-a-19624-24-201.html).
Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Poniedziałek [11.09.2023, 07:25:47] • [IP: 83.13.155.**]

Nie wierzę że sosnowa kora przetrwała by w takim dobrym stanie, wygląda na max 50 lat

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach we współpracy z Klubem Przewodników PTTK "Na Wyspach" w Międzyzdrojach serdecznie zapraszają na prelekcję pt. „Romantyczne czarownice: Pomorze i Meklemburgia. Początki kulturowego toposu...”, która odbędzie się 26 listopada 2024 r. o godz. 18.00 w bibliotece (Plac Ratuszowy 1). ■ Łukasz Dzioch wygrał w II turze wyborów na burmistrza Dziwnowa, pokonując Jarosława Siomkę stosunkiem głosów 855 do 765 ■